Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start arrow Archiwum arrow Warsztaty dla tych, którzy nie boją się myśleć
Warsztaty dla tych, którzy nie boją się myśleć PDF Drukuj Email
Dnia 28.03.2015 roku razem z Zuzią Mazzoll oraz Piotrkiem Papem z klasy IIA miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach filozoficznych pt.  „Filozofia -€“ nauka dla tych, którzy nie boją się myśleć” zorganizowanych przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tekst: Marta Rogalska kl. ID

 

Pierwszy wykład, poprowadzony przez dr Adriana Kuźniara, dotyczył odpowiedzialności (czy też jej braku) w sytuacjach, którym nie możemy zapobiec. Po rozpatrzeniu hipotetycznych przypadków czterech osób słuchacze mieli za zadanie stwierdzić, czy według nich dany człowiek powinien zostać uznany za winnego czynu, którego się dopuścił. Spotkanie, którego punktem wyjścia była kwestia słuszności zasady „przymus usprawiedliwia”, przerodziło się w niezwykle wartościową dysputę o naturze obowiązku i rzeczywistych przyczynach działań każdej ludzkiej istoty.

Drugie wystąpienie -€“ dr Piotra Schollenbergera -€“ dotyczyło filozofii sztuki. Zdjęcia słynnych dzieł stały się pretekstem do próby odpowiedzi na pytania odnoszące się do relacji między obrazami a językiem; zagadnienia niezwykle istotnego dla nas, jako członków kultury audiowizualnej -€“ łączącej sferę werbalną i ikoniczną. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania własnych przemyśleń na temat zasady mimesis, a także odkrycia, czym tak naprawdę jest źródło chęci i zdolności do obcowania z dziełem wizualnym.

Oba spotkania, niezwykle interesujące ze względu na nieoczywiste tematy, którego poruszały, otworzyły drzwi do rozmaitych refleksji, które towarzyszyły mi jeszcze długo po zakończeniu warsztatów.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny