Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start arrow Wolontariat
Wolontariat PDF Drukuj Email
Rok szkolny 2015/2016

Nasi wolontariusze na spotkaniu Koła Ravensbrűczanek

4 marca o godz. 15.00 pięcioro uczniów pierwszych klas liceum wzięło udział w spotkaniu Koła Ravensbrȕczanek w Domu Kombatantów RP. Maria Gancarczyk (1C), Alicja Zakrzewska (1C), Małgorzata Tymińska (1C), Natalia Raczkowska (1A) i Maksymilian Miśków (1A) zgłosili się jako wolontariusze, którzy chcą poświęcać swój wolny czas, by spędzać go z paniami, które przeżyły obóz w Ravensbrück, są nadal bardzo aktywne, uczestniczą w różnych spotkaniach, choć jednocześnie doskwiera im samotność.

Wolontariusze zobowiązali się dotrzymywać im towarzystwa, słuchać i rozmawiać, a także pomagać w porządkowaniu księgozbioru. To ogromny zaszczyt móc spotkać świadków tamtych czasów i wydarzeń. Warto dodać, że Pani Anna Klimowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN jest pomysłodawczynią tej inicjatywy, ma jeszcze wiele innych pomysłów, prowadzi projekty mające na celu podtrzymanie pamięci o ludziach, którzy przeżyli wojnę, dlatego liczymy na owocną z nią współpracę. Naszym wolontariuszom życzymy wytrwałości, a jeszcze niezdecydowanych zachęcamy do angażowania się w działalność wolontariatu.

Szkolny wolontariat został zaproszony na spektakl „Historia jednego eksponatu… Opowieść z tej ziemi” w wykonaniu uczniów IV L.O. im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, który odbędzie się 30 marca 2016r. o godz. 16.00 w siedzibie Centrum Edukacyjnego im. J. Kurtyki „Przystanek Historia” przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Spektakl przedstawia losy lublinianki Joanny Szydłowskiej, która po aresztowaniu przez Gestapo, była więziona Pod Zegarem, a następnie wysłana do obozu w Ravensbrück.
Zainteresowanych proszę o kontakt z opiekunkami szkolnego wolontariatu.

Tekst: p. Marta Kubik (opiekunka szkolnego wolontariatu)

 

 

Rok szkolny 2014/2015  

 

Wolontariat szkolny pragnie pomóc Karolince Słockiej

Dziewczynka od 2 lat choruje na bardzo nietypowego chłoniaka immunoblastycznego, rok temu przeszła transplantację szpiku, po której uaktywnił się wirus cytomegalii, który spowodował utratę wzroku w lewym oku, zapalenie trzustki, żółtaczkę, sepsę, zapalenie płuc, odmę, uszkodził wątrobę, nerki, płuca. Od 2 miesięcy Karola jest przykuta do łóżka.

Chcielibyśmy poprawić jej komfort przez dołożenie się do zakupu specjalnego, wygodnego, przeciwodleżynowego, z możliwością pozycjonowania łóżka. Gdy Karolinka wyzdrowieje, łóżko zostanie w Klinice Immunologii dla innych potrzebujących dzieci.

W najbliższych dniach koordynatorzy klasowi wolontariatu przeprowadzą w tym celu zbiórkę pieniędzy. Liczymy na Wasze zaangażowanie i dobre serce.

Pieniądze można też wpłacać na nr subkonta: 07 1050 1025 1000 0024 0950 9839 koniecznie z dopiskiem: Karolina Słocka. Darowiznę można odpisać od podatku, informacja na stronie fundacji: www.wymarzonaodpornosc.pl

Tekst: p. prof. Kinga Zieja – koordynator szkolnego wolontariatu 

 

 

Rok szkolny 2011/2012

 

Bardzo serdecznie dziekujemy wszystkim za zaangażowanie w akcje wolontariatu szkolnego. Wszystkie nasze działania podejmujemy w czasie wolnym, dlatego kierujemy szczególne podziękowania do tych, którzy wytrwale uczestniczyli w naszych akcjach:))

p. prof. Monika Adamowicz

 

 • zakup wyprawek szkolnych dla pięciorga dzieci z rodziny będącej pod opieką Hospicjum w Wołominie
 • uczestnictwo w Dnaich Wolontariatu Europejskiego - gra miejska i konferencja
 • zbiórka lektur, repetytoriuów i podręczników dla podopiecznych Hospicjumzbiórka odzieży na rzec Fundacji Dzeici Niczyje
 • ogłoszenie konkursu na plakat - Dlaczego warto być wolontariuszem?
 • zbiórka rękodzieła na aukcję - dochód przeznaczony na leczenie chłopca z nowotworem oka
 •  kiermasz rękodzieła - dochód przeznaczony na leczenie chłopca z nowotworem oka
 • udział w Świątecznej Zbiórce Żywności 
 • Góra Grosza
 • Marzycielska Poczta: ochotnicy napisali ok. 50 własnoręcznie robionych kartek do 10 - letniego Natanaela, który choruje na szereg nieuleczalnych chorób
 • zbiórka makulatury - dochód został przeznaczony na dofinansowanie rodzinnych domów dziecka
 • Kup pluszaka - pociesz dzieciaka - zakup 18 pluszaków dla osieroconych podopiecznych Hospicjum w Wołominie
 • Całoroczne akcje "Poczytaj mi, starszy kolego" w 3 praskich przedszkolach
 • Pomoc uczniom SP na ul Białostockiej - po lekcjach licealiści pomagali uczniom w odrabianiu lekcji


Rok szkolny 2008/2009

 

Przez ostatnie dwa lata, wramach szkolnego wolontariatu, nasi uczniowie wzięli udział w wielu wspaniałych akcjach i pomogli wielu ludziom. W tym roku chcemy w sposób szczególny zaangażować się w pomoc najbardziej potrzebującym, dlatego planujemy wziąć udział w zbiórkach żywności (Bank Żywności), zbiórce podarków gwiazdkowych (Ośrodek Akcji Bezpośredniej Pomocy Głodującym), kweście organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie i Osobom Niepełnosprawnym oraz kweście dla Hospicjum Domowego w akcji "Pola Nadziei".

Ponadto nasi licealiści będą pomagać w nauce uczniom Szkoły Podstawowej nr 73 przy ul. Białostockiej, a gimnazjaliści będą czytać przedszkolakom bajki w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Chcemy też zorganizować pomoc w nauce uczniom naszej szkoły. Przypominamy, że każda klasa wybiera dwóch koordynatorów, którzy mają za zadanie szczególnie intensywnie angażować się w prace wolontariatu, a także pełnić rolę łączników między szkolnym wolontariatem a swoją klasą. Obowiązkowe spotkania koordynatorów odbywają się raz w tygodniu, w każdy poniedziałek, na dużej przerwie w Klubie Wychowanków.

Opiekę nad wolontariatem pełnią p. Marta Tomkiewicz. Serdecznie zapraszamy!

oprac. Marta Tomkiewicz

  
Sprawozdanie z pracy wolontariatu szkolnego LO im. Władysława IV w roku szkolnym 2006/2007

 

Grupa osób, chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy, rozpoczęła swoją pracę we wrześniu 2006r. pod opieką p. prof. Sylwii Derdy i p. pedagog Małgorzaty Szulc. Włączyliśmy się w jednorazowe akcje, jednak podjęliśmy również liczne działania na dłuższą metę.

Wolontariat działał w zorganizowany sposób. 12 klas miało swoich koordynatorów, którzy pełnili rolę łączników i inicjatorów wielu akcji. Przychodzili oni na zebrania, wymieniali uwagi, ustalali przebieg pracy. W ten sposób został zachowany porządek i wszystkim się dobrze współpracowało.
Jako grupa wolontariuszy skupiliśmy się przede wszystkim na spędzaniu czasu z potrzebującymi osobami. Wielu z nas pomagało w nauce dzieciom ze szkoły podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej. Niezbędne wsparcie otrzymała także dwójka gimnazjalistów z naszej szkoły. Ponadto jeździliśmy do szpitala przy ul. Niekłańskiej, aby dotrzymać towarzystwa chorym dzieciom.
W dniach 27.XI.-1.XII.2006r. przeprowadziliśmy zbiórkę książek dla dzieci i przekazaliśmy je do szpitala przy ul. Niekłańskiej, oraz za pośrednictwem Fundacji dr Clown do innych potrzebujących szpitali.

5 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i Wolontariusza. Został pokazany film "Oskar", a następnie odbyło się spotkanie z reżyserem Markiem Piwowskim i producentem Sylweriuszem Rudolfem.

14 grudnia, po pierwszym semestrze wspólnej pracy, koordynatorzy spotkali się na opłatku.
Włączyliśmy się w Świąteczną Zbiórkę Żywności, organizowaną przez Bank Żywności. Zarówno na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc, liczna grupa wolontariuszy przyczyniła się do tego, by najbardziej potrzebujące rodziny spędziły święta w lepszych warunkach.

Nasz wolontariat brał także udział w Polach Nadziei - Praski Piknik Hospicyjny - które miały miejsce 20.V.2007r. Przedstawiliśmy spektakl "Tajemniczy ogród" i włączyliśmy się w kwestę. Łącząc się w ten sposób z ludźmi chorymi na raka, zakończyliśmy naszą pierwszoroczną pomoc drugiemu człowiekowi.

Wolontariat     Wolontariat

Wolontariat     Wolontariat

       
Ostatnim punktem było spotkanie, które odbyło się dnia 15.06.2007r. Podsumowaliśmy całoroczną pracę, omówiliśmy nasze osiągnięcia i błędy oraz porozmawialiśmy wstępnie na temat pracy wolontariatu w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej owocna niż dotychczas.

oprac. Patrycja Marton Ic 

 

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny