Dzień Tradycji

Dzień Tradycji związany jest z uczczeniem powołania w 1885 r. Praskiego Gimnazjum – pierwszej średniej szkoły na warszawskiej Pradze.

Podczas Dnia Tradycji pragniemy zapoznać z historią naszej szkoły w kontekście ludzi, którzy ją tworzyli, a także budynku szkolnego oddanego do użytku w 1907 r.  Mamy nadzieję, że w tym dniu będziemy mogli spotkać się ze współczesnymi absolwentami znanymi w świecie kultury i nauki. Liczymy na to, że podzielą się z nami swoimi wspomnieniami związanymi z latami spędzonymi w rodzinie władysławiackiej. 

Wierzymy, że poprzez obchody Dnia Tradycji, wspólnie z Kołem Wychowanków uda nam się rozpowszechnić historię i tradycję władysławiacką, która od wielu pokoleń kultywowana jest w murach szkoły przy ulicy Jagiellońskiej. 

2023

W przeddzień ślubowania klas pierwszych, 13 października 2023 r. odbył się Dzień Tradycji. Wzorem lat ubiegłych, uczniowie klas pierwszych poznali niezwykłe historie dziejące się w murach liceum przy ul. Jagiellońskiej, podczas projekcji filmu Więcej niż mury wyreżyserowanego przez absolwenta Bartłomieja Jakubiaka w 2015 roku. Pewną nowością była także projekcja krótkich odcinków filmowych opowiadających historię jednego z dyrektorów z okresu tajnego nauczania podczas II wojny światowej – pana Zygmunta Usarka.

Tekst: p. E. Gonçalves Pinto

2022

Zgodnie z pięcioletnim zwyczajem, w październiku 2022 r. odbyła się kolejna edycja Dnia Tradycji. Wieloletnia historia szkoły, niezwykłe osoby, które ją budowały oraz absolwenci niosący nieustannie motto władysławiackie w świat, są najlepszym dowodem na wyjątkowość Liceum im. Władysława IV.

13 października 2022 roku uczniowie klasy 3A opowiadali, swoim młodszym kolegom z klas pierwszych, o  początkach pierwszego, męskiego Gimnazjum na Pradze, przybliżali sylwetki wybitnych dyrektorów placówki oraz wspominali liczne osiągnięcia absolwentów.

Tekst: p. E. Gonçalves Pinto

2021

Trzynastego października 2021 odbył się czwarty Dzień Tradycji organizowany już od 2018 roku. Jak w każdej edycji był dedykowany pierwszoklasistom, aby poznali długą historię naszej szkoły i zapoznali się z opowieściami absolwentów. Tegorocznymi gośćmi byli Pani Profesor Bożena Kostrzewa i Pan Profesor Grzegorz Radomski, którzy przedstawili nam, jak wyglądało życie we Władysławie IV, kiedy uczęszczali do naszej placówki.  Uczniowie z klasy 3 Ag przeprowadzili również w klasach pierwszych serię prezentacji o historii szkoły - od założenia Męskiego Gimnazjum Praskiego przez drugą wojnę światową aż do czasów współczesnych. Dzień zakończył się projekcją filmu "Więcej niż mury" z 2015, stworzonego na potrzebę obchodów 130-lecia szkoły przez ówczesnego ucznia, Bartłomieja Jakubiaka.

tekst: Jagna Głowaczewska, kl. 3 Ag

IMG_8991
IMG_8934
IMG_8903
IMG_9001
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

2020

13 października 2020 roku odbyła się już czwarta edycja Dnia Tradycji w naszej szkole. W tym roku uczniowie klasy 2Ag Michalina Popko, Erwin Rabarijoely, Wiktor Domański, Franciszek Bogdaniuk zabrali swoje młodsze koleżanki i kolegów z klas pierwszych w podróż po kartach niezwykłej historii Liceum im. Władysława IV, która wiązała się również z możliwością bliższego poznania sylwetek wybitnych absolwentów szkoły takich jak: Janusz Korczak, August Zaleski czy Zygmunt Chajzer. Ponadto dzięki zadawanym pytaniom pierwszoklasiści mogli się również dowiedzieć, jak na co dzień wygląda życie we władysławiackiej wspólnocie szkolnej.


tekst: p. E. Gonçalves-Pinto

2019

9 października 2019 r., a więc tego samego dnia, w którym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, odbył się tegoroczny Dzień Tradycji. W czasie pierwszej i drugiej lekcji klasy pierwsze obejrzały film „Więcej niż mury” oraz wysłuchały prezentacji o historii naszej szkoły, którą przedstawiliśmy z Olą Pająk. Na trzeciej lekcji odbyła się natomiast ostatnia próba ślubowania. Lekcja czwarta tego dnia przygotowana została dla klas drugich – klasa 2 A przygotowała przy pomocy aplikacji Kahoot! test wiedzy o szkole, a pytania w nim były trudne i bardzo trudne. Nagrody – władysławiacką bluzę dla zwycięzcy i władysławiackie skarpetki dla kolejnych 6 miejsc – sfinansowała Rada Rodziców. Na piątej lekcji pojawił się natomiast gość specjalny – aktorka i absolwentka naszej szkoły, Magdalena Stużyńska-Brauer. Nasz gość opowiadał o nauczycielach, wspomnieniach ze szkoły oraz różnych trickach na przetrwanie szkoły średniej.

   

tekst: Dawid Sikorski, kl. 2 A

zdjęcia: p. Marta Rojewska

Druga edycja

8 listopada 2018 roku odbyła się II edycja Dnia Tradycji. W tym roku tematem przewodnim był okres międzywojenny, co związane było ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole członka Koła Wychowanków - pana Mieczysława Wojdygę. Pan Mieczysław - wieloletni radny Dzielnicy Praga Północ, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi - opowiedział nam o swoich wspomnieniach szkolnych, wartościach, którymi kieruje się w dorosłym życiu, a także o historii wybitnych Władysławiaków. Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować za to niezwykle inspirujące i ciekawe spotkanie, a także za przekazanie nam, młodym ludziom, wielu cennych rad. 

tekst: Karolina Bartnikowska, kl. 2 A


W tym dniu odbywały się także prelekcje, gdzie uczniowie naszej szkoły przybliżali swoim starszym i młodszym kolegom dzieje szkoły w latach 1915-1939. Gabriela Poświata z kl. 1 D oraz Aleksandra Grotkowska z kl. 1 B wprowadziły nas w świat stylu i mody lat 20. XX wieku. Wiktoria Lenkiewicz z kl. 3 B i Mateusz Wasilewski z kl. 2 C zaprezentowali uczniom klas 1 historię szkoły od momentu jej założenia do dnia dzisiejszego. Marek Zbysiński i Szymon Kotarba z kl. 3 Ga przedstawili prezentację o zasłużonych dyrektorach, pedagogach i absolwentach szkoły z okresu międzywojennego. Katarzyna Miodek i Karol Bojke z kl. 2 C opowiedzieli, w jaki sposób się bawiono i spędzano wolny czas poza obowiązkowymi zajęciami szkolnymi w murach Gimnazjum Praskiego.

Po każdej prezentacji odbywały się małe konkursy, w których można było wygrać ciekawe nagrody.

   

tekst: Marek Zbysiński, kl. 3 Ga

2018

Pierwszym gościem tegorocznego Dnia Tradycji była Magdalena Stużyńska-Brauer - aktorka teatralna i telewizyjna, a przy tym również absolwentka naszej szkoły. Spotkanie, prowadzone przez uczniów klasy II c - Karolinę Grzechocińską i Piotra Mazowieckiego - miało formę swobodnej rozmowy z zaproszonym gościem. Magdalena Stużyńska opowiadała o swoich wspomnieniach związanych ze szkołą oraz uczuciach z nią związanych. Oczywiście nie sposób było uniknąć pytań związanych z jej aktywnością artystyczną, a zatem z działalnością na planach seriali, scenach kabaretowych czy teatralnych. Wiele osób skorzystało także z niepowtarzalnej okazji do zadania pytań aktorce, czemu poświęcona była druga część spotkania. Przyjemna atmosfera spotkania oraz ciekawe, inspirujące opowieści z pracy gościa spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony licznej publiczności. Ponadto, była to szansa na refleksję nad rolą naszej szkoły w  życiu i karierze osoby, która obok swojego bogatego dorobku artystycznego cały czas pamięta, że jest Władysławiakiem.  

tekst: Karolina Grzechocińska, Piotr Mazowiecki, kl. II c


W związku z Dniem Tradycji w naszej szkole odbyło się spotkanie z Zygmuntem Chajzerem, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, sportowcem, jak również absolwentem liceum im. Władysława IV. Miła rozmowa z naszym gościem pozwoliła na poznanie wielu ciekawych historii z życia Pana Chajzera. Usłyszeliśmy wiele interesujących anegdot dotyczących młodzieńczych lat dziennikarza, pracy w Polskim Radiu czy w programie telewizyjnym „Idź na całość”. Poznaliśmy również wrażenia towarzyszące mu przy odbieraniu prestiżowych odznaczeń i nagród, takich jak Telekamera oraz Złoty Krzyż Zasługi. Spotkanie było niezwykle wartościowe, a uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchiwali opowieści gościa. Oczywiście nie mogło się obyć bez zdjęć i autografów!

tekst: Andrzej Tkacz, kl. I c


Podczas tegorocznego Dnia Tradycji mieliśmy przyjemność gościć wybitnego historyka, ekonomistę i profesora nauk humanistycznych Pana Wojciecha Roszkowskiego, który jednocześnie jest absolwentem naszej szkoły. Rozmowa z Panem Profesorem dotyczyła jego wspomnień z lat szkolnych, a także działalności naukowej czy politycznej w Parlamencie Europejskim. Szczególnie ta ostatnia aktywność budziła zainteresowanie wśród publiczności, co było widać po padających z ich strony pytaniach. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca nad pisaniem podręczników do historii oraz publikacji naukowych. Ciekawość wzbudziła ostatnia publikacja Pana Profesora, która, w przeciwieństwie do większości pozycji przez niego napisanych, nie dotyczyła dziejów XX wieku, a okresu starożytności czyli „Świat Chrystusa”. 

tekst: p. Ewa Berbecka


Ostatnim Gościem biorącym udział w Dniu Tradycji był pan Stanisław Brejdygant - aktor, reżyser i pisarz. Gość opowiedział nam o czasie spędzonym w naszej szkole i dalszej ścieżce kariery. Pan Brejdygant z niezwykłą łatwością nawiązał kontakt z młodzieżą, przekazując jej swoją wiedzę i doświadczenie. Zwieńczeniem spotkania była mistrzowska recytacja monologu Hamleta. Nasz Gość przekazał nam także cenną radę na przyszłość: by robić to, co się kocha i robić to z pasją. Spotkanie było nie tylko bardzo ciekawe, ale też niezwykle inspirujące. Zachęciło nas do pójścia przykładem Pana Brejdyganta i poszukiwania swojej wymarzonej drogi życiowej.

tekst: Danuta Wiśniewska,  kl. II a