Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start arrow Archiwum arrow Olimpijskie warsztaty matematyczne w Perzanowie
Olimpijskie warsztaty matematyczne w Perzanowie PDF Drukuj Email
Warsztaty matematyczne 2015   
W dniach 14.04–18.04 gimnazjaliści i licealiści z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach matematycznych z  prof. Waldemarem Pompe. Rano po śniadaniu mieliśmy cztery godziny na rozwiązanie czterech zadań, oczywiście tak trudnych, że nikt ani razu nie zrobił wszystkich. Po obiedzie przychodziła pora na omówienie zadań oraz wykład pana Pompe, raz wykład przeprowadzał również nasz kolega, Mateusz Mościcki, gdyż dostał do przetłumaczenia rozdział w języku rosyjskim. Nasze zadania były sprawdzane przez pana Pompe, panią Wojdan oraz panią Dąbrowską, po czym powstawał ranking z każdego dnia.

Tekst: Maryla Zajdel kl. I C

W czwartek wieczorem mieliśmy ognisko, śpiewom i rozmowom nie było końca.
Wyjazd miał się zakończyć meczem matematycznym w sobotę rano, zatem w piątek po omówieniu dwie pierwsze osoby w rankingu wybrały drużyny, po czym każda drużyna dostała po jedenaście takich samych zdań. Obie drużyny myślały nad zadaniami aż do późnej nocy, aby wstać wcześnie rano i dalej opracowywać rozwiązania.

Podczas meczu dana drużyna mówiła numer zadania, a drużyna przeciwna mogła przyjąć zdanie (wtedy kapitan drużyny wywołującej zadanie wyznaczał u przeciwników osobę, która ma zaprezentować zadanie), lub odrzucić i wyznaczyć u wywołujących osobę do zaprezentowania zadania. Ponadto, jeśli zawodnik z danej drużyny nie zrobił zadania, za stratą punktów jego drużyna mogła zmienić prezentującego, wtedy przeciwnicy wyznaczali kolejną osobę do prezentowania. Drużna mogła także nie zmieścić się w czasie lub popełnić błędy, jeśli przeciwnicy po zakończeniu omawiania zauważyli błąd, zyskiwali punkty. Na końcu pan profesor oceniał rozwiązanie, wskazywał błędy, nieścisłości, braki w wyjaśnieniu, komisja przyznawała punkty drużynom po każdej rundzie.

Po meczu wygrani otrzymali słodkie nagrody, przegrani nagrody pocieszenia, gdyż żaden z nas nie wyspał się tej nocy.  Zakończeniem wyjazdu było podsumowanie naszej pracy przez pana Pompe, obustronne podziękowania oraz zapowiedź dalszej współpracy. Spodobał nam się ranking i chcieliśmy go kontynuować w szkole, także propozycja kolejnego wyjazdu we wrześniu została przez nas bardzo pozytywnie przyjęta. Myślę, że każdy miał okazję bardzo wiele się nauczyć podczas tego wyjazdu, nie tylko rozmaitych twierdzeń czy dowodów, ale także sposobu rozwiązywania zadań matematycznych, umiejętności krytycznego spojrzenia na własne rozwiązanie oraz pokazania swojego toku rozumowania innym.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny