Kontakt:    

ul. Jagiellońska 38
03-719 Warszawa
tel. (022) 619 27 45
fax. (022) 741 07 32

Znajdź nas w Zumi

Sekretariat

 


Start
Start
Projekt "Znikające krajobrazy. Opowieść przestrzenna Mirona Białoszewskiego"

W dniach 05–30.10.2016 grupa licealistów z kl. II a i kl. III a  brała udział w cyklu 4 spotkań w ramach projektu Znikające krajobrazy. “Opowieść przestrzenna” Mirona Białoszewskiego. Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego – mgr Piotr Kubkowski i dr Weronika Parafinowicz  oraz p. prof. Renata Karwowska.

    

    

tekst i zdjęcia: Zofia Kachel, kl. II a 

Czytaj całość
 
Koncert w Filharmonii Narodowej
28 października w Filharmonii Narodowej odbył się koncert symfoniczny, podczas którego mieliśmy okazję wycsłuchać: Feliksa Nowowiejskiego - uwertury do opery Legenda Bałtyku, Henryka Wieniawskiego - II Konceru skrzypcowego d-moll op. 22 i Antoniego Dvoraka - IX Symfonii e-moll op. 95 z Nowego Świata.
W czasie przerwy wszędzie słychać było jedno nazwisko - zdobywczyni I miejsca w Konkursie Wieniawskiego 2016 - Veriko Tchumburidze, której urzekającą grę mieliśmy okazję podziwiać. Widownia nagrodziła ją mocnymi brawami, za które skrzypaczka podziękowała przepięknym solowym występem. Wykonana później IX Symfonia Dvoraka trzymała w napięciu, wywołując u nas falę emocji, które ciągle się zmieniały. Spokojniejsze fragmenty budziły melncholię, pozwalały odpłynąć we wspomnienia, ale zaraz potem tempo stawało się szybsze, w muzykę wkradał się niepokój. Utwór był jak sztorm na morzu,a powtarzająca się jak refren melodia przypominała powracającą wielką falę, która wywołuje chaos na pokładzie statku.
Trzy utwory zagrane przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską w mistrzowski sposób pozwoliły nam i naszym opiekunom odpocząć po całym tygodniu pracy. 
 
tekst: Noemi Oleksiak, kl. III d
 
Wieczór w Teatrze Współczesnym
28 października br. uczniowie klas II a, II b i III a wraz z p. Renatą Karwowską obejrzeli spektakl Niepoprawni: Fantazy w Teatrze Współczesnym. Dramat Słowackiego może dla współczesnej młodzieży stanowić pewne wyzwanie, jednak warto było śledzić ten bogaty tekst i kreacje aktorów. Przedstawienie dobrze oddaje złożoność romantycznej problematyki. W Fantazym wszystko miesza się jak w tyglu: miłość, zazdrość, poświęcenie, duma, honor, poniżenie, blichtr wielkopański z prostotą, przyziemność z duchowością, groźba nędzy z mnożącymi się milionami. Komedia ściera się z tragedią, patos z groteską. Tradycyjne ujęcie tekstu Słowackiego doskonale zilustrowało, czym jest w literaturze i sztuce styl romantyczny, a także gra konwencją.
 
tekst: Irena Lis, kl. II a
 
Szkolny Gabinet Humanistyczny rozpoczął działalność
W czwartkowe popołudnie - 27 października 2016 r. - w sali kinowej spotkali się uczniowie i nauczyciele, młodsi i starsi - jednym słowem wszyscy, którzy  interesują się książką. Pełne humoru spotkanie prowadził duet pasjonatów: prof. Stanisław Falkowski oraz Jan Falkowski. Nasi prowadzący nie obawiali się żadnych książek i w ciemno, kierując się zapachem i fakturą papieru, typowali zgromadzone egzemplarze różnych wydawnictw i autorów.
Nasz Szkolny Gabinet Humanistyczny zaprasza na wykłady i spotkania. We wtorki i czwartki można korzystać indywidualnie z bogatego księgozbioru.
   
   
 
tekst: p. Renata Karwowska
zdjęcia: Zofia Kachel -  kl. II a, Aleksandra Suchocka, Zofia Sałasińska - kl. III a 
 
Nauka programowania
Zapraszamy chętnych uczniów (zarówno gimnazjalistów jak i licealistów) na zajęcia nauki programowania. Odbywają się one we wtorki i czwartki na 8-9 godz. lekcyjnej. Pierwsze zajęcia będą miały meijsce 8 listopada br. 
Zajęcia prowadzone będą przez licealistów oraz nauczyciela informatyki. 
Ilość miejsc ograniczona.
 
tekst: p. Justyna Wilińska 
 
Sukces w ortograficznych zmaganiach!
  
Aleksandra Głowacka (kl. III d) została laureatką II miejsca w III edycji dyktanda dla młodzieży i dorosłych O Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek, które odbyło się pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Rady Języka Polskiego PAN. Wręczenie nagród miało miejsce w Urzędzie Dzielnicy Targówek.

Gratulujemy! 

   

tekst: p. E. Błachowicz
zdjęcia: p. Głowacki 
 
Kulturoznawcze koloryty Łodzi
26 października uczniowie klasy II b z p. Ewą  Neneman  i  p. Renatą Karwowską  pojechali do Łodzi na jednodniową wycieczkę kulturoznawczą. Na początku zawitali do Muzeum Kinematografii, żeby przekonać się, że nie każdy film da się obejrzeć do końca. Wysłuchali ciekawego wykładu o  naprawdę kiepskich filmach. Zwiedzili także wystawę, poznali tajniki filmowe i skrytki w bogatych wnętrzach  pałacu Scheiblera, a także wracali wspomnieniami do dziecięcych bajek - mieszkanie Misia Uszatka było bardzo przytulne. Aby przybliżyć koloryt tego miasta fabrycznego, udali się z miejskim przewodnikiem na spacer ulicą Piotrkowską, która jest wizytówką Łodzi. Uczniowie wysłuchali historii miasta i ludzi związanych z tym miejscem, nie zabrakło czasu na przetarcie nosa Juliana Tuwima, co ma zapewnić pomyślne wyniki na maturze. Na koniec udali się do Manufaktury - pięknie zreorganizowanej niegdyś fabryki i zwiedzili Muzeum Sztuki, gdzie mieli okazję zobaczyć, jak myślą współcześni artyści, między innymi Roman Opałka czy Alina Szapocznikow. Dowiedzieli się także o akcji Julity Wójcik, która chciała w niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagę na ciężką pracę włókniarek. Z Łodzi wyjechali z głową pełną wspomnień i zachęceni do powrotu w te piękne okolice.

 

tekst: Aleksandra Godek, Anna Para , kl. II b 

 
 
Praskie Nagrody Edukacyjne "AD REM"

Z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Praga-Północ 19 października w godzinach wieczornyh w auli naszego liceum miała miejsce uroczysta gala I edycji Praskich Nagród Edukacyjnych "AD REM". Nagrody te mają na celu uhonorowanie osób i instytucji za szczególne zasługi na rzecz placówek oświaty oraz uczniów osiągających sukcesy w rożnych obszarach aktywności szkolnej. Z grupy nominowanych w pięciu kategoriach internauci od 15 sierpnia do 15 września 2016 r. wybierali laureatów.

Najwyższy wynik w kategorii wyróżniający się uczeń liceum uzyskał nasz uczeń, Daniel Dylewski, olimpijczyk w zakresie wiedzy o społeczeństwie i geografii, reprezentant Polski na zawodach międzynarodowych. W kategorii osobowość roku zwyciężył absolwent, Bartłomiej Jakubiak, twórca filmu fabularnego Więcej niż mury wyświetlanego w czasie jubileuszu naszej szkoły.

Oprócz tego w gronie nominowanych w innych kategoriach znaleźli się: p. Małgorzata Cydejko (w kategorii nauczyciel roku), Kamil Tkacz (w kategorii wyróżniający się uczeń gimnazjum) oraz Tydzień Kultury (w kategorii najlepsza inicjatywa szkolna).

  

tekst: Daniel Dylewski, kl. III a

 
"Lepiej już było"
Spektakl wystawiany od 15 października 2016 r. na deskach Teatru Współczesnego pozwolił naszym nauczycielom i uczniom nie tylko uśmiechnąć się, śledząc perypetie emerytowanej aktorki granej przez legendę polskiej sceny - Martę Lipińską, ale także pomyśleć, jak trudny bywa chleb powszedni starszych osób i jak ten temat przedstawić na scenie. Uznana aktorka urzeka widzów brawurowym wykonaniem roli pogodnej starszej pani, która w trudnych chwilach cytuje Szekspira. Marta Lipińska z optymizmem, pogodą ducha i niezwykłą subtelnością wciela się w postać ekscentrycznej bezrobotnej aktorki, nieszablonowo podchodzącej do rzeczywistości. Spektakl podejmuje trudną tematykę w sposób życzliwy i pogodny. Pozostawia refleksję nad losem tysięcy podobnych do głównej bohaterki seniorów. Owacja na stojąco to najlepsza ocena tego wyjątkowego przedstawienia, które mieliśmy okazję obejrzeć. 
 
tekst: Aleksandra Suchocka, kl. III a 
 
Władysławiak Mistrzem Warszawy w żeglarskiej klasie "420"
Michał Jagielski (kl. II c) został Mistrzem Warszawy w żeglarskiej klasie "420". Mistrzostwa odbyły się w październiku 2016 roku na Jeziorze Zegrzyńskim. Zawody te co roku kończą sezon w naszym regionie.
Dwuosobowe łodzie klasy "420" wymagają od żeglarzy dobrego przygotowania fizycznego, umiejętności taktycznych, a także perfekcyjnego funkcjonowania w zespole. Przygotowanie do regat pozwoliło załodze Michała wygrać z aktualnymi mistrzami Polski klasy "420".
Gratulujemy!
 
tekst: p. Andrzej Jagielski 
 
Warsztaty grafiki komputerowej

Zapraszamy na warsztaty grafiki komputerowej.
Szczegóły poniżej.

   
 
Szkolny Gabinet Humanistyczny zaprasza!
Wszystkich zainteresowanych poszerzaniem horyzontów humanistycznych zapraszamy do rozpoczynającego swoją działalność Szkolnego Gabinetu Humanistycznego (sala 201). Inauguracja odbędzie się w czwartek, 27 października 2016 r., o godz. 15.00. Poprzedzą ją spotkania przedpremierowe. Do ceniących kulturę humanistyczną, sztukę słowa oraz lubiących czytać i o książkach rozmawiać kierujemy ofertę różnych zajęć, spotkań i aktywności. Miłośników książki zachęcamy do osobistych kontaktów z bogatym księgozbiorem.
 
Zaproszenia na najbliższe spotkania:

tekst: p. Renata Karwowska 
 
Klasa II d na tropach białek

W środę, 19 października, klasa II d wraz z panem Wawrzyńcem Koftą gościła w BioCentrum Edukacji Naukowej na warsztatach poświęconych izolacji białek oraz ich oznaczaniu. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i pomocy prowadzących w każdej grupie proces ten przebiegł pomyślnie. Udało nam się wyizolować białka między innymi z mleka krowiego, mleka sojowego, liści bazylii oraz żołtka i białka jaja kurzego. Elektroforeza natomiast pozwoliła na rozróżnienie wyizolowanych białek zgodnie ze wzorcem, który otrzymaliśmy.

Dzięki warsztatom i towarzyszącemu im wykładowi poznaliśmy znaczenie białek w organizmach żywych i role, jakie odgrywają podczas procesów w nich zachodzących.

   

 

tekst i zdjęcia:  Aleksander Rytelewski, kl. II d

 
Święto Biblioteki Szkolnej
17-21 października - Święto Biblioteki Szkolnej
 
Regaty ósemek wioślarskich
8 października br. w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w regatach ósemek wioślarskich nasi uczniowie: Kenan Majewski (II c), Stanisław Dawidziuk (II c) i Jakub Strykowski (II b) zdobyli srebrny medal.
Gratulujemy! 
 
tekst: Agata Kulawińska, kl. I b 
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 76 - 100 z 102

Kontakty z uczelniami

 
   
    
  
Raport z ewaluacji całościowej


Międzynarodowe Olimpiady PrzedmiotoweDziennik elektroniczny