Dzień Tradycji
-
Dzień Tradycji związany jest z uczczeniem powołania w 1885 r. Praskiego Gimnazjum – pierwszej średniej szkoły na warszawskiej Pradze.
Podczas Dnia Tradycji pragniemy zapoznać z historią naszej szkoły w kontekście ludzi, którzy ją tworzyli, a także budynku szkolnego oddanego do użytku w 1907 r. Mamy nadzieję, że w tym dniu będziemy mogli spotkać się ze współczesnymi absolwentami znanymi w świecie kultury i nauki. Liczymy na to, że podzielą się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z latami spędzonymi w rodzinie władysławiackiej.
Wierzymy, że poprzez obchody Dnia Tradycji, wspólnie z Kołem Wychowanków uda nam się rozpowszechnić historię i tradycję władysławiacką, która od wielu pokoleń kultywowana jest w murach szkoły przy ulicy Jagiellońskiej.
Dzień Tradycji 2018
-
Pierwszym gościem tegorocznego Dnia Tradycji była Magdalena Stużyńska-Brauer - aktorka teatralna i telewizyjna, a przy tym również absolwentka naszej szkoły. Spotkanie, prowadzone przez uczniów klasy II c - Karolinę Grzechocińską i Piotra Mazowieckiego - miało formę swobodnej rozmowy z zaproszonym gościem. Magdalena Stużyńska opowiadała o swoich wspomnieniach związanych ze szkołą oraz uczuciach z nią związanych. Oczywiście nie sposób było uniknąć pytań związanych z jej aktywnością artystyczną, a zatem z działalnością na planach seriali, scenach kabaretowych czy teatralnych. Wiele osób skorzystało także z niepowtarzalnej okazji do zadania pytań aktorce, czemu poświęcona była druga część spotkania. Przyjemna atmosfera spotkania oraz ciekawe, inspirujące opowieści z pracy gościa spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony licznej publiczności. Ponadto, była to szansa na refleksję nad rolą naszej szkoły w życiu i karierze osoby, która obok swojego bogatego dorobku artystycznego cały czas pamięta, że jest Władysławiakiem.
tekst: Karolina Grzechocińska, Piotr Mazowiecki, kl. II c
W związku z Dniem Tradycji w naszej szkole odbyło się spotkanie z Zygmuntem Chajzerem, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, sportowcem, jak również absolwentem liceum im. Władysława IV. Miła rozmowa z naszym gościem pozwoliła na poznanie wielu ciekawych historii z życia Pana Chajzera. Usłyszeliśmy wiele interesujących anegdot dotyczących młodzieńczych lat dziennikarza, pracy w Polskim Radiu czy w programie telewizyjnym „Idź na całość”. Poznaliśmy również wrażenia towarzyszące mu przy odbieraniu prestiżowych odznaczeń i nagród, takich jak Telekamera oraz Złoty Krzyż Zasługi. Spotkanie było niezwykle wartościowe, a uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchiwali opowieści gościa. Oczywiście nie mogło się obyć bez zdjęć i autografów!
tekst: Andrzej Tkacz, kl. I c
Podczas tegorocznego Dnia Tradycji mieliśmy przyjemność gościć wybitnego historyka, ekonomistę i profesora nauk humanistycznych Pana Wojciecha Roszkowskiego, który jednocześnie jest absolwentem naszej szkoły. Rozmowa z Panem Profesorem dotyczyła jego wspomnień z lat szkolnych, a także działalności naukowej czy politycznej w Parlamencie Europejskim. Szczególnie ta ostatnia aktywność budziła zainteresowanie wśród publiczności, co było widać po padających z ich strony pytaniach. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca nad pisaniem podręczników do historii oraz publikacji naukowych. Ciekawość wzbudziła ostatnia publikacja Pana Profesora, która, w przeciwieństwie do większości pozycji przez niego napisanych, nie dotyczyła dziejów XX wieku, a okresu starożytności czyli „Świat Chrystusa”.
tekst: p. Ewa Berbecka
Ostatnim Gościem biorącym udział w Dniu Tradycji był pan Stanisław Brejdygant - aktor, reżyser i pisarz. Gość opowiedział nam o czasie spędzonym w naszej szkole i dalszej ścieżce kariery. Pan Brejdygant z niezwykłą łatwością nawiązał kontakt z młodzieżą, przekazując jej swoją wiedzę i doświadczenie. Zwieńczeniem spotkania była mistrzowska recytacja monologu Hamleta. Nasz Gość przekazał nam także cenną radę na przyszłość: by robić to, co się kocha i robić to z pasją. Spotkanie było nie tylko bardzo ciekawe, ale też niezwykle inspirujące. Zachęciło nas do pójścia przykładem Pana Brejdyganta i poszukiwania swojej wymarzonej drogi życiowej.
tekst: Danuta Wiśniewska, kl. II a