Aktualności

ROK SZKOLNY 2020/2021

Czerwiec

 • Wybór dobrej literatury, dla której warto poświęcić czas stanowi nie lada wyzwanie. Warto tu przytoczyć wypowiedź wielkiego erudyty prof. Jana Tomkowskiego, który podobnie, jak wiele innych osób też boryka się z takim oto problemem: (pisze o tym w swojej książce „Zamieszkać w bibliotece”).

  „Zagłębiając się w zakamarki Biblioteki, szybko stwierdzamy, że nie będziemy w stanie przeczytać wszystkich książek. Nawet po odrzuceniu pozycji, które nas nie interesują, pozostanie liczba przerastająca nasze możliwości. Na tym właśnie polega dramat każdego czytelnika: nawet doczekawszy w zdrowiu sędziwych lat, nie zdoła poznać wszystkich książek, które budzą jego ciekawość.”

  „Musimy się (jednak) zgodzić, że bez znajomości pewnej liczby lektur obowiązkowych nie nawiążemy nigdy dialogu z otoczeniem. Bowiem jak moglibyśmy ze sobą rozmawiać, nie znając tych samych książek?

  Dobrze jest zatem zwrócić uwagę na tytuły powtarzające się w różnych zestawieniach. Może to one właśnie powinny stanowić początek drogi…

Wszystkie prezentowane tytuły są w zbiorach biblioteki szkolnej.

Maj

 • 42% – nieduży wzrost poziomu czytelnictwa.
  Biblioteka Narodowa jak co roku opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu, choć do poziomu wskaźników z początku XXI wieku jeszcze daleko.
  Czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).
  Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).
  źródło: raport Biblioteki Narodowej
   

Kwiecień

 • 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzony w tym roku po raz 27. tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.
  Dzień ustanowiony został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one obdarowują ich książką.
  W tym roku światową stolicą książki jest Tbilisi.
 • W czasie pandemii naszym chlebem powszednim stały się spotkania on-line. Obserwujemy od dłuższego czasu, że niemal wszyscy goście różnych stacji telewizyjnych udzielający wywiadów w swoich mieszkaniach mają za plecami regały z książkami. Ukazując w ten sposób swoje naturalne otoczenie, osoby cieszące się szacunkiem lub uważane za takie, które osiągnęły sukces, informują, że częścią ich życia, a może również sukcesu, są przeczytane książki.

  Ponieważ tak jak każde inne społeczeństwo mamy zwyczaj kopiowania zachowań i zwyczajów osób publicznych, tak i tym razem może się zdarzyć, że część społeczeństwa, która nie wyniosła z domu widoku osoby dorosłej czytającej i trzymającej w domu książki, zachęcona takim przykładem, również nie będzie pomijała książek przy zakupach prezentów i tworzyła własne biblioteki domowe.

  Chciałoby się dodać: Oczywiście nie zapominając o ich przeczytaniu.
  (na podstawie wypowiedzi Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej)Marzec

 • W pierwszym tygodniu marca odbył się kolejny Tydzień Kultury, a w jego ramach Dzień Języka Polskiego. Biblioteka tradycyjnie w nim uczestniczyła, przygotowując prezentację „Siła słów, siła emocji” oraz biorąc udział w pracach Jury „Turnieju Jednego Wiersza”. Prezentacja oraz teksty wierszy biorących udział w Turnieju wraz z komunikatem Jury można znaleźć w zakładce „Tydzień Kultury”.


Luty

 • Sejm ustanowił rok 2021 rokiem STANISŁAWA LEMA (100. rocznica urodzin) najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie.
  Sejm podjął też uchwałę ustanawiającą rok 2021 rokiem CYPRIANA KAMILA NORWIDA (200. rocznica urodzin), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych.
  Kolejny patron 2021 roku to KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI (100. Rocznica urodzin) - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. Zginął w Powstaniu Warszawskim. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.
  Patronem 2021 r. został również TADEUSZ RÓŻEWICZ (100. rocznica urodzin), wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego.


Styczeń

 • Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją czwartego Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach tych prac, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
  Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe
  Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe


Grudzień

 • WŁADEK CZYTA…   (trzecia edycja szkolnej akcji czytelniczej)
  W tym roku wybór padł na Sławomira Mrożka, w związku 90 rocznicą urodzin. Nie mogąc zaprezentować wystawy poświęconej jego osobie, przygotowałam materiał o nim w wersji elektronicznej. Zapraszam do czytania. 


Listopad

 • Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych biblioteka włączyła się w akcję „Upoluj książkę” trwającą cały listopad (tym razem on-line).
 • Inaczej niż w poprzednich latach przygotowana została prezentacja wspominająca zmarłych ze świata kultury, którzy  „Odeszli w minionym roku”. Tym razem do obejrzenia na stronie.Krystyna Boglar - prozaik, poetka, autorka utworów dla dzieci, scenarzystka telewizyjna

Edward Pałłasz - kompozytor muzyki filmowej

Paweł Królikowski – aktor (szczególnie znany z serialu „Ranczo”), prezes Związku Artystów Scen Polskich (2018–2020)

Wanda Narkiewicz-Jodko - wokalistka, członkini zespołów Alibabki i Partita

Jerzy Gruza - reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Szczególnie znany jako twórca seriali „Wojna domowa” i „40-latek”

Adam Doliński - historyk sztuki, znawca i miłośnik teatru, jeden z organizatorów i współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS) w Warszawie

Romuald Lipko - jeden z najbardziej znanych kompozytorów polskich. Współzałożyciel, klawiszowiec i główny kompozytor „Budki suflera”. Autor przebojów: Jolka, Jolka, pamiętasz, Bal wszystkich świętych, Takie tango, Za ostatni grosz i wielu innych

Franciszek Szydełko - konsultant filmowy i treser zwierząt (pies Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies”)

Emil Karewicz - aktor teatralny, filmowy i radiowy, uczestnik II wojny światowej. Znany z serialu „Stawka większa niż życie”

Krzysztof Penderecki - dyrygent, pedagog muzyczny, światowej sławy kompozytor. Twórca przepięknego „Trenu” poświęconego ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę. Komponował również muzykę filmową (Egzorcysta, Lśnienie, Katyń..)

Piotr Pawlukiewicz - duchowny rzymskokatolicki, rekolekcjonista, autor książek

Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej NIKE za powieść „Pod Mocnym Aniołem”

Barbara Rosiek - psycholog kliniczna, pisarka i poetka. Autorka m.in. „Pamiętnika narkomanki” dokumentującego przeżycia autorki związane z walką z nałogiem narkotykowym. Wydana w 1985 książka pozostaje bestsellerem i jedną z pozycji najczęściej czytanych przez młodzież polską.

Andrzej Strumiłło - malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta.

Wiktor Bater - dziennikarz, korespondent wojenny, ekspert i komentator spraw wschodnich. Autor książki Nikt nie spodziewa się rzezi (Notatki korespondenta wojennego), w  której opisał życie w oblężonym Sarajewie, Bagdad pod amerykańską okupacją oraz atak terrorystyczny w Biesłanie

Bernard Ładysz - śpiewak operowy (bas-baryton) o międzynarodowej sławie, aktor i żołnierz AK. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika

Piotr Szczepanik – piosenkarz, aktor i gitarzysta. Znany jest z takich przebojów jak Żółte kalendarze, Goniąc kormorany, Kochać czy Puste koperty

Andrzej Strzelecki – reżyser i aktor teatralny i filmowy, satyryk. Profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej (2008- 2016). Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych, reżyserował koncerty festiwalowe. Otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia

Ewa Demarczyk - piosenkarka, prekursorka nurtu poezji śpiewanej, związana z kabaretem Piwnica pod Baranami. Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, ceniona za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne

Maria Janion - historyk literatury, idei, wyobraźni, profesorka nauk humanistycznych

    Agnieszka Kossakowska -  śpiewaczka operowa

Jan Krenz – kompozytor i dyrygent o międzynarodowej sławie. Był też przez kilka lat dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. Uhonorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami.

Dariusz Gnatowski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Ogromną popularność zyskał dzięki roli w serialu Świat według Kiepskich

Wojciech Pszoniak – Znakomity aktor teatralny i filmowy. Jego genialne kreacje podziwiano nie tylko w Polsce. Wystąpił w kilku filmach Andrzeja Wajdy: Wesele, Danton i Korczak i ze szczególnym sukcesem w Ziemi obiecanej. Zagrał również w Austerii Jerzego Kawalerowicza. W 1990 został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku (obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna). Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury i sztuki.

 Wrzesień - Październik

 • Przygotowanie biblioteki do pracy w warunkach pandemii. Nowe zasady zostały podane w załączniku do regulaminu biblioteki.
 • Tradycyjnie, choć nie w bibliotece, a w klasach, odbyły się spotkania informacyjne z klasami I rozpoczynającymi naukę w naszej szkole. Każdy uczeń otrzymał „władysławiacką” zakładkę do książki. 
 • Prezentacja w gablocie wystawowej „Czy znasz tę książkę?”.
 • Święto biblioteki – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycyjnie jest obchodzone w październiku, zwracając uwagę na rolę, jaką biblioteki szkolne odgrywają w procesie edukacji. 

Hasło tegorocznego miesiąca brzmi: 

„Z książką Ci do twarzy”

Nieprzerwanie od 2004 roku w drugiej połowie października organizowane były różne wydarzenia mające zwrócić uwagę na działalność biblioteki w naszej szkole. Obecna sytuacja spowodowała, że w dotychczasowym kształcie nie było  to możliwe.

Główną atrakcją była zawsze prezentacja książek, które wzbogaciły nasz księgozbiór w ciągu minionego roku. Tym razem sporządzona została lista, którą można przeczytać na stronie i w ten sposób zapoznać się z bibliotecznymi nowościami.

 • Od 19 października  - w związku z przejściem szkoły na tryb pracy zdalnej, biblioteka w ustalonych dniach zaczęła pełnić dyżury dające możliwość wypożyczeń w tym czasie.

Pozycje zakupione do biblioteki szkolnej od listopada 2019 do października 2020 r.

 

Literatura piękna

Literatura popularnonaukowa

Felix i niewidzialne źródło – E.E. Schmitt

Podróż ludzi księgi, Szafa– O. Tokarczuk

Książki Agaty Christie – Zagadka Błękitnego Ekspresu, Morderstwo odbędzie się…,
Pięć małych świnek, Poirot prowadzi śledztwo, Spotkanie w Bagdadzie, Hotel „Bertram”

Nie ma – M. Szczygieł (Nagroda Literacka NIKE 2019)

Wystarczy przejść przez rzekę (reportaże z Azji Środkowej)

Nowa Heloiza – J.J. Rousseau

Dracula – B. Stoker

Długi kosmos, Długi Mars, Długa Utopia, Długa Ziemia – T. Pratchett

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę – M. Musierowicz

Wiersze wybrane – J. Hartwig, E. Lipska (w oddzielnych edycjach)

Testamenty, Ślepy zabójca – M. Atwood

 

 

Czwarta rewolucja przemysłowa

Podstawy nauk o społeczeństwie

Bezpieczeństwo informacyjne

Polityka społeczna

Grypa – sto lat walki

Bagnet, piórnik, czarny chleb – jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość

Szaleniec Niepokalanej (M. Kolbe)

Finanse

Sałatka matematyczna, Algebra, Geometria, Nierówności – L. Kurlandcik

Czerwony głód – A. Applebaum

Zabić głodem :sowieckie ludobójstwo na Ukrainie

To nie są moje wielbłądy: o modzie w PRL

Pra: o rodzinie Iwaszkiewiczów

Jak czytać malarstwo polskie od XI wieku do 1914 r.

Mały rocznik statystyczny Polski

Wokół obrotów: przewodnik po geometrii elementarnej

Zbiór zadań z geometrii przestrzennej

Uzupełnienia lektur

Poradniki

Chłopi – W. S. Reymont

Dziady – A. Mickiewicz

Król Edyp – Sofokles

Mitologia – J. Parandowski

Kordian – J. Słowacki

Inny świat – G. Herling – Grudziński

Zbrodnia i kara – F. Dostojewski

Mówimy uprzejmie - poradnik językowego savoir-vivre'u

Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku

Oraz:  słowniki na maturę z j. polskiego, pozycje do pracowni biologicznej, pozycje dla nauczycieli języka angielskiego i matematyki.

2019/2020

ROK SZKOLNY 2019/2020

Wrzesień

Spotkania informacyjne z uczniami rozpoczynającymi naukę w naszej szkole wraz z prezentacją zbiorów o tematyce zgodnej z realizowanymi przez poszczególne klasy rozszerzeniami.

Październik

Święto Biblioteki w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

Listopad

Wystawa wspomnieniowa „Odeszli w minionym roku” (w dwóch odsłonach).

Udział w akcji „Upoluj książkę”.

   

Grudzień

Wystawa „Prawiek i inne książki – czytajmy Olgę Tokarczuk” połączona z prezentacją jej książek ze zbiorów biblioteki (mamy komplet tytułów).

Kolejna odsłona akcji „Władysławiacy czytają…” – w tym roku były to fragmenty prozy naszej noblistki czytane na lekcjach języka polskiego.

Wystawa „Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”

Styczeń

Nasza szkoła ma już własną, „Władysławiacką” zakładkę do książki – według projektu naszych uczniów. Zakładki będą wręczane uczniom podczas Dnia Języka Polskiego. 

Luty

Wystawa „Książki spoza lekturowej półki – ważne nazwiska, ważne utwory z polskiej literatury współczesnej” (premiera w Dniu Języka Polskiego).

Wręczanie zakładek do książki każdemu uczniowi.

Wystawa prezentująca wiersze biorące udział w „Turnieju Jednego Wiersza” tradycyjnie odbywającego się w Tygodniu Kultury.

   

Marzec

Wystawa „Sławomir Mrożek – w 90 rocznicę urodzin”.

Przed biblioteką – wymiana dotychczasowej gabloty i tablicy korkowej na nową gablotę oraz telewizor pozwalający w atrakcyjny sposób prezentować różne informacje.   

   

Nowe książki w zbiorach biblioteki:

 • M. Marcjanik – Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre’u.
 • A. Kruszewicz – Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami.
 • A. Wołosik – Bagnet, piórnik, czarny chleb. Jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość.
 • M. Szczygieł – Nie ma. (Nagroda Literacka NIKE 2019).
 • O. Tokarczuk – Szafa (opowiadania).
 • E. E. Schmitt – Feliks i niewidzialne źródło (powieść).
 • A. Christie – Poirot prowadzi śledztwo, Morderstwo odbędzie się. Pięć małych świnek. Spotkanie w Bagdadzie. Hotel „Bertram”. Zagadka Błękitnego Ekspresu (klasyka kryminału).

Pozycje zakupione na spotkania z gośćmi Tygodnia Kultury (opatrzone autografami)

 • A. Appelbaum – Czerwony głód.
 • M. Dolot – Zabić głodem. Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie.
 • A. Boćkowska – To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL.
 • L. Włodek – Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów (opowieść wnuczki Jarosława)

L. Włodek – Wystarczy przejść przez rzekę (relacje z Azji Środkowej: Kirgistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu)


Kwiecień


Podjęcie szeroko zakrojonych prac selekcyjnych i porządkowych w magazynach bibliotecznych.

Informowanie uczniów (poprzez Librusa) o wybranych ofertach różnych instytucji kulturalnych pozwalających korzystać z ich zasobów i uczestniczyć w różnych wydarzeniach on-line (np. TVP Kultura,  Czas na czytanie, Wirtualne Targi Książki, oferta Empik i inne) 

Biblioteka szkolna pożegnała maturzystów. Przez czas swojej nauki w naszej szkole zaznaczyli swoją w niej obecność. W ciągu trzech lat przeczytali około 2200 książek. Niezależnie od tego korzystali z czytelni, grali w szachy. Jestem pewna, że czytanie będzie im towarzyszyć w dorosłym życiu, jako czynność oczywista i potrzebna. Pozostaje jedynie życzyć im powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń.

Maj

Wystawa wybranych zielników przygotowanych przez uczniów klasy III B.

Czerwiec

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Jak wynika z opublikowanego przez Bibliotekę Narodową raportu czytelnictwa za rok 2019, można odnotować zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych odgrywają też zawsze prestiżowe nagrody literackie, jak ubiegłoroczna Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. 

W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się wciąż informacje o słabnącej roli książki tradycyjnej są przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w niewielkim stopniu konkurują z książkami papierowymi. Czytelnictwo e-booków wskazało 6% czytelników. Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Pierwszą dziesiątkę tworzą też Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska i B. A. Paris.

Intensywność czytania książek w latach 2017-2019 (dane w %)

2018 2019

Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy czytał(a) Pan(Pani) w całości lub fragmencie, albo przeglądał(a) jakieś książki? 2017 2018 2019
NIE 62,2 63,3 60,9
Tak, 1-2 książki 15,8 16,1 18,4
Tak, 3-6 książek 11 9.7 10,2
Tak, 7-11 książek 5 4,8 4,2
Tak, 12-23 książki 2 1,9 2,7
Tak, 24 i więcej 2,2 2,3 2,6
Trudno podać liczbę 1,9 1,9 1

2018/2019

ROK SZKOLNY 2018/2019

Wrzesień – grudzień

Udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa - zakupy, realizacja wymagań.

23 – 31 października

Święto Biblioteki w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych

Otwarcie punktu book-crossingu (z inicjatywy Samorządu Szkolnego)

Listopad

Udział w akcji „Upoluj książkę”

Wystawa wspomnieniowa „Odeszli w minionym roku”

Wystawy rocznicowe (100 lat niepodległej Polski)

Realizacja projektu „Władysławiacy czytają Herberta”  (26 listopada)

Styczeń

Prezentacja w wyznaczonym miejscu w bibliotece wszystkich książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Luty

Prezentacja wystawy „Losy pisarzy, losy książek”  na „Dzień Języka Polskiego”

Wystawa zielników przygotowanych przez uczniów klasy III D

   

Marzec - czerwiec

Prezentacja biblioteki podczas spotkania dla kandydatów (marzec).

Wybrane wystawy:

 • „Czytanie mądra rzecz”
 • „Słowami poetów o poezji”
 • "Książki z NPRCz – Wybierz coś dla siebie: Biografie, wspomnienia, wywiady…”

      

Godziny otwarcia

Biblioteka jest czynna od wtorku do piątku od 815 do 1445.

O bibliotece

Biblioteka szkolna jest pracownią uczniów i nauczycieli, miejscem cichej pracy, czytania, zbierania materiałów z różnych źródeł, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Biblioteka szkolna każdego dnia jest otwarta dla czytelników. Mamy bogaty i różnorodny księgozbiór. Można w nim znaleźć  lektury, pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, repetytoria z przedmiotów szkolnych, literaturę piękną, fantastykę, a nawet klasykę dziecięcą.

W bibliotece znajdują się dwie czytelnie: w pierwszej znajdziecie 5 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz 5 miejsc do samodzielnej nauki i lektury czasopism, w drugiej znajduje się 5 miejsc do cichej pracy, z bezpośrednim dostępem do części księgozbioru podręcznego.

Całość księgozbioru podręcznego zgromadzonego w obu czytelniach liczy sobie około 1000 vol. Pozycje z księgozbioru podręcznego w razie potrzeby można wypożyczyć do domu, na warunkach ustalonych z nauczycielem bibliotekarzem.

W każdej czytelni jest do dyspozycji komplet szachów.

Biblioteka dysponuje księgozbiorem ponad  23 tysięcy woluminów, a także zbiorami multimedialnymi dla celów dydaktycznych w liczbie ponad 400 jednostek inwentarzowych.

Nasze zbiory są wciąż uzupełniane bieżącymi zakupami. Są to zarówno lektury jak i inne pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej. Istotnym źródłem wzbogacania naszych zbiorów są również liczne dary przekazywane do biblioteki przez osoby prywatne i różne instytucje.

Książki można wybierać samodzielnie (wolny dostęp) lub poprosić o pomoc nauczyciela bibliotekarza.


Biblioteka szkolna prenumeruje 16 tytułów czasopism (w tym część stanowią czasopisma metodyczne dla nauczycieli). Dodatkowo dysponujemy czasopismami przekazywanymi szkole przez instytucje lub osoby prywatne. W czytelni dostępne są następujące tytuły: 

Gazety codzienne:

* Rzeczpospolita

* Gazeta Wyborcza 

   oraz Academia – Magazyn PAN, Aura, Biuletyn IPN: Pamięć.pl, Charaktery, Cogito, Delta, Kino, Matematyka, Perspektywy, Polonistyka, Świat Nauki, The Economist, Wiadomości Historyczne, Wiedza i Życie.

Czasopisma mogą być wypożyczane do domu.


Zbiory Biblioteki szkolnej są komputeryzowane (w bazie znajdują się opisy książek wprowadzonych do księgozbioru od roku 2008 do chwili obecnej). W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęło się wypożyczanie w oparciu o program komputerowy dla bibliotek szkolnych MOL Optivum.


 CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ

Biblioteka naszej szkoły ma długoletnią tradycję. Gromadzone przez wiele lat zbiory, choć nie zachowały się do dziś w całości, cieszą oko prawdziwymi skarbami. Najstarsze w naszych zbiorach pozycje to między innymi:

* Słownik języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego - tom 3 wydany w roku 1857, tom 5 wydany w roku 1859

* Album wydany dla uczczenia Mikołaja Kopernika w roku 1873

* Dzieła Aleksandra Fredry - tomy wydawane od roku 1880

* Wiele cennych pozycji to wydawnictwa z początku XX wieku (z adnotacją o zezwoleniu cenzury carskiej na druk),

Liczne są także książki wydane w okresie międzywojennym.


