Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Dzień Nauk Ścisłych 2015/2016 PDF Drukuj Email
Dzień  28 stycznia był w naszej szkole Dniem Nauk Ścisłych. W tym dniu odbywały się w szkole  wykłady i spotkania.  Klasa 1GA i część klasy 1GB miały zaszczyt wziąć  udział w wykładzie dr Joanny Jaszuńskiej , która jest pracownikiem  Instytutu Matematycznego PAN oraz Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.  Z  wykładu ,,O siatkach wielościanów" dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.  Pani doktor mówiła, że jeden wielościan może mieć nawet kilkanaście siatek, natomiast z jednej siatki może powstać kilka wielościanów. Chętni uczniowie mogli wykonać ćwiczenie polegające na narysowaniu jak największej ilości siatek ostrosłupa trójkątnego foremnego. Siatki te można było później wyciąć. Wszyscy uczniowie bardzo uważnie słuchali, a na koniec głośno podziękowali. Wykład był bardzo pouczający.


Tekst: Monika Sokołowska, kl. 1 Ga

 

 

Z okazji Dnia Nauk Ścisłych, będącego nieodłączną częścią corocznie organizowanego Tygodnia Kultury, mieliśmy zaszczyt gościć na wykładzie pana Waldemara Pompe, doktora matematyki i wykładowcę geometrii na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, cenionego na całym świecie geometrę, a także naszego nauczyciela, który poprowadził prelekcję pod tytułem  „W jednym punkcie”. Wykład dotyczył specyficznych struktur geometrycznych składających się z figur zbudowanych na bokach trójkąta, w których zachodzi zjawisko przecinania się trzech przekątnych wewnątrz tej struktury w jednym punkcie. W ciągu trwającej godzinę prelekcji, nasz mówca w sposób niespodziewanie ciekawy tłumaczył ten, zdawałoby się z pozoru tak skrajnie nudny i nie związany z życiem temat, tyczący się przecinania trzech linii w jednym punkcie, pokazując nam w jaki sposób i przy użyciu jakich twierdzeń należy udowadniać zachodzące zjawisko przecinania się trzech linii w jednym punkcie. Na koniec wykłady pan Waldemar Pompe, został nagrodzony gromkimi brawami, ze strony słuchających wykładu uczniów klas matematycznych ze wszystkich trzech uczęszczających obecnie do liceum roczników.

Tekst: Paweł Szlęzak, kl.I C

 

 

„Gwiezdne Wojny, a fizyka”

Gwiezdne Wojny podbiły serca wielu miłośników science fiction, ale czy także serca fizyków?  W czasie Tygodnia Kultury 28.01.2016 mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu „Gwiezdne Wojny, a fizyka” prowadzonego przez prof. Łukasza Turskiego – znanego polskiego naukowca specjalizującego się w fizyce materii skondensowanej i mechanice statystycznej. Publikuje on swoje artykuły w takich czasopismach jak „Forum Akademickie”, „Wprost” czy w „Tygodniku powszechnym”. Jest laureatem nagrody Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki. Podczas wykładu skupiliśmy się na możliwościach Gwiazdy Śmierci, a także właściwościach latających pojazdów. Niestety twórcy tego kultowego filmu pogwałcili prawa fizyki, czyniąc rzeczywistość odległej Galaktyki częściowo nierealną. Wykład prof. Turskiego był szczególną okazją do skonfrontowania nauki z wykreowanym przez Georga Lucasa świecie laserów, statków kosmicznych i Jedi. Niech moc fizyki będzie z Wami!!!

Tekst: Aleksandra Godek, Anna Para – kl.1 B

 

 

 

W Dniu Nauk Ścisłych mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie pani Kamili  Łyczak p.t. "Czy pudełko zapałek można nauczyć grać i wygrywać?" Na początku nauczyliśmy się jak grać w różne wersje wszystkim dobrze znanej gry - kółko i krzyżyk - tak, by zawsze wygrywać lub remisować. Następnym punktem wykładu była gra hexapawn. Po obeznaniu się z jej zasadami przeszliśmy do sedna wykładu, czyli jak z pudełek po zapałkach stworzyć maszynę, która zawsze będzie wygrywać. To rzeczywiście jest możliwe i wcale nie tak trudne jak mogłoby się to wydawać. Do jej stworzenia wystarczą tylko pudełeczka i kolorowe karteczki. Poprzez rozgrywki i odpowiednie wyjmowanie karteczek możemy poprzez błędy maszyny nauczyć ją jakie ruchy ma wybierać, by zawsze wygrać.

 

 

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny