Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start
Przegląd artykułów w sekcji
Wycieczka do Krakowa - śladami znamienitych postaci polskiej kultury i nauki PDF Drukuj Email
W dniach 4-6 października 2017 r. klasa III d pod opieką pani Małgorzaty Chmurskiej i pana Edwina Żuczkowskiego opuściła mury Władysława IV, by móc na własne oczy doświadczyć piękna dawnej stolicy Polski - Krakowa.
Niezmiennymi od lat symbolami miasta koronacyjnego królów Polski są: ratusz, Kościół Mariacki, renesansowe sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Piętro sukiennic zajmują obecnie wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, które mieliśmy okazję podziwiać, zaś we wnętrzu Kościoła Mariackiego zachwycił nas wspaniały ołtarz Wita Stwosza ukazujący scenę Zaśnięcia NMP. Podążając szlakiem wybitnych Polaków, zwróciliśmy uwagę na znajdujący się w kościele pod wezwaniem św. Franciszka monumentalny witraż Stanisława Wyspiańskiego. Nie ominęło nas również zwiedzanie centrum życia kulturalnego Krakowa, czyli Kazimierza.
  
 
tekst: Joanna Dąbrowska, kl. III d 

Czytaj całość
 
Szkolny Gabinet Humanistyczny zaprasza! PDF Drukuj Email
  
 
Wyjazd integracyjny klasy I a PDF Drukuj Email

W środę, 27 września, wyruszyliśmy na wycieczkę integracyjną na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Podróż, urozmaicona przez śpiew i grę na gitarze uzdolnionych muzycznie uczniów, minęła szybko i po południu przybyliśmy na zamek w Pieskowej Skale. Zamek zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem, który towarzyszył nam w trakcie całej wycieczki.  

tekst: Michał Chrząścik, kl. I a
 
Czytaj całość
 
Spacer po Pradze PDF Drukuj Email
26 września 2017 roku uczniowie z klasy 1 B uczestniczyli w spacerze historyczno-architektonicznym po Pradze Północ. Przewodnikiem był absolwent naszej szkoły - Franciszek Płóciennik. Licealiści zobaczyli między innymi: Muzeum Pragi, Kościół Matki Bożej Loretańskiej - czyli serce dzielnicy, praskie podwórka otoczone przedwojennymi murami i tajemniczymi kamienicami, Bazar Różyckiego, Teatr Baj oraz żydowską mykwę. Wycieczka ta przybliżyła Władysławiakom niesamowitego ducha, historię oraz architekturę Pragi, a z pewnością ułatwiła także poruszanie się po licznych zakamarkach dzielnicy.
 
tekst: Maria Tyszecka, klasa 1 B

 
Spotkanie z historią w Teatrze Wielkim PDF Drukuj Email
23 września uczniowie z klasy I C oraz II C pod opieką p. Elżbiety Błachowicz mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w jedynym w swoim rodzaju koncercie w Teatrze Wielkim w Warszawie, zatytułowanym „Myśląc ojczyzna”, wprost nawiązującym do tytułu poematu Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II. Włodek Pawlik nadał mu formę dwunastoczęściowej kantaty. Grającemu na fortepianie artyście towarzyszył Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej oraz grono solistów-śpiewaków. Inspiracją do stworzenia tego widowiska były dla kompozytora zeszłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Polski. Pragnął on zmierzyć się z tajemnicą zakotwiczenia ludzkiego życia w historii narodu, prowadząc słuchacza przez dzieje Polski od czasów Mieszka I, aż po współczesność. Narzędziem w tej wędrówce stał się niezwykły w odbiorze collage dźwięków i nastrojów, odzwierciedlający różnorodność współczesnej muzyki. Warto nadmienić, że jest to bardzo niecodzienny sposób opowiadania historii, który łatwo i głęboko zapada w serca odbiorców. Najlepiej wyraziła to owacja na stojąco po zakończeniu koncertu.
 
tekst: Piotr Mazowiecki, kl. II c 
 
Sukces w biegach przełajowych PDF Drukuj Email
19 września bieżącego roku nasi uczniowie po raz kolejny znakomicie się spisali, biorąc udział w Mistrzostwach Dzielnicy w biegach przełajowych. W imprezie, która corocznie gromadzi największą ilość uczestników, wzięło udział 31 gimnazjalistów oraz 35 licealistów z Władysława. Zakwalifikowanie się do reprezentacji szkoły nie było łatwym zadaniem i stało się dużym wyróżnieniem, poprzedzone bowiem było ostrą, zaciętą rywalizacją.
Chłopcy z klas gimnazjalnych w ogólnej punktacji dzielnicy odnieśli zdecydowane zwycięstwo, pokonując między innymi szkoły sportowe. Bardzo dobrze spisały się również dziewczęta, plasując się na drugim miejscu. Łącznie do finałów Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zakwalifikowało się 15 uczniów. 
Nasza licealna młodzież zupełnie zdominowała Mistrzostwa. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy bezapelacyjnie zwyciężyli w rywalizacji z pozostałymi uczestnikami zawodów. Potwierdza to fakt, że do finałowej rywalizacji WOM zakwalifikowało się 24 naszych uczniów (maksymalna ilość, jaka zgodnie z regulaminem może przypaść danej szkole). Pozostałych 6 rywalizujących z nami szkół wprowadziło do finałów łącznie zaledwie 16 uczniów.
W finałach WOM, które odbędą się 5 października bieżącego roku na terenie warszawskiej AWF, reprezentować zatem naszą szkołę będzie 39 uczniów.
Trzymamy kciuki!
 
tekst: p. Adam Brodnicki 
 
Młodzieńczy talent i ponadczasowy Norwid w teatrze PDF Drukuj Email
13 września 2017 roku klasy II a i III d wybrały się wraz z paniami Elżbietą Błachowicz oraz Małgorzatą Chmurską do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie na przedstawienie pt. „Pierścień Wielkiej Damy”. Sztuka, którą swą opieką reżyserską objął Grzegorz Mrówczyński, była efektem jego współpracy z uczniami XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie z okazji 195 rocznicy urodzin Patrona Szkoły. „Pierścień Wielkiej Damy” to biała tragedia rozegrana na „polu emocjonalnym i międzyludzkim”. Sam reżyser podczas prelekcji wspomniał, iż Norwida uważa się za nieteatralnego. Byliśmy więc tym bardziej pełni podziwu, że ów poeta nie był recytowany, a zrozumiany, zinterpretowany przez naszych rówieśników. Sceneria, elementy współczesności, niezwykła gra aktorska także wywarły ogromne wrażenie na widzach, a problematyka i symbolika zawarte w spektaklu skłoniły nas do refleksji.
 
tekst: Paulina Bartnikowska, kl. II a
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 12 z 821

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny