Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start arrow Archiwum arrow ,,Prawo Agaty kontra Ally McBeal, czyli wymiar sprawiedliwości po polsku" - władysławiacy na debacie
,,Prawo Agaty kontra Ally McBeal, czyli wymiar sprawiedliwości po polsku" - władysławiacy na debacie PDF Drukuj Email

Debata na UW - Prawo Agaty  Debata na stronie UW - zobacz

16 kwietnia 2015 roku uczniowie zainteresowani prawem, pod opieką pani profesor Elżbiety Błachowicz, uczestniczyli w debacie na Uniwersytecie Warszawskim: ,,Prawo Agaty kontra Ally McBeal, czyli wymiar sprawiedliwości po polsku". Zainteresowanie spotkaniem było tak duże, że nie wszyscy zmieścili się w obszernej auli. Zaproszone do dyskusji zostały cenione osobistości, takie jak: profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, karnista Zbigniew Ćwiąkalski, specjalista w zakresie kryminalistyki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Girdwoyń, adwokat z ponad 40-letnim doświadczeniem, karnista Jacek Kondracki, Minister Sprawiedliwości  latach 2001-2001, obecnie sędzia Wydziału Karnego Sądu Okręgowego Warszawa - Praga Barbara Piwnik oraz doktor ekonomii, obecnie prezenter ,,Wydarzeń" Jarosław Gugała. Nie mogło też zabraknąć oczywiście odtwórczyni głównej roli w serialu telewizyjnym ,,Prawo Agaty", czyli Agnieszki Dygant.

Tekst: Paulina Piesio, kl. IIA 


Zadaniem gości było porównanie, a wręcz skonfrontowanie przedstawianego w ilmach wyidealizowanego obrazu czułych na ludzkie problemy prawników z rawdziwym wizerunkiem obrońców, którzy najczęściej zachowują znaczący ystans wobec klientów i przyczyniają się do, zdaniem Zbigniewa wiąkalskiego, ,,dehumanizacji adwokatywy". Poruszane były także problemy nieegzekwowalności prawa w Polsce, wynikającego z jego braku spójności oraz ipertrofii, czyli nadmiaru przepisów, która negatywnie działa na unkcjonowanie społeczeństwa. Debata została zakończona odpowiedzią na ytanie, czy i w jakim stopniu wchodząca w życie 1 lipca tego roku owelizacja Kodeksu Postępowania Karnego przyczyni się do jego usprawnienia.

Spotkanie, w którym uczestniczyliśmy, możemy z pewnością uznać za bardzo ouczające doświadczenie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny