Dzień Tradycji
-
Dzień Tradycji związany jest z uczczeniem powołania w 1885 r. Praskiego Gimnazjum – pierwszej średniej szkoły na warszawskiej Pradze.
Podczas Dnia Tradycji pragniemy zapoznać z historią naszej szkoły w kontekście ludzi, którzy ją tworzyli, a także budynku szkolnego oddanego do użytku w 1907 r. Mamy nadzieję, że w tym dniu będziemy mogli spotkać się ze współczesnymi absolwentami znanymi w świecie kultury i nauki. Liczymy na to, że podzielą się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z latami spędzonymi w rodzinie władysławiackiej.
Wierzymy, że poprzez obchody Dnia Tradycji, wspólnie z Kołem Wychowanków uda nam się rozpowszechnić historię i tradycję władysławiacką, która od wielu pokoleń kultywowana jest w murach szkoły przy ulicy Jagiellońskiej.
2024
-
W środę, 13 listopada, w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Dnia Tradycji. Święto, w którym obecni Władysławiacy mają okazję poznać absolwentów szkoły – ich życiorysy, kariery, czy też zainteresowania. Tego dnia odbyło się wiele spotkań z byłymi uczniami:
• z dr Ewa Olejnik - reżyserką muzyczną UMFC,
• z Małgorzatą Niezgódką – Medek – sędzią NSA,
• z dr Bogumiłą Swieżewską – pracownikiem Wydziału Fizyki UW,
• z prof. Włodzimierzem Jastrzębskim – fizykiem, profesorem PA,
• z Tomaszem Konatkowskim – tłumaczem, pisarzem i autorem powieści kryminalnych.
Mogliśmy się dowiedzieć wielu interesujących faktów powiązanych z życiem i karierą zawodową gości oraz samemu zadać nurtujące nas pytania. Ponadto, uroczyście odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona byłemu Dyrektorowi Liceum z lat 1939 – 1944, Leonowi Usarkowi. Wszystkie wydarzenia były obdarzone bardzo wysoką frekwencją, a więc czekamy na powtórkę wydarzenia za rok.
tekst: Krzysztof Paluch, kl. 3A
zdjęcia: Kacper Bywalski, kl. 2D
2023
-
W przeddzień ślubowania klas pierwszych, 13 października 2023 r. odbył się Dzień Tradycji. Wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas pierwszych poznali niezwykłe historie dziejące się w murach liceum przy ul. Jagiellońskiej, podczas projekcji filmu Więcej niż mury wyreżyserowanego przez absolwenta Bartłomieja Jakubiaka w 2015 roku. Pewną nowością była także projekcja krótkich odcinków filmowych opowiadających historię jednego z dyrektorów z okresu tajnego nauczania podczas II wojny światowej – pana Zygmunta Usarka.
Tekst: p. E. Gonçalves Pinto
2022
-
Zgodnie z pięcioletnim zwyczajem, w październiku 2022 r. odbyła się kolejna edycja Dnia Tradycji. Wieloletnia historia szkoły, niezwykłe osoby, które ją budowały oraz absolwenci niosący nieustannie motto władysławiackie w świat, są najlepszym dowodem na wyjątkowość Liceum im. Władysława IV.
13 października 2022 roku uczniowie klasy 3A opowiadali, swoim młodszym kolegom z klas pierwszych, o początkach pierwszego, męskiego Gimnazjum na Pradze, przybliżali sylwetki wybitnych dyrektorów placówki oraz wspominali liczne osiągnięcia absolwentów.
Tekst: p. E. Gonçalves Pinto
2021
-
Trzynastego października 2021 odbył się czwarty Dzień Tradycji organizowany już od 2018 roku. Jak w każdej edycji był dedykowany pierwszoklasistom, aby poznali długą historię naszej szkoły i zapoznali się z opowieściami absolwentów. Tegorocznymi gośćmi byli Pani Profesor Bożena Kostrzewa i Pan Profesor Grzegorz Radomski, którzy przedstawili nam, jak wyglądało życie we Władysławie IV, kiedy uczęszczali do naszej placówki. Uczniowie z klasy 3 Ag przeprowadzili również w klasach pierwszych serię prezentacji o historii szkoły - od założenia Męskiego Gimnazjum Praskiego przez drugą wojnę światową aż do czasów współczesnych. Dzień zakończył się projekcją filmu "Więcej niż mury" z 2015, stworzonego na potrzebę obchodów 130-lecia szkoły przez ówczesnego ucznia, Bartłomieja Jakubiaka.
tekst: Jagna Głowaczewska, kl. 3 Ag
2020
-
13 października 2020 roku odbyła się już czwarta edycja Dnia Tradycji w naszej szkole. W tym roku uczniowie klasy 2Ag Michalina Popko, Erwin Rabarijoely, Wiktor Domański, Franciszek Bogdaniuk zabrali swoje młodsze koleżanki i kolegów z klas pierwszych w podróż po kartach niezwykłej historii Liceum im. Władysława IV, która wiązała się również z możliwością bliższego poznania sylwetek wybitnych absolwentów szkoły takich jak: Janusz Korczak, August Zaleski czy Zygmunt Chajzer. Ponadto dzięki zadawanym pytaniom pierwszoklasiści mogli się również dowiedzieć, jak na co dzień wygląda życie we władysławiackiej wspólnocie szkolnej.
tekst: p. E. Gonçalves-Pinto