Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start
Start
Kulturoznawcze koloryty Łodzi
26 października uczniowie klasy II b z p. Ewą  Neneman  i  p. Renatą Karwowską  pojechali do Łodzi na jednodniową wycieczkę kulturoznawczą. Na początku zawitali do Muzeum Kinematografii, żeby przekonać się, że nie każdy film da się obejrzeć do końca. Wysłuchali ciekawego wykładu o  naprawdę kiepskich filmach. Zwiedzili także wystawę, poznali tajniki filmowe i skrytki w bogatych wnętrzach  pałacu Scheiblera, a także wracali wspomnieniami do dziecięcych bajek - mieszkanie Misia Uszatka było bardzo przytulne. Aby przybliżyć koloryt tego miasta fabrycznego, udali się z miejskim przewodnikiem na spacer ulicą Piotrkowską, która jest wizytówką Łodzi. Uczniowie wysłuchali historii miasta i ludzi związanych z tym miejscem, nie zabrakło czasu na przetarcie nosa Juliana Tuwima, co ma zapewnić pomyślne wyniki na maturze. Na koniec udali się do Manufaktury - pięknie zreorganizowanej niegdyś fabryki i zwiedzili Muzeum Sztuki, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak myślą współcześni artyści, między innymi Roman Opałka czy Alina Szapocznikow. Dowiedzieli się także o akcji Julity Wójcik, która chciała w niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagę na ciężką pracę włókniarek. Z Łodzi wyjechali z głową pełną wspomnień i zachęceni do powrotu w te piękne okolice.

 

tekst: Aleksandra Godek, Anna Para , kl. II b 

 
 
Praskie Nagrody Edukacyjne "AD REM"

Z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Praga-Północ 19 października w godzinach wieczornyh w auli naszego liceum miała miejsce uroczysta gala I edycji Praskich Nagród Edukacyjnych "AD REM". Nagrody te mają na celu uhonorowanie osób i instytucji za szczególne zasługi na rzecz placówek oświaty oraz uczniów osiągających sukcesy w rożnych obszarach aktywności szkolnej. Z grupy nominowanych w pięciu kategoriach internauci od 15 sierpnia do 15 września 2016 r. wybierali laureatów.

Najwyższy wynik w kategorii wyróżniający się uczeń liceum uzyskał nasz uczeń, Daniel Dylewski, olimpijczyk w zakresie wiedzy o społeczeństwie i geografii, reprezentant Polski na zawodach międzynarodowych. W kategorii osobowość roku zwyciężył absolwent, Bartłomiej Jakubiak, twórca filmu fabularnego Więcej niż mury wyświetlanego w czasie jubileuszu naszej szkoły.

Oprócz tego w gronie nominowanych w innych kategoriach znaleźli się: p. Małgorzata Cydejko (w kategorii nauczyciel roku), Kamil Tkacz (w kategorii wyróżniający się uczeń gimnazjum) oraz Tydzień Kultury (w kategorii najlepsza inicjatywa szkolna).

  

tekst: Daniel Dylewski, kl. III a

 
"Lepiej już było"
Spektakl wystawiany od 15 października 2016 r. na deskach Teatru Współczesnego pozwolił naszym nauczycielom i uczniom nie tylko uśmiechnąć się, śledząc perypetie emerytowanej aktorki granej przez legendę polskiej sceny - Martę Lipińską, ale także pomyśleć, jak trudny bywa chleb powszedni starszych osób i jak ten temat przedstawić na scenie. Uznana aktorka urzeka widzów brawurowym wykonaniem roli pogodnej starszej pani, która w trudnych chwilach cytuje Szekspira. Marta Lipińska z optymizmem, pogodą ducha i niezwykłą subtelnością wciela się w postać ekscentrycznej bezrobotnej aktorki, nieszablonowo podchodzącej do rzeczywistości. Spektakl podejmuje trudną tematykę w sposób życzliwy i pogodny. Pozostawia refleksję nad losem tysięcy podobnych do głównej bohaterki seniorów. Owacja na stojąco to najlepsza ocena tego wyjątkowego przedstawienia, które mieliśmy okazję obejrzeć. 
 
tekst: Aleksandra Suchocka, kl. III a 
 
Władysławiak Mistrzem Warszawy w żeglarskiej klasie "420"
Michał Jagielski (kl. II c) został Mistrzem Warszawy w żeglarskiej klasie "420". Mistrzostwa odbyły się w październiku 2016 roku na Jeziorze Zegrzyńskim. Zawody te co roku kończą sezon w naszym regionie.
Dwuosobowe łodzie klasy "420" wymagają od żeglarzy dobrego przygotowania fizycznego, umiejętności taktycznych, a także perfekcyjnego funkcjonowania w zespole. Przygotowanie do regat pozwoliło załodze Michała wygrać z aktualnymi mistrzami Polski klasy "420".
Gratulujemy!
 
tekst: p. Andrzej Jagielski 
 
Warsztaty grafiki komputerowej

Zapraszamy na warsztaty grafiki komputerowej.
Szczegóły poniżej.

   
 
Szkolny Gabinet Humanistyczny zaprasza!
Wszystkich zainteresowanych poszerzaniem horyzontów humanistycznych zapraszamy do rozpoczynającego swoją działalność Szkolnego Gabinetu Humanistycznego (sala 201). Inauguracja odbędzie się w czwartek, 27 października 2016 r., o godz. 15.00. Poprzedzą ją spotkania przedpremierowe. Do ceniących kulturę humanistyczną, sztukę słowa oraz lubiących czytać i o książkach rozmawiać kierujemy ofertę różnych zajęć, spotkań i aktywności. Miłośników książki zachęcamy do osobistych kontaktów z bogatym księgozbiorem.
 
Zaproszenia na najbliższe spotkania:

tekst: p. Renata Karwowska 
 
Klasa II d na tropach białek

W środę, 19 października, klasa II d wraz z panem Wawrzyńcem Koftą gościła w BioCentrum Edukacji Naukowej na warsztatach poświęconych izolacji białek oraz ich oznaczaniu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i pomocy prowadzących w każdej grupie proces ten przebiegł pomyślnie. Udało nam się wyizolować białka między innymi z mleka krowiego, mleka sojowego, liści bazylii oraz żołtka i białka jaja kurzego. Elektroforeza natomiast pozwoliła na rozróżnienie wyizolowanych białek zgodnie ze wzorcem, który otrzymaliśmy.

Dzięki warsztatom i towarzyszącemu im wykładowi poznaliśmy znaczenie białek w organizmach żywych i role, jakie odgrywają podczas procesów w nich zachodzących.

   

 

tekst i zdjęcia:  Aleksander Rytelewski, kl. II d

 
Święto Biblioteki Szkolnej
17-21 października - Święto Biblioteki Szkolnej
 
Regaty ósemek wioślarskich
8 października br. w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w regatach ósemek wioślarskich nasi uczniowie: Kenan Majewski (II c), Stanisław Dawidziuk (II c) i Jakub Strykowski (II b) zdobyli srebrny medal.
Gratulujemy! 
 
tekst: Agata Kulawińska, kl. I b 
 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
W śrdodę 5 października 2016 r. odbyły się dwa przedstawienia #enterorestes w reż. Grzegorza Grecasa. Spektakle te były częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczył m. in. Teatr Powszechny w Warszawie.
Przedstawienie obejrzały klasy I a i I b, jurorzy festwialu i ok. 20 festiwalowych gości.
Sztuka, nawiązaując do antycznej tragedii Orestes", stawia pytania o obecność zła we współczesnym świecie. Ukazuje historię, która doprowadziła do popełnienia okrutnej zbrodni. Brawurowo zagrany spektakl nie daje prostych odpowiedzi, pokazuje młodych ludzi dążących do prawdziwych więzi, ale pozbawionych umiejętności dialogu. 
Tej - choć nie tylko - tematyce poświęcone były warsztaty stanowiące integralną część wydarzenia. Prowadziła je pani Malwina Rysów, psycholog klinicysta z Warszawy. 
 
tekst: p. Grzegorz Radomski 
 
Spotkanie z Arne Puu
Zainteresowani sztuką słowa uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji literatury. Spotkanie z estońskim poetą Arne Puu w ramach 45. Warszawskiej Jesieni Poezji miało miejsce w piątek, 7 października. Co inspiruje poetę? Gdzie znajduje tematy? Czy Estończycy czytają literaturę polską? To tylko niektóre z poruszonym w trakcie spotkania kwestii. Nasz Gość czytał swoje wiersze zarówno przetłumaczone na język polski, jak i w oryginalnej wersji językowej. Gra słów, melodia języka, niuanse językowe, o których rozmawialiśmy, uzmysłowiły nam, jak złożony jest warsztat poety. O uniwersalizmie tematów podejmowanych w wierszach Arne Puu można przekonać się, sięgając do tomików poetyckich, które na pamiątkę spotkania pozostawił nasz Gość.
 
tekst: p. Renata Karwowska 
 
Warsztaty filmowe

W piątek, 2 października br.,  uczennice klasy II a wzięły udział w warsztatach filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. Punktem wyjścia działań operatorsko - reżyserskich był film Krzysztofa Kieślowskiego Gadające głowy. Naszym celem było po ponad 30 latach od powstania filmu Kieślowskiego zadanie tych samych pytań rówieśnikom. Każdy z nas miał szansę pełnić konkretną rolę przy kolejnym ujęciu - co 30 minut stawaliśmy się kim innym - aktorem, reżyserem czy dźwiękowcem. Na zakończenie omówiliśmy nasze filmy, rozpatrując ujęcia klatka po klatce. Wydarzenie to na pewno długo pozostanie w naszej pamięci jako ciekawe doświadczenie związane z polskim filmem dokumentalnym.

    

tekst: Irena Lis, kl. II a
zdjęcia: Zofia Kachel, kl. II a

 
Wystawa z okazji Roku Henryka Sienkiewicza
29 września klasa II a wraz z p. Iwoną Włodarską udała się do Muzeum Niepodległości. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę dotyczącą polskich powstań oraz odznaczeń wojskowych, ale głównym celem wizyty w Muzeum było obejrzenie wystawy Henryk Sienkiewicz 1846-1916. Dla pokrzepienia serc autorstwa pani Barbary Wachowicz. Ekspozycja przedstawia liczne dokumenty i pamiątki związane z życiem i działalnością pisarską autora Quo vadis. Wycieczka była okazją do refleksji o wybitnym polskim pisarzu.
 
tekst: Weronika Pawlus, kl. II a
 
Mistrzostwa Dzielnicy Praga-Północ w piłce nożnej
W dniach 29-30 września br. odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Praga-Północ w piłce nożnej chłopców szkół gimnazjalnych. Drużyna naszej szkoły wywalczyła trzecie miejsce, dzięki czemu przyznano nam 6 punktów w klasyfikacji ogólnej zawodów międzyszkolnych. Reprezentanci otrzymali dyplomy i zostali udekorowani brązowymi medalami.
 
Gratulujemy!
 
tekst: Agata Kulawińska, kl. I b 
 
Lekcja interpretacji w Instytucie Badań Literackich PAN
29 września 2016 r. o godz. 18.00 licealiści pod opieką p. Elżbiety Błachowicz mogli wysłuchać wykładu prof. dr hab. Danuty Danek pt. "Nierozpoznane sensy programowej ballady Mickiewicza Romantyczność". Po zakończeniu wykładu najbardziej zainteresowani mogli porozmawiać z panią profesor i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Prelekcja dotyczyła możliwości zastosowania wiedzy z psychoanalizy w interpretacji utworów literackich. Zdobyte informacje pozwoliły nam spojrzeć na słynny utwór w zupełnie nowym świetle, dostrzec jego głębię oraz lepiej rozumieć romantyzm.
 
tekst: Paulina Filipowicz, kl. II d 
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 26 - 46 z 46

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny