Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start
Start
Klasa II d na tropach białek

W środę, 19 października, klasa II d wraz z panem Wawrzyńcem Koftą gościła w BioCentrum Edukacji Naukowej na warsztatach poświęconych izolacji białek oraz ich oznaczaniu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i pomocy prowadzących w każdej grupie proces ten przebiegł pomyślnie. Udało nam się wyizolować białka między innymi z mleka krowiego, mleka sojowego, liści bazylii oraz żołtka i białka jaja kurzego. Elektroforeza natomiast pozwoliła na rozróżnienie wyizolowanych białek zgodnie ze wzorcem, który otrzymaliśmy.

Dzięki warsztatom i towarzyszącemu im wykładowi poznaliśmy znaczenie białek w organizmach żywych i role, jakie odgrywają podczas procesów w nich zachodzących.

   

 

tekst i zdjęcia:  Aleksander Rytelewski, kl. II d

 
Święto Biblioteki Szkolnej
17-21 października - Święto Biblioteki Szkolnej
 
Regaty ósemek wioślarskich
8 października br. w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w regatach ósemek wioślarskich nasi uczniowie: Kenan Majewski (II c), Stanisław Dawidziuk (II c) i Jakub Strykowski (II b) zdobyli srebrny medal.
Gratulujemy! 
 
tekst: Agata Kulawińska, kl. I b 
 
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
W śrdodę 5 października 2016 r. odbyły się dwa przedstawienia #enterorestes w reż. Grzegorza Grecasa. Spektakle te były częścią Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Oprócz naszej szkoły w projekcie uczestniczył m. in. Teatr Powszechny w Warszawie.
Przedstawienie obejrzały klasy I a i I b, jurorzy festwialu i ok. 20 festiwalowych gości.
Sztuka, nawiązaując do antycznej tragedii Orestes", stawia pytania o obecność zła we współczesnym świecie. Ukazuje historię, która doprowadziła do popełnienia okrutnej zbrodni. Brawurowo zagrany spektakl nie daje prostych odpowiedzi, pokazuje młodych ludzi dążących do prawdziwych więzi, ale pozbawionych umiejętności dialogu. 
Tej - choć nie tylko - tematyce poświęcone były warsztaty stanowiące integralną część wydarzenia. Prowadziła je pani Malwina Rysów, psycholog klinicysta z Warszawy. 
 
tekst: p. Grzegorz Radomski 
 
Spotkanie z Arne Puu
Zainteresowani sztuką słowa uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji literatury. Spotkanie z estońskim poetą Arne Puu w ramach 45. Warszawskiej Jesieni Poezji miało miejsce w piątek, 7 października. Co inspiruje poetę? Gdzie znajduje tematy? Czy Estończycy czytają literaturę polską? To tylko niektóre z poruszonym w trakcie spotkania kwestii. Nasz Gość czytał swoje wiersze zarówno przetłumaczone na język polski, jak i w oryginalnej wersji językowej. Gra słów, melodia języka, niuanse językowe, o których rozmawialiśmy, uzmysłowiły nam, jak złożony jest warsztat poety. O uniwersalizmie tematów podejmowanych w wierszach Arne Puu można przekonać się, sięgając do tomików poetyckich, które na pamiątkę spotkania pozostawił nasz Gość.
 
tekst: p. Renata Karwowska 
 
Warsztaty filmowe

W piątek, 2 października br.,  uczennice klasy II a wzięły udział w warsztatach filmowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. Punktem wyjścia działań operatorsko - reżyserskich był film Krzysztofa Kieślowskiego Gadające głowy. Naszym celem było po ponad 30 latach od powstania filmu Kieślowskiego zadanie tych samych pytań rówieśnikom. Każdy z nas miał szansę pełnić konkretną rolę przy kolejnym ujęciu - co 30 minut stawaliśmy się kim innym - aktorem, reżyserem czy dźwiękowcem. Na zakończenie omówiliśmy nasze filmy, rozpatrując ujęcia klatka po klatce. Wydarzenie to na pewno długo pozostanie w naszej pamięci jako ciekawe doświadczenie związane z polskim filmem dokumentalnym.

    

tekst: Irena Lis, kl. II a
zdjęcia: Zofia Kachel, kl. II a

 
Wystawa z okazji Roku Henryka Sienkiewicza
29 września klasa II a wraz z p. Iwoną Włodarską udała się do Muzeum Niepodległości. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę dotyczącą polskich powstań oraz odznaczeń wojskowych, ale głównym celem wizyty w Muzeum było obejrzenie wystawy Henryk Sienkiewicz 1846-1916. Dla pokrzepienia serc autorstwa pani Barbary Wachowicz. Ekspozycja przedstawia liczne dokumenty i pamiątki związane z życiem i działalnością pisarską autora Quo vadis. Wycieczka była okazją do refleksji o wybitnym polskim pisarzu.
 
tekst: Weronika Pawlus, kl. II a
 
Mistrzostwa Dzielnicy Praga-Północ w piłce nożnej
W dniach 29-30 września br. odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Praga-Północ w piłce nożnej chłopców szkół gimnazjalnych. Drużyna naszej szkoły wywalczyła trzecie miejsce, dzięki czemu przyznano nam 6 punktów w klasyfikacji ogólnej zawodów międzyszkolnych. Reprezentanci otrzymali dyplomy i zostali udekorowani brązowymi medalami.
 