Szczególną część zbiorów bibliotecznych (tzw. zbiory specjalne) stanowią: 

 • publikacje książkowe nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły.
 • wycinki prasowe dotyczące szkoły
 • drobne publikacje prasowe uczniów i nauczycieli.
 • dokumenty  życia społecznego szkoły

Historia naszej szkoły oraz sylwetki niektórych z jej absolwentów jest przedstawiona w Monografii liczącej sobie 4 tomy. Autorem pierwszych 3 tomów jest Pan Henryk Sowiński, jej wieloletni Dyrektor. Te właśnie tomy zostały nagrodzone Dyplomem Honorowym za „Najlepsze varsaviana 2007-2008” przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie. Czwarty tom został opracowany staraniem Koła Wychowanków, po jego śmierci.

 

 

Wiele pozycji w naszych zbiorach opatrzonych jest autografami. Takich pozycji mamy już ponad 130. Wśród nich są książki z autografami min. Czesława Miłosza, Władysława Bartoszewskiego, Adama Zagajewskiego ,Janusza Tazbira, Barbary Wachowicz, Hanny Krall,  Janusza Głowackiego, Wojciecha Tochmana, Szymona Hołowni, Rafała Kosika czy Anny Brzezińskiej. To przede wszystkim pamiątki spotkań tych twórców z uczniami naszej szkoły, głównie podczas corocznego Tygodnia Kultury.


Od 2004 roku biblioteka obchodzi swoje Święto. Jest ono obchodzone w październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. To okazja, aby tym mocniej zwrócić uwagę na jej istnienie i działanie na terenie szkoły. Można w tym czasie obejrzeć  prezentacje ostatnio zakupionych nowości, wystawę wybranych cymeliów (czyli szczególnie cennych, najstarszych pozycji z naszego księgozbioru), a także inne wystawy tematyczne. Czasem odbywają się też spotkania z zaproszonymi gośćmi związanymi ze światem książki.

Wciągu roku szkolnego prezentowanych jest kilkanaście wystaw o różnej tematyce.

Pomieszczenia biblioteki można obejrzeć w zakładce „Galeria”.

Pracę biblioteki regulują zapisy w Statucie Szkoły oraz Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły.

 oprac. Iwona Włodarska – nauczyciel bibliotekarz 

Książki zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Lista książek zakupionych ze środków
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2018 roku

Adams D. - Autostopem przez galaktykę
Akunin B. - Nefrytowy różaniec
Akunin, B - Walet pikowy
Alcott L. M. - Małe kobietki
Allende I. - Japoński kochanek
Allende I. - Ripper
Allende I. - W samym środku zimy
Ambroziewicz, J. - Zaraza
Atwood M. - Pani wyrocznia
Baccalario P. - Historia prawdziwa kapitana Haka
Bałuk K., Krupiński W. – Wodecki. Tak mi wyszło
Barańczak S. - Pegaz zdębiał
Błaszczykowski J. - Kuba
Bonda K. - Czerwony pająk
Bonda K. - Lampiony
Bonda K. - Okularnik
Bonda K. - Pochłaniacz
Boyne J. - Chłopiec w pasiastej piżamie
Bralczyk J. - 1000 słów
Bralczyk J., Kirwil L. - Pokochawszy, o miłości w języku
Brengos A. M. - Prażeńka
Brensing K. - Misterium życia zwierząt
Brett R. - Mów własnym głosem
Bridges J., Curtis B. - 50 rzeczy, o  których młody dżentelmen wiedzieć
Bright P. - Nowe przygody Kubusia Puchatka
Brown D. - Początek
Brown D. - Zaginiony symbol
Bukowski Ch. - Noce waniliowych myszy
Cabre J. - Podróż zimowa
Canavan T. - Gildia Magów Trylogia Czarnego Maga.
Cherezińska E. - Harda
Cherezińska E.- Królowa
Christie A. - Dwanaście prac Herkulesa
Christie A. - I nie było już nikogo
Christie A. – Morderstwo w Orient Expressie
Cieplak A. - Lata powyżej zera
Cieplak A. - Ma być czysto
Cohen L. - Płomień
Collins B. - Mój przyjaciel kot
Collins S. - Igrzyska śmierci
Collins W. - Prawo i dama
Conrad J. - Serce ciemności
Curtis B. - 50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinna
Dayton A. E. - Podróżniczka
Dayton A. E. - Poszukiwaczka
Dostojewski F. - Zbrodnia i kara 
Doyle A. C. - The Adventures of  Sherlock Holmes
Druon M - Królowie przeklęci Tom 1, 2, 3
Duenas M. - Krawcowa z Madrytu
Dukaj J. - Czarne oceany
Dukaj J. - Inne pieśni
Dukaj J. - Perfekcyjna niedoskonałość
Duncan A. - Głęboka próżnia
Duncan A. – Ocalona
Dylan B. - Tarantula
Eco U. - Historia krain i miejsc legendarnych
Eco U. - Jak napisać pracę dyplomową? Poradnik dla humanistów
Evans K. – Ewa, Teva i więcej Tev
Faerovik T. - Orient Express
Faustyna Kowalska - Dzienniczek Miłosierdzia Bożego w duszy mojej
Feynman R. - Pan raczy żartować Panie Feynman
Fielding J. - Martwa natura
Fisher K. - Posłuszna żona
Flagg F. - Całe miasto o tym mówi
Follet K. – Trylogia (Filary ziemi, Świat bez końca, Słup ognia) 
Follet K. – Trylogia „Stulecie” (Upadek gigantów, Zima świata, Krawędź wieczności)
Franaszek A. - Herbert. Biografia I -  Niepokój
Franaszek A. - Herbert. Biografia II – Pan Cogito
Francis G. - Podróże po ludzkim ciele
Friedman M. i R. - Wolny wybór 
Gallo C. – Steve Jobs. Sztuka prezentacji
Giffin E. - Coś pożyczonego
Glukhovsky D. - Metro 2033
Glukhovsky D. - Metro 2034
Glukhovsky D. - Metro 2035
Gombrowicz W. - Opętani
Gregory P. - Biała księżniczka
Gretkowska M. - Poetka i książę
Grochola K. - Pocieszki
Hasek J. - Szczęśliwe gniazdko i inne humoreski
Hawkins P. - Dziewczyna z pociągu
Hawkins P. - Zapisane w wodzie
Henry E. – Miłość, która przełamała świat
Herbert Z. - Wybór poezji
Herbich A. - Dziewczyny z Powstania
Herbich A. - Dziewczyny z Syberii
Hosseinin K. - Chłopiec z latawcem
Ishiguro K. - Nie opuszczaj mnie
Ishiguro K. - Nokturny
Ishiguro K. - Pogrzebany olbrzym
Jarczyński A. - Z klasą, na luzie
Jerome K. - Trzech panów na włóczędze
Kamińska A. – Wanda: opowieść o Wandzie Rutkiewicz
Kamiński M. – Idź własną drogą
Kamiński M. - Trzeci biegun
Keigo H. -Cuda za rogiem
Kemmerer B. - Listy do utraconej
Kern L. J. - Co w drókó piszczy
Kienzler I. - Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice 
King S. – Carrie
King S. - Miasteczko Salem
Kłosowicz P. P. - Zdobywcy oddechu
Kora - Stoję, czuję się świetnie
Kortko D. - Kukuczka
Kortko D., Watoła J. - Słodziutki, biografia cukru
Kuciel-Frydryszak J. - Iłła
Kwiatkowska K. - Zobaczyć  Sorrento i umrzeć
Lackberg C. - Księżniczka z lodu
Larsson S. - Millennium 3 tomy
Letts E. -Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistów
Lewis C. S. - Listy starego diabła do młodego
Ligocka R. - Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Lindstrom E.- Do zobaczenia nigdy
Link Ch. - Dom sióstr
Link Ch. - Oszukana
Lipska E. - Pamięć operacyjna
Liu C. - Problem trzech ciał
Liu, C - Ciemny las
Lovecraft H. P. - Poezje
Lovecraft H. P. - The Horror In the Museum 
Lovecraft H. P. - Zew Cthulhu
Lunde M. - Błękit
Lunde M. - Historia pszczół
Majcher M. - Cud grudniowej nocy
Majgier K. - Stuletnia gospoda
Maleszka M. - Magiczne drzewo (cykl powieści)
Martin G. R. R. -Pieśń Lodu i Ognia 
Masłowska D. - Dramaty. Dwoje biednych Rumunów…, Między nami …
Masłowska D. - Jak zostałam wiedźmą
Mc Namee T.  - O czym myślą koty
Meyer S. - Zmierzch
Michalik G. - Danuta Szaflarska Jej czas.
Mickiewicz A. - Dziady
Miłoszewski Z. - Gniew
Miłoszewski Z. - Jak zawsze
Miłoszewski Z. - Uwikłanie
Miłoszewski Z. - Ziarno prawdy
Miszczuk B. - Szeptucha
Miszczuk K. B. - Noc kupały
Miszczuk K. B. - Przesilenie
Miszczuk K. B. - Żerca
Morato C. - Królowe przeklęte
Moseley K. - Chłopak, który chciał zacząć od nowa
Moseley K. - Chłopak, który wiedział o mnie wszystko
Moseley K. - Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno
Moyes J. - Dziewczyna, którą kochałeś
Moyes J. - Kiedy odszedłeś
Moyes J. - Razem będzie lepiej
Moyes J. - Zanim się pojawiłeś
Mrożek S. - Czekoladki dla prezesa
Mrożek S. - Krótkie, ale całe historie
Mrożek S. - Trzy dłuższe historie
Mróz R. - Hashtag
Mróz R. - Nieodnaleziona
Mukherjee S. - Cesarz wszech chorób
Mukherjee S. - Gen
Musso G. – Central Park
Musso G. - Papierowa dziewczyna
Musso G. - Telefon od anioła
Myśliwski W. - Pałac
Myśliwski W. - Ucho igielne
Nałkowska Z. - Granica
Nesbo  - Makbet
Nicolson A. - Krzyk morskich ptaków
Nosowska K. - A ja żem jej powiedziała…
Nowak E. - Moja Ananke
O kotach
O psach
Obuch M. - Metoda na wnuczkę
Obuch M. - Wiedźma duszona w winie
Orliński W. – Lem. Życie nie z tej ziemi
Osińska N. - Fanfik
Pacori M. - Tajemnicza mowa ciała
Palacio R. J. - Cudowny chłopak
Pennypacker S. - PAX
Piasecki S. - Zapiski oficera Armii Czerwonej
Pilcher R. - Pusty dom
Pilipiuk A. – seria Kuzynki
Poe E. A. - Selected Stories
Pratchett T. - Żółw przypomniany
Prus B. - Lalka.
Pryzwan M. - Anna German o sobie
Pryzwan M. - Anna Jantar we wspomnieniach
Raduchowska M. - Szamanka od umarlaków
Rivers F. - Tamar
Roberts G. D. - Shantaram
Rogoziński A. - Do trzech razy śmierć
Rogoziński A. - Kto zabił Kopciuszka?
Rogoziński A. - Lustereczko, powiedz przecie
Roth V. - Niezgodna
Rowling J. - Trafny wybór
Różewicz T. - Poezje
Rudnicka O. - Do trzech razy Natalie
Rudnicka O. - Natalii 5
Rudnicka O. -Drugi przekręt Natalii
Ruiz Zafon C. -Labirynt duchów
Rushdie S. - Czarodziejka z Florencji
Rusinek M. - Pypcie na języku
Schlink B. - Lektor
Schmit E. E. - Przypadek Adolfa H.
Sepioło M. - Himalaistki
Shakespeare W. - Tragedie i kroniki
Sienkiewicz H. - Potop
Sierra J. - Mistrz z Prado
Sipowicz K. - Kora Kora A planety szaleją
Smith Z. - Białe zęby
Soderberg M. T. - Hygge
Sofokles - Król Edyp
Sołtys P. - Mikrotyki
Springer F. - 13 pięter
Springer F. - Księga zachwytów
Spufford F. -Golden Hill
Staszewski S. -Tajemnice kadry
Stedman M. L. - Światło między oceanami
Stone I. - Udręka i ekstaza
Szymborska - Poezje
Tequila M. - Niezwykła decyzja Abuelo Caduco
Thorwald J. - Dawna medycyna - jej tajemnice i potęga
Thorwald J. - Godzina detektywów
Thorwald J. - Stulecie chirurgów
Thorwald J. - Stulecie detektywów 
Thorwald J. - Triumf chirurgów 
Tipping C. C. - Radykalne wybaczanie
Tokarczuk O. - Opowiadania bizarne
Tokarczuk O. - Ostatnie historie
Turnau J. - Moja Arka
Twardoch Sz. - Król.
Twardoch Sz. - Morfina
Waal F. de - Bystre zwierzę
Wajrak A. - Wilki
Walker J. - Latający cyrk fizyki
Walters A. M. - Twoim śladem
Walters A. M. - Wróć za mną
Weir A. - Marsjanin
Wells R. - Alfie kot wielorodzinny
Wicha M. - Jak przestałem kochać design
Wilde O. - The Picture of Dorian Gray
Wilkowicz P. – Nienasycony. Robert Lewandowski. 
Wilson S. - Dobry pies
Wlekły M. - Tu byłem. Tony Halik
Wojciechowska M. - Dzieciaki świata
Wojnowska I. - Hygge po polsku
Wróblewski A. K. - 300 uczonych prywatnie i na wesoło
Wróblewski A. K. - 300 uczonych prywatnie i na wesoło Tom 2
Wynne F. - To ja byłem Vermeerem
Wyspiański S. - Wesele
Yeats W. B. - Poezje
Young W. P. - Chata
Żabińska A. - Ludzie i zwierzęta