Aktualności
-
ROK SZKOLNY 2020/2021
Wrzesień - Październik
- Przygotowanie biblioteki do pracy w warunkach pandemii. Nowe zasady zostały podane w załączniku do regulaminu biblioteki.
- Tradycyjnie, choć nie w bibliotece, a w klasach, odbyły się spotkania informacyjne z klasami I rozpoczynającymi naukę w naszej szkole. Każdy uczeń otrzymał „władysławiacką” zakładkę do książki.
- Prezentacja w gablocie wystawowej „Czy znasz tę książkę?”.
- Święto biblioteki – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycyjnie jest obchodzone w październiku, zwracając uwagę na rolę, jaką biblioteki szkolne odgrywają w procesie edukacji.
Hasło tegorocznego miesiąca brzmi:
„Z książką Ci do twarzy”
Nieprzerwanie od 2004 roku w drugiej połowie października organizowane były różne wydarzenia mające zwrócić uwagę na działalność biblioteki w naszej szkole. Obecna sytuacja spowodowała, że w dotychczasowym kształcie nie było to możliwe.
Główną atrakcją była zawsze prezentacja książek, które wzbogaciły nasz księgozbiór w ciągu minionego roku. Tym razem sporządzona została lista, którą można przeczytać na stronie i w ten sposób zapoznać się z bibliotecznymi nowościami.
- Od 19 października - w związku z przejściem szkoły na tryb pracy zdalnej, biblioteka w ustalonych dniach zaczęła pełnić dyżury dające możliwość wypożyczeń w tym czasie.
Pozycje zakupione do biblioteki szkolnej od listopada 2019 do października 2020 r.
Literatura piękna
Literatura popularnonaukowa
Felix i niewidzialne źródło – E.E. Schmitt
Podróż ludzi księgi, Szafa– O. Tokarczuk
Książki Agaty Christie – Zagadka Błękitnego Ekspresu, Morderstwo odbędzie się…,
Pięć małych świnek, Poirot prowadzi śledztwo, Spotkanie w Bagdadzie, Hotel „Bertram”Nie ma – M. Szczygieł (Nagroda Literacka NIKE 2019)
Wystarczy przejść przez rzekę (reportaże z Azji Środkowej)
Nowa Heloiza – J.J. Rousseau
Dracula – B. Stoker
Długi kosmos, Długi Mars, Długa Utopia, Długa Ziemia – T. Pratchett
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę – M. Musierowicz
Wiersze wybrane – J. Hartwig, E. Lipska (w oddzielnych edycjach)
Testamenty, Ślepy zabójca – M. Atwood
Czwarta rewolucja przemysłowa
Podstawy nauk o społeczeństwie
Bezpieczeństwo informacyjne
Polityka społeczna
Grypa – sto lat walki
Bagnet, piórnik, czarny chleb – jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość
Szaleniec Niepokalanej (M. Kolbe)
Finanse
Sałatka matematyczna, Algebra, Geometria, Nierówności – L. Kurlandcik
Czerwony głód – A. Applebaum
Zabić głodem :sowieckie ludobójstwo na Ukrainie
To nie są moje wielbłądy: o modzie w PRL
Pra: o rodzinie Iwaszkiewiczów
Jak czytać malarstwo polskie od XI wieku do 1914 r.
Mały rocznik statystyczny Polski
Wokół obrotów: przewodnik po geometrii elementarnej
Zbiór zadań z geometrii przestrzennej
Uzupełnienia lektur
Poradniki
Chłopi – W. S. Reymont
Dziady – A. Mickiewicz
Król Edyp – Sofokles
Mitologia – J. Parandowski
Kordian – J. Słowacki
Inny świat – G. Herling – Grudziński
Zbrodnia i kara – F. Dostojewski
Mówimy uprzejmie - poradnik językowego savoir-vivre'u
Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku
Oraz: słowniki na maturę z j. polskiego, pozycje do pracowni biologicznej, pozycje dla nauczycieli języka angielskiego i matematyki.
Listopad
- Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych biblioteka włączyła się w akcję „Upoluj książkę” trwającą cały listopad (tym razem on-line).
- Inaczej niż w poprzednich latach przygotowana została prezentacja wspominająca zmarłych ze świata kultury, którzy „Odeszli w minionym roku”. Tym razem do obejrzenia na stronie.
Krystyna Boglar - prozaik, poetka, autorka utworów dla dzieci, scenarzystka telewizyjna
Edward Pałłasz - kompozytor muzyki filmowej
Paweł Królikowski – aktor (szczególnie znany z serialu „Ranczo”), prezes Związku Artystów Scen Polskich (2018–2020)
Wanda Narkiewicz-Jodko - wokalistka, członkini zespołów Alibabki i Partita
Jerzy Gruza - reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny. Szczególnie znany jako twórca seriali „Wojna domowa” i „40-latek”
Adam Doliński - historyk sztuki, znawca i miłośnik teatru, jeden z organizatorów i współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS) w Warszawie
Romuald Lipko - jeden z najbardziej znanych kompozytorów polskich. Współzałożyciel, klawiszowiec i główny kompozytor „Budki suflera”. Autor przebojów: Jolka, Jolka, pamiętasz, Bal wszystkich świętych, Takie tango, Za ostatni grosz i wielu innych
Franciszek Szydełko - konsultant filmowy i treser zwierząt (pies Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies”)
Emil Karewicz - aktor teatralny, filmowy i radiowy, uczestnik II wojny światowej. Znany z serialu „Stawka większa niż życie”
Krzysztof Penderecki - dyrygent, pedagog muzyczny, światowej sławy kompozytor. Twórca przepięknego „Trenu” poświęconego ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę. Komponował również muzykę filmową (Egzorcysta, Lśnienie, Katyń..)
Piotr Pawlukiewicz - duchowny rzymskokatolicki, rekolekcjonista, autor książek
Jerzy Pilch – pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był laureatem wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej NIKE za powieść „Pod Mocnym Aniołem”
Barbara Rosiek - psycholog kliniczna, pisarka i poetka. Autorka m.in. „Pamiętnika narkomanki” dokumentującego przeżycia autorki związane z walką z nałogiem narkotykowym. Wydana w 1985 książka pozostaje bestsellerem i jedną z pozycji najczęściej czytanych przez młodzież polską.
Andrzej Strumiłło - malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, pisarz i poeta.
Wiktor Bater - dziennikarz, korespondent wojenny, ekspert i komentator spraw wschodnich. Autor książki Nikt nie spodziewa się rzezi (Notatki korespondenta wojennego), w której opisał życie w oblężonym Sarajewie, Bagdad pod amerykańską okupacją oraz atak terrorystyczny w Biesłanie
Bernard Ładysz - śpiewak operowy (bas-baryton) o międzynarodowej sławie, aktor i żołnierz AK. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika
Piotr Szczepanik – piosenkarz, aktor i gitarzysta. Znany jest z takich przebojów jak Żółte kalendarze, Goniąc kormorany, Kochać czy Puste koperty
Andrzej Strzelecki – reżyser i aktor teatralny i filmowy, satyryk. Profesor sztuk teatralnych, rektor Akademii Teatralnej (2008- 2016). Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych, reżyserował koncerty festiwalowe. Otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia
Ewa Demarczyk - piosenkarka, prekursorka nurtu poezji śpiewanej, związana z kabaretem Piwnica pod Baranami. Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, ceniona za ekspresję, niebywałą osobowość estradową oraz wybitne zdolności interpretacyjne
Maria Janion - historyk literatury, idei, wyobraźni, profesorka nauk humanistycznych
Agnieszka Kossakowska - śpiewaczka operowa
Jan Krenz – kompozytor i dyrygent o międzynarodowej sławie. Był też przez kilka lat dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. Uhonorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami.
Dariusz Gnatowski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Ogromną popularność zyskał dzięki roli w serialu Świat według Kiepskich
Wojciech Pszoniak – Znakomity aktor teatralny i filmowy. Jego genialne kreacje podziwiano nie tylko w Polsce. Wystąpił w kilku filmach Andrzeja Wajdy: Wesele, Danton i Korczak i ze szczególnym sukcesem w Ziemi obiecanej. Zagrał również w Austerii Jerzego Kawalerowicza. W 1990 został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku (obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna). Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury i sztuki.
Grudzień
- WŁADEK CZYTA… (trzecia edycja szkolnej akcji czytelniczej)
W tym roku wybór padł na Sławomira Mrożka, w związku 90 rocznicą urodzin. Nie mogąc zaprezentować wystawy poświęconej jego osobie, przygotowałam materiał o nim w wersji elektronicznej. Zapraszam do czytania.
2019/2020
-
ROK SZKOLNY 2019/2020
Wrzesień
Spotkania informacyjne z uczniami rozpoczynającymi naukę w naszej szkole wraz z prezentacją zbiorów o tematyce zgodnej z realizowanymi przez poszczególne klasy rozszerzeniami.
Październik
Święto Biblioteki w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.
Listopad
Wystawa wspomnieniowa „Odeszli w minionym roku” (w dwóch odsłonach).
Udział w akcji „Upoluj książkę”.
Grudzień
Wystawa „Prawiek i inne książki – czytajmy Olgę Tokarczuk” połączona z prezentacją jej książek ze zbiorów biblioteki (mamy komplet tytułów).
Kolejna odsłona akcji „Władysławiacy czytają…” – w tym roku były to fragmenty prozy naszej noblistki czytane na lekcjach języka polskiego.
Wystawa „Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”
Styczeń
Nasza szkoła ma już własną, „Władysławiacką” zakładkę do książki – według projektu naszych uczniów. Zakładki będą wręczane uczniom podczas Dnia Języka Polskiego.
Luty
Wystawa „Książki spoza lekturowej półki – ważne nazwiska, ważne utwory z polskiej literatury współczesnej” (premiera w Dniu Języka Polskiego).
Wręczanie zakładek do książki każdemu uczniowi.
Wystawa prezentująca wiersze biorące udział w „Turnieju Jednego Wiersza” tradycyjnie odbywającego się w Tygodniu Kultury.
Marzec
Wystawa „Sławomir Mrożek – w 90 rocznicę urodzin”.
Przed biblioteką – wymiana dotychczasowej gabloty i tablicy korkowej na nową gablotę oraz telewizor pozwalający w atrakcyjny sposób prezentować różne informacje.
Nowe książki w zbiorach biblioteki:
- M. Marcjanik – Mówimy uprzejmie. Poradnik językowego savoir-vivre’u.
- A. Kruszewicz – Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami.
- A. Wołosik – Bagnet, piórnik, czarny chleb. Jak młodzi ludzie pomogli Polsce wybić się na niepodległość.
- M. Szczygieł – Nie ma. (Nagroda Literacka NIKE 2019).
- O. Tokarczuk – Szafa (opowiadania).
- E. E. Schmitt – Feliks i niewidzialne źródło (powieść).
- A. Christie – Poirot prowadzi śledztwo, Morderstwo odbędzie się. Pięć małych świnek. Spotkanie w Bagdadzie. Hotel „Bertram”. Zagadka Błękitnego Ekspresu (klasyka kryminału).
Pozycje zakupione na spotkania z gośćmi Tygodnia Kultury (opatrzone autografami)
- A. Appelbaum – Czerwony głód.
- M. Dolot – Zabić głodem. Sowieckie ludobójstwo na Ukrainie.
- A. Boćkowska – To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL.
- L. Włodek – Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów (opowieść wnuczki Jarosława)
L. Włodek – Wystarczy przejść przez rzekę (relacje z Azji Środkowej: Kirgistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu)
Kwiecień
Podjęcie szeroko zakrojonych prac selekcyjnych i porządkowych w magazynach bibliotecznych.Informowanie uczniów (poprzez Librusa) o wybranych ofertach różnych instytucji kulturalnych pozwalających korzystać z ich zasobów i uczestniczyć w różnych wydarzeniach on-line (np. TVP Kultura, Czas na czytanie, Wirtualne Targi Książki, oferta Empik i inne)
Biblioteka szkolna pożegnała maturzystów. Przez czas swojej nauki w naszej szkole zaznaczyli swoją w niej obecność. W ciągu trzech lat przeczytali około 2200 książek. Niezależnie od tego korzystali z czytelni, grali w szachy. Jestem pewna, że czytanie będzie im towarzyszyć w dorosłym życiu, jako czynność oczywista i potrzebna. Pozostaje jedynie życzyć im powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń.
Maj
Wystawa wybranych zielników przygotowanych przez uczniów klasy III B.
CzerwiecBadania czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
Jak wynika z opublikowanego przez Bibliotekę Narodową raportu czytelnictwa za rok 2019, można odnotować zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych odgrywają też zawsze prestiżowe nagrody literackie, jak ubiegłoroczna Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.
W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki.
W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).
Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się wciąż informacje o słabnącej roli książki tradycyjnej są przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w niewielkim stopniu konkurują z książkami papierowymi. Czytelnictwo e-booków wskazało 6% czytelników. Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.
Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Pierwszą dziesiątkę tworzą też Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Blanka Lipińska i B. A. Paris.
Intensywność czytania książek w latach 2017-2019 (dane w %)
2018 2019
Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy czytał(a) Pan(Pani) w całości lub fragmencie, albo przeglądał(a) jakieś książki? 2017 2018 2019 NIE 62,2 63,3 60,9 Tak, 1-2 książki 15,8 16,1 18,4 Tak, 3-6 książek 11 9.7 10,2 Tak, 7-11 książek 5 4,8 4,2 Tak, 12-23 książki 2 1,9 2,7 Tak, 24 i więcej 2,2 2,3 2,6 Trudno podać liczbę 1,9 1,9 1 2018/2019
-
ROK SZKOLNY 2018/2019
Wrzesień – grudzień
Udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa - zakupy, realizacja wymagań.
23 – 31 października
Święto Biblioteki w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych
Otwarcie punktu book-crossingu (z inicjatywy Samorządu Szkolnego)
Listopad
Udział w akcji „Upoluj książkę”
Wystawa wspomnieniowa „Odeszli w minionym roku”
Wystawy rocznicowe (100 lat niepodległej Polski)
Realizacja projektu „Władysławiacy czytają Herberta” (26 listopada)
Styczeń
Prezentacja w wyznaczonym miejscu w bibliotece wszystkich książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Luty
Prezentacja wystawy „Losy pisarzy, losy książek” na „Dzień Języka Polskiego”
Wystawa zielników przygotowanych przez uczniów klasy III D
Marzec - czerwiec
Prezentacja biblioteki podczas spotkania dla kandydatów (marzec).
Wybrane wystawy:
- „Czytanie mądra rzecz”
- „Słowami poetów o poezji”
- "Książki z NPRCz – Wybierz coś dla siebie: Biografie, wspomnienia, wywiady…”
Godziny otwarcia
-
Biblioteka jest czynna codziennie od 845 do 1445.
O bibliotece
-
Biblioteka szkolna jest pracownią uczniów i nauczycieli, miejscem cichej pracy, czytania, zbierania materiałów z różnych źródeł, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Biblioteka szkolna każdego dnia jest otwarta dla czytelników. Mamy bogaty i różnorodny księgozbiór. Można w nim znaleźć lektury, pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, repetytoria z przedmiotów szkolnych, literaturę piękną, fantastykę, a nawet klasykę dziecięcą.
W bibliotece znajdują się dwie czytelnie: w pierwszej znajdziecie 5 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz 5 miejsc do samodzielnej nauki i lektury czasopism, w drugiej znajduje się 5 miejsc do cichej pracy, z bezpośrednim dostępem do części księgozbioru podręcznego.
Całość księgozbioru podręcznego zgromadzonego w obu czytelniach liczy sobie około 1000 vol. Pozycje z księgozbioru podręcznego w razie potrzeby można wypożyczyć do domu, na warunkach ustalonych z nauczycielem bibliotekarzem.
W każdej czytelni jest do dyspozycji komplet szachów.
Biblioteka dysponuje księgozbiorem ponad 23 tysięcy woluminów, a także zbiorami multimedialnymi dla celów dydaktycznych w liczbie ponad 400 jednostek inwentarzowych.
Nasze zbiory są wciąż uzupełniane bieżącymi zakupami. Są to zarówno lektury jak i inne pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej. Istotnym źródłem wzbogacania naszych zbiorów są również liczne dary przekazywane do biblioteki przez osoby prywatne i różne instytucje.
Książki można wybierać samodzielnie (wolny dostęp) lub poprosić o pomoc nauczyciela bibliotekarza.
Biblioteka szkolna prenumeruje 16 tytułów czasopism (w tym część stanowią czasopisma metodyczne dla nauczycieli). Dodatkowo dysponujemy czasopismami przekazywanymi szkole przez instytucje lub osoby prywatne. W czytelni dostępne są następujące tytuły:
Gazety codzienne:
* Rzeczpospolita
* Gazeta Wyborcza
oraz Academia – Magazyn PAN, Aura, Biuletyn IPN: Pamięć.pl, Charaktery, Cogito, Delta, Kino, Matematyka, Perspektywy, Polonistyka, Świat Nauki, The Economist, Wiadomości Historyczne, Wiedza i Życie.
Czasopisma mogą być wypożyczane do domu.
Zbiory Biblioteki szkolnej są komputeryzowane (w bazie znajdują się opisy książek wprowadzonych do księgozbioru od roku 2008 do chwili obecnej). W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęło się wypożyczanie w oparciu o program komputerowy dla bibliotek szkolnych MOL Optivum.
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ
Biblioteka naszej szkoły ma długoletnią tradycję. Gromadzone przez wiele lat zbiory, choć nie zachowały się do dziś w całości, cieszą oko prawdziwymi skarbami. Najstarsze w naszych zbiorach pozycje to między innymi:
* Słownik języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego - tom 3 wydany w roku 1857, tom 5 wydany w roku 1859
* Album wydany dla uczczenia Mikołaja Kopernika w roku 1873
* Dzieła Aleksandra Fredry - tomy wydawane od roku 1880
* Wiele cennych pozycji to wydawnictwa z początku XX wieku (z adnotacją o zezwoleniu cenzury carskiej na druk),
Liczne są także książki wydane w okresie międzywojennym.
Szczególną część zbiorów bibliotecznych (tzw. zbiory specjalne) stanowią:- publikacje książkowe nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły.
- wycinki prasowe dotyczące szkoły
- drobne publikacje prasowe uczniów i nauczycieli.
- dokumenty życia społecznego szkoły
Historia naszej szkoły oraz sylwetki niektórych z jej absolwentów jest przedstawiona w Monografii liczącej sobie 4 tomy. Autorem pierwszych 3 tomów jest Pan Henryk Sowiński, jej wieloletni Dyrektor. Te właśnie tomy zostały nagrodzone Dyplomem Honorowym za „Najlepsze varsaviana 2007-2008” przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie. Czwarty tom został opracowany staraniem Koła Wychowanków, po jego śmierci.
Wiele pozycji w naszych zbiorach opatrzonych jest autografami. Takich pozycji mamy już ponad 130. Wśród nich są książki z autografami min. Czesława Miłosza, Władysława Bartoszewskiego, Adama Zagajewskiego ,Janusza Tazbira, Barbary Wachowicz, Hanny Krall, Janusza Głowackiego, Wojciecha Tochmana, Szymona Hołowni, Rafała Kosika czy Anny Brzezińskiej. To przede wszystkim pamiątki spotkań tych twórców z uczniami naszej szkoły, głównie podczas corocznego Tygodnia Kultury.
Od 2004 roku biblioteka obchodzi swoje Święto. Jest ono obchodzone w październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. To okazja, aby tym mocniej zwrócić uwagę na jej istnienie i działanie na terenie szkoły. Można w tym czasie obejrzeć prezentacje ostatnio zakupionych nowości, wystawę wybranych cymeliów (czyli szczególnie cennych, najstarszych pozycji z naszego księgozbioru), a także inne wystawy tematyczne. Czasem odbywają się też spotkania z zaproszonymi gośćmi związanymi ze światem książki.
Wciągu roku szkolnego prezentowanych jest kilkanaście wystaw o różnej tematyce.
Pomieszczenia biblioteki można obejrzeć w zakładce „Galeria”.
Pracę biblioteki regulują zapisy w Statucie Szkoły oraz Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły.
oprac. Iwona Włodarska – nauczyciel bibliotekarz
Książki zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
-
Lista książek zakupionych ze środków
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2018 rokuAdams D. - Autostopem przez galaktykęAkunin B. - Nefrytowy różaniecAkunin, B - Walet pikowyAlcott L. M. - Małe kobietkiAllende I. - Japoński kochanekAllende I. - RipperAllende I. - W samym środku zimyAmbroziewicz, J. - ZarazaAtwood M. - Pani wyroczniaBaccalario P. - Historia prawdziwa kapitana HakaBałuk K., Krupiński W. – Wodecki. Tak mi wyszłoBarańczak S. - Pegaz zdębiałBłaszczykowski J. - KubaBonda K. - Czerwony pająkBonda K. - LampionyBonda K. - OkularnikBonda K. - PochłaniaczBoyne J. - Chłopiec w pasiastej piżamieBralczyk J. - 1000 słówBralczyk J., Kirwil L. - Pokochawszy, o miłości w językuBrengos A. M. - PrażeńkaBrensing K. - Misterium życia zwierzątBrett R. - Mów własnym głosemBridges J., Curtis B. - 50 rzeczy, o których młody dżentelmen wiedziećBright P. - Nowe przygody Kubusia PuchatkaBrown D. - PoczątekBrown D. - Zaginiony symbolBukowski Ch. - Noce waniliowych myszyCabre J. - Podróż zimowaCanavan T. - Gildia Magów Trylogia Czarnego Maga.Cherezińska E. - HardaCherezińska E.- KrólowaChristie A. - Dwanaście prac HerkulesaChristie A. - I nie było już nikogoChristie A. – Morderstwo w Orient ExpressieCieplak A. - Lata powyżej zeraCieplak A. - Ma być czystoCohen L. - PłomieńCollins B. - Mój przyjaciel kotCollins S. - Igrzyska śmierciCollins W. - Prawo i damaConrad J. - Serce ciemnościCurtis B. - 50 rzeczy, o których młoda dama wiedzieć powinnaDayton A. E. - PodróżniczkaDayton A. E. - PoszukiwaczkaDostojewski F. - Zbrodnia i karaDoyle A. C. - The Adventures of Sherlock HolmesDruon M - Królowie przeklęci Tom 1, 2, 3Duenas M. - Krawcowa z MadrytuDukaj J. - Czarne oceanyDukaj J. - Inne pieśniDukaj J. - Perfekcyjna niedoskonałośćDuncan A. - Głęboka próżniaDuncan A. – OcalonaDylan B. - TarantulaEco U. - Historia krain i miejsc legendarnychEco U. - Jak napisać pracę dyplomową? Poradnik dla humanistówEvans K. – Ewa, Teva i więcej TevFaerovik T. - Orient ExpressFaustyna Kowalska - Dzienniczek Miłosierdzia Bożego w duszy mojejFeynman R. - Pan raczy żartować Panie FeynmanFielding J. - Martwa naturaFisher K. - Posłuszna żonaFlagg F. - Całe miasto o tym mówiFollet K. – Trylogia (Filary ziemi, Świat bez końca, Słup ognia)Follet K. – Trylogia „Stulecie” (Upadek gigantów, Zima świata, Krawędź wieczności)Franaszek A. - Herbert. Biografia I - NiepokójFranaszek A. - Herbert. Biografia II – Pan CogitoFrancis G. - Podróże po ludzkim cieleFriedman M. i R. - Wolny wybórGallo C. – Steve Jobs. Sztuka prezentacjiGiffin E. - Coś pożyczonegoGlukhovsky D. - Metro 2033Glukhovsky D. - Metro 2034Glukhovsky D. - Metro 2035Gombrowicz W. - OpętaniGregory P. - Biała księżniczkaGretkowska M. - Poetka i książęGrochola K. - PocieszkiHasek J. - Szczęśliwe gniazdko i inne humoreskiHawkins P. - Dziewczyna z pociąguHawkins P. - Zapisane w wodzieHenry E. – Miłość, która przełamała światHerbert Z. - Wybór poezjiHerbich A. - Dziewczyny z PowstaniaHerbich A. - Dziewczyny z SyberiiHosseinin K. - Chłopiec z latawcemIshiguro K. - Nie opuszczaj mnieIshiguro K. - NokturnyIshiguro K. - Pogrzebany olbrzymJarczyński A. - Z klasą, na luzieJerome K. - Trzech panów na włóczędzeKamińska A. – Wanda: opowieść o Wandzie RutkiewiczKamiński M. – Idź własną drogąKamiński M. - Trzeci biegunKeigo H. -Cuda za rogiemKemmerer B. - Listy do utraconejKern L. J. - Co w drókó piszczyKienzler I. - Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powierniceKing S. – CarrieKing S. - Miasteczko SalemKłosowicz P. P. - Zdobywcy oddechuKora - Stoję, czuję się świetnieKortko D. - KukuczkaKortko D., Watoła J. - Słodziutki, biografia cukruKuciel-Frydryszak J. - IłłaKwiatkowska K. - Zobaczyć Sorrento i umrzećLackberg C. - Księżniczka z loduLarsson S. - Millennium 3 tomyLetts E. -Koń doskonały. Ratując czempiony z rąk nazistówLewis C. S. - Listy starego diabła do młodegoLigocka R. - Dziewczynka w czerwonym płaszczykuLindstrom E.- Do zobaczenia nigdyLink Ch. - Dom sióstrLink Ch. - OszukanaLipska E. - Pamięć operacyjnaLiu C. - Problem trzech ciałLiu, C - Ciemny lasLovecraft H. P. - PoezjeLovecraft H. P. - The Horror In the MuseumLovecraft H. P. - Zew CthulhuLunde M. - BłękitLunde M. - Historia pszczółMajcher M. - Cud grudniowej nocyMajgier K. - Stuletnia gospodaMaleszka M. - Magiczne drzewo (cykl powieści)Martin G. R. R. -Pieśń Lodu i OgniaMasłowska D. - Dramaty. Dwoje biednych Rumunów…, Między nami …Masłowska D. - Jak zostałam wiedźmąMc Namee T. - O czym myślą kotyMeyer S. - ZmierzchMichalik G. - Danuta Szaflarska Jej czas.Mickiewicz A. - DziadyMiłoszewski Z. - GniewMiłoszewski Z. - Jak zawszeMiłoszewski Z. - UwikłanieMiłoszewski Z. - Ziarno prawdyMiszczuk B. - SzeptuchaMiszczuk K. B. - Noc kupałyMiszczuk K. B. - PrzesilenieMiszczuk K. B. - ŻercaMorato C. - Królowe przeklęteMoseley K. - Chłopak, który chciał zacząć od nowaMoseley K. - Chłopak, który wiedział o mnie wszystkoMoseley K. - Chłopak, który zakradał się do mnie przez oknoMoyes J. - Dziewczyna, którą kochałeśMoyes J. - Kiedy odszedłeśMoyes J. - Razem będzie lepiejMoyes J. - Zanim się pojawiłeśMrożek S. - Czekoladki dla prezesaMrożek S. - Krótkie, ale całe historieMrożek S. - Trzy dłuższe historieMróz R. - HashtagMróz R. - NieodnalezionaMukherjee S. - Cesarz wszech choróbMukherjee S. - GenMusso G. – Central ParkMusso G. - Papierowa dziewczynaMusso G. - Telefon od aniołaMyśliwski W. - PałacMyśliwski W. - Ucho igielneNałkowska Z. - GranicaNesbo - MakbetNicolson A. - Krzyk morskich ptakówNosowska K. - A ja żem jej powiedziała…Nowak E. - Moja AnankeO kotachO psachObuch M. - Metoda na wnuczkęObuch M. - Wiedźma duszona w winieOrliński W. – Lem. Życie nie z tej ziemiOsińska N. - FanfikPacori M. - Tajemnicza mowa ciałaPalacio R. J. - Cudowny chłopakPennypacker S. - PAXPiasecki S. - Zapiski oficera Armii CzerwonejPilcher R. - Pusty domPilipiuk A. – seria KuzynkiPoe E. A. - Selected StoriesPratchett T. - Żółw przypomnianyPrus B. - Lalka.Pryzwan M. - Anna German o sobiePryzwan M. - Anna Jantar we wspomnieniachRaduchowska M. - Szamanka od umarlakówRivers F. - TamarRoberts G. D. - ShantaramRogoziński A. - Do trzech razy śmierćRogoziński A. - Kto zabił Kopciuszka?Rogoziński A. - Lustereczko, powiedz przecieRoth V. - NiezgodnaRowling J. - Trafny wybórRóżewicz T. - PoezjeRudnicka O. - Do trzech razy NatalieRudnicka O. - Natalii 5Rudnicka O. -Drugi przekręt NataliiRuiz Zafon C. -Labirynt duchówRushdie S. - Czarodziejka z FlorencjiRusinek M. - Pypcie na językuSchlink B. - LektorSchmit E. E. - Przypadek Adolfa H.Sepioło M. - HimalaistkiShakespeare W. - Tragedie i kronikiSienkiewicz H. - PotopSierra J. - Mistrz z PradoSipowicz K. - Kora Kora A planety szalejąSmith Z. - Białe zębySoderberg M. T. - HyggeSofokles - Król EdypSołtys P. - MikrotykiSpringer F. - 13 pięterSpringer F. - Księga zachwytówSpufford F. -Golden HillStaszewski S. -Tajemnice kadryStedman M. L. - Światło między oceanamiStone I. - Udręka i ekstazaSzymborska - PoezjeTequila M. - Niezwykła decyzja Abuelo CaducoThorwald J. - Dawna medycyna - jej tajemnice i potęgaThorwald J. - Godzina detektywówThorwald J. - Stulecie chirurgówThorwald J. - Stulecie detektywówThorwald J. - Triumf chirurgówTipping C. C. - Radykalne wybaczanieTokarczuk O. - Opowiadania bizarneTokarczuk O. - Ostatnie historieTurnau J. - Moja ArkaTwardoch Sz. - Król.Twardoch Sz. - MorfinaWaal F. de - Bystre zwierzęWajrak A. - WilkiWalker J. - Latający cyrk fizykiWalters A. M. - Twoim ślademWalters A. M. - Wróć za mnąWeir A. - MarsjaninWells R. - Alfie kot wielorodzinnyWicha M. - Jak przestałem kochać designWilde O. - The Picture of Dorian GrayWilkowicz P. – Nienasycony. Robert Lewandowski.Wilson S. - Dobry piesWlekły M. - Tu byłem. Tony HalikWojciechowska M. - Dzieciaki świataWojnowska I. - Hygge po polskuWróblewski A. K. - 300 uczonych prywatnie i na wesołoWróblewski A. K. - 300 uczonych prywatnie i na wesoło Tom 2Wynne F. - To ja byłem VermeeremWyspiański S. - WeseleYeats W. B. - PoezjeYoung W. P. - ChataŻabińska A. - Ludzie i zwierzęta