Aktualności

Bal na powitanie wiosny w przedszkolu nr 163

W dniu 21 marca 2018 roku grupa uczniów z klasy 2 C w ramach klasowej akcji wolontariatu przeprowadziła bal na powitanie wiosny dla dzieci z warszawskiego Przedszkola nr 163. Trwająca ponad godzinę zabawa zatytułowana „Witaj Pani Wiosno!” składała się z wielu aktywności dla dzieci, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, wspólnego tańca oraz - oczywiście - powitania prawdziwej Pani Wiosny, która wysłuchała również przygotowanych specjalnie dla niej przez dzieci wierszyków i piosenek. Wiosenny charakter imprezy podkreślały też kolorowe elementy stylizacji prowadzących. Już po zakończeniu balu wszyscy, a szczególnie najmłodsi uczestnicy, byli zadowoleni z tak nietypowej formy świętowania nadejścia nowej pory roku. Znalazło to wyraz w podziękowaniach przekazanych klasie przez dyrekcję przedszkola. Warto także zaznaczyć, że w przygotowaniach do balu, obejmujących przede wszystkim wykonanie kwiecistych dekoracji, aktywnie brała udział cała klasa.

tekst: Piotr Mazowiecki, kl. 2 C
zdjęcie: Wojciech Kupiec, kl. 2 C


Podsumowanie Wielkanocnej Akcji Paczka 2018

W ubiegłym tygodniu, 7 marca, zakończyliśmy zbiórkę darów dla Polaków mieszkających  na Kresach współorganizowaną przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Fundację „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie. Zebrane w tym roku produkty trafiły do punktu zbiórki w Aninie, w Liceum Ogólnokształcącym nr XXVI przy ul. Alpejskiej 16, skąd jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży oraz Lidzie). 

Dzięki zaangażowaniu się wszystkich klas, rodziców i nauczycieli naszej szkoły udało się zebrać  ogromną ilość różnych produktów (żywność, słodycze, chemię domową, kosmetyki uniwersalne, podstawowe medykamenty, zabawki, ubrania dziecięce, kalendarze ścienne). Dziękujemy również za 40 ręcznie robionych kartek z życzeniami wielkanocnymi.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

W załączeniu zestawienie zebranych darów. 

tekst: p. Marta Kubik


W ramach klasowej akcji wolontariatu jako uczniowie 3C postanowiliśmy zrobić coś oryginalnego. W 10 osób wybraliśmy się do domu opieki społecznej na Starym Mieście. Na początku wizyty przedstawiliśmy krótkie jasełka, które bardzo spodobały się mieszkańcom ośrodka. Po dużych owacjach rozpoczęło się wspólne kolędowanie, a na koniec zrobiliśmy sesję zdjęciową. Przez całe spotkanie uśmiech nie schodził nam z twarzy. Wydawałoby się, że to my daliśmy swój czas, lecz tak naprawdę otrzymaliśmy dużo więcej - piękny przykład radości z małych rzeczy i doceniania tego, co się posiada. 

W akcji wzięli udział: Stasiek Dawidziuk, Weronika Pawlus, Emilka Niedzieska, Alicja Zakrzewska, Hubert Bochenek, Małgosia Tyminska, Michał Nidecki, Monika Pieniak, Natalka Raczkowska (3A) i Marysia Gancarczyk.

   

tekst: Maria Gancarczyk, kl. 3 C


Akcja klasowa 3 Gb

W poniedziałek 18 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy 3gb zakończyli organizację akcji klasowej. Miesiąc wcześniej zdecydowaliśmy, że wesprzemy fundację Pomagamy Mikołajowi i wyślemy prezenty bożonarodzeniowe potrzebującym dzieciom z okolic Ostrołęki. Wspólnie ustaliliśmy budżet, zebraliśmy pieniądze i wybraliśmy dwa listy napisane przez dzieci. Następnie kupiliśmy prezenty - od lalek, poprzez wymarzony helikopter na pilota, aż po słodycze. W piątek 15 grudnia zapakowaliśmy paczki i napisaliśmy list do dzieci od Świętego Mikołaja. Po poniedziałkowych lekcjach zanieśliśmy paczki do biura fundacji na ulicy Dobrej 5/2 w Warszawie.

tekst: Anna Wróbel, kl. 3 Gb


Akcja klasowa 1 c

Klasa 1 c w dniach 6-8 grudnia 2017 zbierała przedmioty na szlachetną paczkę dla Pana Marka. Klasie udało się zebrać wiele rzeczy (o wartości przeszło 3 300 zł.), które z pewnością przydadzą się Panu Markowi. Właściwie zebraliśmy wszystko, o co prosił: płyty gipsowe, panele, drzwi, ciepłą kurtkę, buty zimowe i sportowe, bluzę polarową, spodnie dresowe, bieliznę, skarpety, kołdrę, poduszkę, pościel, koce, ręczniki, żywność, środki czystości, a nawet karmę dla pieska. Od środy do piątku koleżanki i koledzy z klasy przynosili rzeczy, wszystko zostało zapakowane w 7 dużych kartonów, które odwieźliśmy wspólnie z Tatą Ali oraz Andrzejem i Karolem na miejsce zbiórki. Materiały wielkogabarytowe (o wadze ponad 1 tony) dostarczone zostały już w piątek do magazynu. Pan Marek prosił o rzeczy najbardziej potrzebne, nie wyraził żadnych specjalnych życzeń - udało mi się jednak uzyskać od Pani Julii- wolontariuszki oraz Pana Andrzeja - opiekuna informację, że Pan Marek marzy o maszynce do strzyżenia włosów i to marzenie udało się nam również spełnić.

tekst: Mateusz Wasilewski, kl. 1C


Akcja klasowa 2 A

12 października 4 uczniów klasy 2 A - Michalina Kłyszewska, Dawid Świadkowski, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska - udało się do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Umililiśmy czas małym pacjentom, grając z nimi w gry planszowe i czytając im książki. 14 grudnia udaliśmy się ponownie do tego samego szpitala (w zmienionym składzie: Michalina Kłyszewska, Anna Gocławska, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska, Dawid Świadkowski i Natalia Wilczyńska). Tym razem z dziećmi przygotowywaliśmy przeróżne ozdoby świąteczne - bombki, gwiazdki, łańcuchy. 

tekst: Weronika Tkaczyk, kl. 2A


Finał zbiórki nakrętek w roku szkolnym 2016/2017

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, w ubiegłym roku szkolnym, zebrana ilość nakrętek pozwoliła pomóc Magdalenie, podopiecznej Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom-Rodzina-Człowiek. Bardzo dziękujemy za każdą nakrętkę i liczymy na Wasze wsparcie również w tym roku – pomoc dla Krzysztofa (zakup protez). 

Zebrane nakrętki możecie przynosić i zostawiać w podziemiach szkoły obok siłowni. 

tekst: p. Marta Kubik

Działalność

Wolontariat szkolny jest inicjatywą pedagogów skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne. Opiekę nad wolontariatem szkolnym sprawują nauczyciele wyznaczeni przez Dyrektora VIII Liceum  Ogólnokształcącego.

Każda z klas deleguje dwóch chętnych uczniów pełniących funkcje klasowych koordynatorów wolontariatu. Koordynatorzy klasowi są zobowiązani do czynnego uczestniczenia w pracach wolontariatu. Spotkania koordynatorów nauczycieli z koordynatorami klasowymi odbywają się regularnie w  środy na długiej przerwie o godz. 11.30. Celem spotkań jest omawianie, organizowanie i podsumowywanie akcji wolontariatu. Koordynatorzy klasowi przekazują istotne informacje swoim kolegom i koleżankom w klasie. Każdy uczeń może angażować się we wszystkie formy działalności wolontariatu szkolnego. 

Wolontariat szkolny realizuje swoje cele poprzez akcje stałe:

  • pomoc w nauce uczniom Szkoły Podstawowej nr 73 im. Stefana Batorego przy ul.  Białostockiej 10/18,
  • czytanie bajek i organizowanie zabaw w ramach akcji ‘Poczytaj mi, starszy kolego’ podopiecznym praskich przedszkoli na ul. Jagiellońskiej 28, Markowskiej 18 a, Ratuszowej 21 oraz Ratuszowej 8a
  • i  akcje jednorazowe, m.in.:
  • współpraca z Hospicjum w Wołominie;
  • okazjonalnie wspieranie Domów Dziecka;
  • inne formy działalności wynikające z bieżących potrzeb.

Szkolny wolontariat stara się również co roku 5 grudnia obchodzić Dzień Wolontariusza. Ponadto w ciągu roku szkolnego trwają akcje zbierania makulatury i nakrętek, dzięki którym  zostaje zakupiony sprzęt potrzebny osobom niepełnosprawnym. 

Dodatkowo każda klasa przeprowadza swoją akcję pomocy innym (np. regularna pomoc w schronisku dla zwierząt, pomoc w nauce w ogniskach wychowawczych, zorganizowanie warsztatów artystycznych w szpitalu, przygotowane paczki dla potrzebującej rodziny itp.).

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączania się w prace szkolnego wolontariatu i czerpania satysfakcji z pomagania innym. 

Opiekę nad szkolnym wolontariatem w roku szkolnym 2017/2018 pełnią:

p. Monika Adamowicz

p. Agnieszka Fangrat-Dąbrowska

p. Marta Kubik

Regulamin

Regulamin wolontariatu