Gratulujemy!
 
tekst: Agata Kulawińska, kl. I b 
 
Lekcja interpretacji w Instytucie Badań Literackich PAN
29 września 2016 r. o godz. 18.00 licealiści pod opieką p. Elżbiety Błachowicz mogli wysłuchać wykładu prof. dr hab. Danuty Danek pt. "Nierozpoznane sensy programowej ballady Mickiewicza Romantyczność". Po zakończeniu wykładu najbardziej zainteresowani mogli porozmawiać z panią profesor i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Prelekcja dotyczyła możliwości zastosowania wiedzy z psychoanalizy w interpretacji utworów literackich. Zdobyte informacje pozwoliły nam spojrzeć na słynny utwór w zupełnie nowym świetle, dostrzec jego głębię oraz lepiej rozumieć romantyzm.
 
tekst: Paulina Filipowicz, kl. II d 
 
Akcja "Sprzątanie Świata"

Klasa II Ga pod opieką p. Anny Kunowskiej wzięła udział w corocznej akcji "Sprzątanie Świata". Zadbaliśmy o czystość najbliższego otoczenia naszej szkoły, katedry oraz praskich ulic.

 

tekst: p. Anna Kunowska

 
Mistrzostwa Dzielnicy w biegach przełajowych

We wtorek, 13 września 2016 r., nasi gimnazjaliści brali udział w Mistrzostwach Dzielnicy Praga-Północ w sztafetowych biegach przełajowych. Zawody odbyły się na Bulwarze Stanisława Augusta w Parku Skaryszewskim. Dziewczęta zajęły drugie miejsce, uzyskując czas 39 minut i 34 sekundy, natomiast chłopcy wygrali wyścig, kończąc go po upływie 31 minut i 36 sekund. Męska część naszej drużyny będzie reprezentować dzielnicę Praga-Północ w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

      

tekst: Agata Kulawińska, kl. I b
zdjęcia: p. Anna Łubniewska

Czytaj całość
 
Warsztaty olimpijskie z matematyki (20-24 IX 2016 r.)
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wraz z p. Joanną Wojdan, p. Waldemarem Pompe i p. Tomaszem Gródkiem pojechali na warsztaty z matematyki do Perzanowa. Przyszli olimpijczycy każdego dnia zmagają się z ciekawymi, aczkolwiek trudnymi zadaniami, doskonaląc swoje umiejętności.
       
  
 
 
tekst: Anna Para, kl. II b
         Katarzyna Wojciechowska, kl. II c
 
Czytaj całość
 
Nasza szkoła Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi!

 

  

               Ten zaszczytny tytuł otrzymaliśmy w wyniku głosowania publiczności
            w XVI edycji programu "Mistrz Mowy Polskiej".
           Gala finałowa odbyła się 19 września br.
                     w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

               Dziękujemy za głosy!  
 
V Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

 W dniach 8-11 września troje uczniów z klas II pod opieką pani Małgorzaty Chmurskiej brało udział  V Forum Młodych Chemików w Gdańsku. Uczestniczyliśmy w warsztatach, wykładach oraz prezentowaliśmy wcześniej przygotowane postery. Uczyliśmy się analizy kationów i anionów, wykonywaliśmy doświadczenia z dziedziny elektrochemii, a także badaliśmy skład różnych napojów. Wyjazd służył przygotowaniu do Olimpiady Chemicznej.

       

tekst: Emilia Niedzieska, kl. II c
zdjęcia: p. Małgorzata Chmurska 

 
Praskie nagrody edukacyjne "AD REM"

 

Miło nam poinformować, że reprezentanci Władysława IV zostali nominowani do praskich nagród edukacyjnych "AD REM".

 

Głosujmy na naszych przedstawicieli: panią Małgorzatę Cydejko (w kategorii nauczyciel roku), Kamila Tkacza
(w kategorii wyróżniający się uczeń gimnazjum), Daniela Dylewskiego (w kategorii wyróżniający się uczeń liceum) i Bartłomieja Jakubiaka (w kategorii osobowość roku).

Możecie także oddawać głos w kategorii najlepsza inicjatywa szkolna, w której nominowany został Tydzień Kultury

Głosy oddawać można na stronie: http://www.praga-pn.waw.pl/page/557&id=0

 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 51 - 65 z 65

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny