Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start
Start
Wieczór w Teatrze na Woli
26 listopada uczniowie klas drugich liceum wraz z p. Renatą Karwowską mieli okazję obejrzeć sztukę Iwana Wyprajewa pt. Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie w Teatrze na Woli. Akcja zaczyna się niewinną rozmową trojga przyjaciół, ale wraz z rozwojem akcji poznajemy mroczne sekrety bohaterów i ich różne, czasem przeciwstawne zdania skłaniające do refleksji na temat ludzkiej natury. Sztuka, opisana jako czarna komedia, bawi się konwencją i trzyma widza w ciągłym oczekiwaniu na wyjaśnienia.
 
tekst: Łucja Żurawska, kl. II b 
 
Warsztaty laboratoryjne na Wydziale Biologii UW

Dzięki uprzejmości pani dr hab. Bożeny Szal i innych pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego 22 listopada br. uczniowie klasy II d oraz uczestnicy Olimpiady Biologicznej z klasy III d pod opieką pani Małgorzaty Chmurskiej i pana Wawrzyńca Kofty wzięli udział w specjalnie zorganizowanych warsztatach laboratoryjnych. Postawieni wobec wymagających, ale ciekawych zadań praktycznych mieliśmy szansę doskonalenia naszych umiejętności i pogłębienia wiedzy na temat m. in. różnorodności bakterii, sposobów ekstrahowania barwników roślinnych oraz mechanizmów działania układu nerwowego człowieka. Szczególnie cenna była dla nas możliwość samodzielnego wykonywania pracy laboratoryjnej.

    

teskt: Joanna Dąbrowska, kl. II d
zdjęcia: Karolina Korneluk, kl. II d 

 
Współpraca z absolwentami
W piątek, 18 listopada, absolwent naszego liceum i olimpijczyk z języka polskiego, obecnie doktorant Wydziału Polonistyki UW, zaproszony przez p. Elżbietę Błachowicz, poprowadził już drugie w tym roku szkolnym zajęcia na kółku języka polskiego. Tym razem dotyczyły one granic literatury. Razem zastanawialiśmy się, czy takie w ogóle istnieją. Zaczęliśmy spotkanie od zdefiniowania, czym jest literatura i co możemy nią nazwać. Zajęcia zostały poprowadzone niezwykle ciekawie. Tak naprawdę były raczej rozmową, ponieważ prowadzący nie podawał nam informacji, ale swoimi pytaniami wskazywał możliwości, abyśmy sami mogli znaleźć prawidłowe odpowiedzi.
 
tekst: Julia Skrzypczyk, kl. I a 
 
Zetknięcie z klasyką romantyzmu w teatrze
12 listopada uczniowie klas I d, II d, III b i III d pod opieką p. Elżbiety Błachowicz oraz p. Wawrzyńca Kofty wybrali się na inscenizację słynnego dzieła Juliusza Słowackiego pt. Kordian w reżyserii Jana Englerta. W rolach głównych pojawiło się wielu wybitnych aktorów - cały zespół Teatru Narodowego. Emocjonująca gra zapewniała dynamiczny rozwój wydarzeń, a scena wyglądała imponująco. Piękna scenografia połączona z niezwykłą animacją oraz grą świateł przyczyniały się do wytworzenia nastroju tajemnicy i sprzyjały budowaniu rosnącego napięcia. Nietypowe przedstawienie problematyki romantycznego utworu oraz zaskakujące rozwiązania techniczne spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem wszystkich widzów.
 
tekst: Grażyna Andrzejewska, kl. II d
 
Rzym śladami Henryka Sienkiewicza
Marianna Zakrzewska z klasy III b została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez Komitet Główny Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i zdobyła nagrodę główną - wyjazd do Rzymu. Celem kilkudniowej podróży było oczywiście podążanie tropem wybitnego pisarza - pierwszego polskiego zdobywcy Nagrody Nobla i odnalezienie polskich śladów w stolicy Italii. Warto dodać, że z konkursie brali także udział uczniowie szkół polskich z Litwy, Łotwy, Niałorusi i Ukrainy.
Gratulujemy ogromnego sukcesu i cieszymy się tym bardziej, że Marianna była jedyną reprezentantką Warszawy wśród laureatów.
 
    
 
tekst: p. Elżbieta Błachowicz
 
 
 
 
Narodowe Święto Niepodległości

Już w piątek, 11 listopada, po raz 98 będziemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości.

Z tej okazji w naszej szkole 10 listopada (w czwartek) odbedzie się Koncert Pieśni Patriotycznej
przygotowany przez szkolny chór.

 
"Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem"
4 listopada uczniowie naszej szkoły, laureaci konkursu Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem, wzięli udział w uroczystej gali rozdania nagród. Uroczystość odbyła się w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Finałowa gala została zaaranżowana w formie teatralnego widowiska, w którym występowali aktorzy wcielający się w role Henryka Sienkiewicza, Marii Kellerówny i Maryni Sienkiewiczowej. Zaprezentowne zostały też fragmenty wyróżnionych prac konkursowych.
Wśród nagrodzonych znaleźli się: Nina Dębiec (III Gb), Elwira Kalinowska (II Gb), Barbara Olczak (III Ga), Ewa Stopa (III Ga), Maria Tyszecka (III Gb), Hanna Wieczorek (I Gb), Aleksander Jaros (I Ga) i Jakub Malczewski (I Ga).
Uroczystość zorganizowana przez pomysłodawczynię konkursu - panią Barbarę Wachowicz - była zarówno lekcją historii czy lietratury, jak i okazją do wymiany poglądów dla nas - młodego pokolenia, które, jak się okazało, czyta i zna utwory Henryka Sienkiewicza.
 
tekst: Jakub Malczewski, kl. I Ga
 
Projekt "Znikające krajobrazy. Opowieść przestrzenna Mirona Białoszewskiego"

W dniach 05–30.10.2016 grupa licealistów z kl. II a i kl. III a  brała udział w cyklu 4 spotkań w ramach projektu Znikające krajobrazy. “Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – mgr Piotr Kubkowski i dr Weronika Parafinowicz  oraz p. prof. Renata Karwowska.

    

    

tekst i zdjęcia: Zofia Kachel, kl. II a 

Czytaj całość
 
Koncert w Filharmonii Narodowej
28 października w Filharmonii Narodowej odbył się koncert symfoniczny, podczas którego mieliśmy okazję wycsłuchać: Feliksa Nowowiejskiego - uwertury do opery Legenda Bałtyku, Henryka Wieniawskiego - II Konceru skrzypcowego d-moll op. 22 i Antoniego Dvoraka - IX Symfonii e-moll op. 95 z Nowego Świata.
W czasie przerwy wszędzie słychać było jedno nazwisko - zdobywczyni I miejsca w Konkursie Wieniawskiego 2016 - Veriko Tchumburidze, której urzekającą grę mieliśmy okazję podziwiać. Widownia nagrodziła ją mocnymi brawami, za które skrzypaczka podziękowała przepięknym solowym występem. Wykonana później IX Symfonia Dvoraka trzymała w napięciu, wywołując u nas falę emocji, które ciągle się zmieniały. Spokojniejsze fragmenty budziły melncholię, pozwalały odpłynąć we wspomnienia, ale zaraz potem tempo stawało się szybsze, w muzykę wkradał się niepokój. Utwór był jak sztorm na morzu,a powtarzająca się jak refren melodia przypominała powracającą wielką falę, która wywołuje chaos na pokładzie statku.
Trzy utwory zagrane przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską w mistrzowski sposób pozwoliły nam i naszym opiekunom odpocząć po całym tygodniu pracy. 
 
tekst: Noemi Oleksiak, kl. III d
 
Wieczór w Teatrze Współczesnym
28 października br. uczniowie klas II a, II b i III a wraz z p. Renatą Karwowską obejrzeli spektakl Niepoprawni: Fantazy w Teatrze Współczesnym. Dramat Słowackiego może dla współczesnej młodzieży stanowić pewne wyzwanie, jednak warto było śledzić ten bogaty tekst i kreacje aktorów. Przedstawienie dobrze oddaje złożoność romantycznej problematyki. W Fantazym wszystko miesza się jak w tyglu: miłość, zazdrość, poświęcenie, duma, honor, poniżenie, blichtr wielkopański z prostotą, przyziemność z duchowością, groźba nędzy z mnożącymi się milionami. Komedia ściera się z tragedią, patos z groteską. Tradycyjne ujęcie tekstu Słowackiego doskonale zilustrowało, czym jest w literaturze i sztuce styl romantyczny, a także gra konwencją.
 
tekst: Irena Lis, kl. II a
 
Szkolny Gabinet Humanistyczny rozpoczął działalność
W czwartkowe popołudnie - 27 października 2016 r. - w sali kinowej spotkali się uczniowie i nauczyciele, młodsi i starsi - jednym słowem wszyscy, którzy  interesują się książką. Pełne humoru spotkanie prowadził duet pasjonatów: prof. Stanisław Falkowski oraz Jan Falkowski. Nasi prowadzący nie obawiali się żadnych książek i w ciemno, kierując się zapachem i fakturą papieru, typowali zgromadzone egzemplarze różnych wydawnictw i autorów.
Nasz Szkolny Gabinet Humanistyczny zaprasza na wykłady i spotkania. We wtorki i czwartki można korzystać indywidualnie z bogatego księgozbioru.
   
   
 
tekst: p. Renata Karwowska
zdjęcia: Zofia Kachel -  kl. II a, Aleksandra Suchocka, Zofia Sałasińska - kl. III a 
 
Nauka programowania
Zapraszamy chętnych uczniów (zarówno gimnazjalistów jak i licealistów) na zajęcia nauki programowania. Odbywają się one we wtorki i czwartki na 8-9 godz. lekcyjnej. Pierwsze zajęcia będą miały meijsce 8 listopada br. 
Zajęcia prowadzone będą przez licealistów oraz nauczyciela informatyki. 
Ilość miejsc ograniczona.
 
tekst: p. Justyna Wilińska 
 
Sukces w ortograficznych zmaganiach!
  
Aleksandra Głowacka (kl. III d) została laureatką II miejsca w III edycji dyktanda dla młodzieży i dorosłych O Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek, które odbyło się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Rady Języka Polskiego PAN. Wręczenie nagród miało miejsce w Urzędzie Dzielnicy Targówek.

Gratulujemy! 

   

tekst: p. E. Błachowicz
zdjęcia: p. Głowacki 
 
Kulturoznawcze koloryty Łodzi
26 października uczniowie klasy II b z p. Ewą  Neneman  i  p. Renatą Karwowską  pojechali do Łodzi na jednodniową wycieczkę kulturoznawczą. Na początku zawitali do Muzeum Kinematografii, żeby przekonać się, że nie każdy film da się obejrzeć do końca. Wysłuchali ciekawego wykładu o  naprawdę kiepskich filmach. Zwiedzili także wystawę, poznali tajniki filmowe i skrytki w bogatych wnętrzach  pałacu Scheiblera, a także wracali wspomnieniami do dziecięcych bajek - mieszkanie Misia Uszatka było bardzo przytulne. Aby przybliżyć koloryt tego miasta fabrycznego, udali się z miejskim przewodnikiem na spacer ulicą Piotrkowską, która jest wizytówką Łodzi. Uczniowie wysłuchali historii miasta i ludzi związanych z tym miejscem, nie zabrakło czasu na przetarcie nosa Juliana Tuwima, co ma zapewnić pomyślne wyniki na maturze. Na koniec udali się do Manufaktury - pięknie zreorganizowanej niegdyś fabryki i zwiedzili Muzeum Sztuki, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak myślą współcześni artyści, między innymi Roman Opałka czy Alina Szapocznikow. Dowiedzieli się także o akcji Julity Wójcik, która chciała w niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagę na ciężką pracę włókniarek. Z Łodzi wyjechali z głową pełną wspomnień i zachęceni do powrotu w te piękne okolice.

 

tekst: Aleksandra Godek, Anna Para , kl. II b 

 
 
Praskie Nagrody Edukacyjne "AD REM"

Z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Praga-Północ 19 października w godzinach wieczornyh w auli naszego liceum miała miejsce uroczysta gala I edycji Praskich Nagród Edukacyjnych "AD REM". Nagrody te mają na celu uhonorowanie osób i instytucji za szczególne zasługi na rzecz placówek oświaty oraz uczniów osiągających sukcesy w rożnych obszarach aktywności szkolnej. Z grupy nominowanych w pięciu kategoriach internauci od 15 sierpnia do 15 września 2016 r. wybierali laureatów.

Najwyższy wynik w kategorii wyróżniający się uczeń liceum uzyskał nasz uczeń, Daniel Dylewski, olimpijczyk w zakresie wiedzy o społeczeństwie i geografii, reprezentant Polski na zawodach międzynarodowych. W kategorii osobowość roku zwyciężył absolwent, Bartłomiej Jakubiak, twórca filmu fabularnego Więcej niż mury wyświetlanego w czasie jubileuszu naszej szkoły.

Oprócz tego w gronie nominowanych w innych kategoriach znaleźli się: p. Małgorzata Cydejko (w kategorii nauczyciel roku), Kamil Tkacz (w kategorii wyróżniający się uczeń gimnazjum) oraz Tydzień Kultury (w kategorii najlepsza inicjatywa szkolna).

  

tekst: Daniel Dylewski, kl. III a

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 51 - 75 z 84

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny