2025
-
Aby tradycji stało się zadość, 29 stycznia 2025 r. podczas trwania Tygodnia Kultury odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie zgłębiający tajniki języków obcych mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, ale także zwyczajnie ucieszyć się ze swoich już posiadanych umiejętności lingwistycznych. DJO obfitował zarówno w spotkania z naszymi wielce szanownymi gośćmi, jak również w prezentacje przygotowane przez naszych uczniów.
DJO zainaugurował dr Michał Kozdra, przygotowując prezentację pt. „Internetowy świat humoru – j. rosyjski w memach”. Następnie dr Anna Jagłowska z Instytutu Germanistyki wygłosiła wykład pt. „Quiz o znanych Niemcach”. Dr Kamil Popowicz zapoznawał młodzież z historią i kulturą Francji, a dr Anna Wojtyś z Instytutu Anglistyki przygotowała dla nas wykład pt. ”English then and now”.
Uczniowie naszej szkoły mieli także okazję spotkać się z absolwentem Aleksandrem Petryshynem, już prawnikiem, który opowiedział im o blaskach i cieniach studiowania za granicą.
Uczniowie o międzynarodowych korzeniach przygotowali prezentacje pt. „Multi-Culti” o krajach, z których pochodzą ich przodkowie, tj. Wielka Brytania, Holandia, kraje Półwyspu Bałkańskiego, Białoruś, a następnie Aniela Olszewska z klasy 4E opowiedziała nam o wpływach obcych kultur na Warszawę, a Lena Gołębiowska z klasy 3E przygotowała prezentację pt. „What makes sad music sad and happy music happy?”.
Uczniowie zainteresowani muzyką wzięli udział w Konkursie tłumaczenia poezji Boba Dylana; uczniowie zainteresowani filmem wzięli udział w niemieckojęzycznym Konkursie filmowym; uczniowie zainteresowani tajnikami języka angielskiego wzięli udział w Konkursie językowym KAHOOT – zwycięzcy konkursów otrzymali słodkie nagrody.
Ponadto uczniowie mieli okazję zatańczyć tańce latynoamerykańskie oraz ugotować tradycyjne dania kuchni rosyjskiej, angielskiej, hiszpańskiej i francuskiej. Podczss przerw uczniowie mieli możliwość ich skosztowania.
Dzięki Międzynarodowej foto-budce uczniowie mogli upamiętnić ten wyjątkowy dzień.
Zespół nauczycieli języków obcych, który przygotował wszystkie ww. atrakcje wyraża nadzieję, że każdy uczeń mógł zaleźć coś interesującego dla siebie.
tekst: p. A. Chełchowska
2024
-
10 stycznia 2024 r.
W dniu 10.01.2024. odbył się Dzień Języków Obcych, podczas którego zostały zorganizowane spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy oraz inne aktywności dla uczniów.
Spotkania z zaproszonymi gośćmi:
- Guglielmo Balducci z Włoch - uczestnik programu wymiany uczniowskiej i studenckiej AFS
temat spotkania: kultura Włoch oraz życie w Polsce okiem Włocha - Iwan Wyrypajew - rosyjski i polski aktor, reżyser i dramatopisarz
temat spotkania: praca reżysera teatralnego i inne projekty społeczne oraz wizja dramaturga - Rafał Sitarz - podróżnik, fotograf, autor książki Odkupimy wasze bilety, IBM Polska
temat spotkania: podróż do Indii - Eliza Łuczyńska - pracownik ambasady Francji w Polsce, dział edukacji
temat spotkania: egzaminy na certyfikaty oraz studia we Francji
Konkursy:
- Konkurs łamańców językowych
Prezentacja o języku jako systemie komunikacji oraz o najdziwniejszych językach świata.
Uczniowie lektoratu języka hiszpańskiego, niemieckiego i angielskiego recytowali łamańce w parach, grupach kilku osób lub pojedynczo. Jeden uczeń przedstawił łamańca w języku norweskim, inny po śląsku. Jurorami była publiczność, która głosowała za pomocą aplikacji. Wygrała drużyna z języka niemieckiego. - Konkurs poezji rosyjskiej dla uczniów lektoratu języka rosyjskiego
Wiersze w języku rosyjskim recytowało osiem osób, z których trzy otrzymały nagrody.
Przegląd piosenki obcojęzycznej (aula)
Koncert 16 piosenek, które zaprezentowali uczniowie różnych klas, prowadzony przez dwoje konferansjerów. Zostały zaśpiewane utwory w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim.
Uczniowie zaprezentowali się solo oraz w zespołach i wykazali niezwykłym talentem prezentując utwory na bardzo wysokim poziomie. Niektórzy przygotowali specjalne, tematyczne stroje oraz choreografię (tancerze i baletnica). Całość była bardzo dobrze dopracowana pod względem technicznym i wizualnym.
Nauka tańca country (aula)
Taniec związany z kulturą regionu meksykańskich kowbojów przygotowany i poprowadzony przez panią Henao Garcia. Uczniowie szybko nauczyli się kroków i wszyscy wspólnie zatańczyli cały układ choreograficzny świetnie się przy tym bawiąc.
Kiermasz potraw (korytarz dolny)
Podczas dwóch długich przerw uczniowie zorganizowali stoliki z potrawami z różnych regionów świata. Mieliśmy możliwość degustacji przysmaków brytyjskich, rosyjskich, hiszpańskich, meksykańskich, a nawet japońskich.
Galeria plakatów (korytarz na I piętrze)
Uczniowie z różnych klas stworzyli plakaty z ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc na świecie.
Przysłowia (drzwi do sal lekcyjnych na I i II piętrze)
Zostały zawieszone kartki z ciekawymi przysłowiami w różnych językach, wraz z tłumaczeniami na język polski, na drzwiach od sal lekcyjnych.
Filmy (podczas lektoratów)
Podczas zajęć lektoratów nauczyciele zorganizowali projekcje filmów anglojęzycznych, francuskojęzycznych, hiszpańskojęzycznych i rosyjskojęzycznych.
Tekst: p. M. Wise
- Guglielmo Balducci z Włoch - uczestnik programu wymiany uczniowskiej i studenckiej AFS
2023
-
8 lutego 2023 r.
Dnia 08.02.2023 r. w ramach Tygodnia Kultury obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej, zorganizowany przez prof. P. Waleszkiewicz i prof. B. Łukasiewicz. Miejsce 1 zajęła Karolina Wiśniewska z klasy 4C, kolejne Kamil Kocjan (klasa 4D) oraz Marta Kuczyńska (klasa 2E). Przyznano dodatkowo trzy wyróżnienia.
Również na drugiej lekcji uczniowie uczący się języka francuskiego wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Ambre Darpheuil, stażystką FLE z Instytutu Francuskiego. Spotkanie zorganizowała prof. A. Romska. Uczniowie poznali wyrażenia typowe dla języka francuskiego, w których występują nazwy owoców i warzyw. Warsztaty odbyły się w języku ojczystym gościa.
Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie uczący się języka niemieckiego uczestniczyli w przedstawieniu Schneewittchen und die sieben Zwerge (Królewna Śnieżka). Spektakl w języku niemieckim przygotowała prof. B. Kostrzewa ze swoimi uczniami.
Na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie z p. Zuzanną Marczuk - Wnuk, absolwentką Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Uczniowie dowiedzieli się, jakie możliwości daje studiowanie języków obcych oraz na czym polega praca w Biurze Tłumaczeń. Gościa zaprosiła do szkoły prof. B. Kostrzewa.
Również na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się w auli wydarzenie taneczne zatytułowane Mariposas en invierno przygotowane przez prof. J.P. Henao-Garcia i uczniów, uczących się języka hiszpańskiego z klas pierwszych. Artyści przenieśli nas w świat światła, cienia, muzyki i ruchu. W drugiej części spotkania widzowie przyłączyli się do grupy tanecznej i bawili się przy dźwiękach muzyki latynoskiej.
Na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie uczący się języka niemieckiego uczestniczyli w spotkaniu z dr Anną Jagłowską z Instytutu Germanistyki UW. Była to podróż po zakątkach Niemiec śladami niemieckojęzycznych artystów. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja z prywatnymi zdjęciami zaproszonego przez prof. B. Łukasiewicz gościa.
Również na piątej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty kulinarne Kuchnia Rosyjska, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych pod kierunkiem prof. S. Niekrasowej.
Na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się Konkurs Poezji Tłumaczonej, przygotowany przez prof. A. Chełchowską i prof. W. Bednarczyk. Wyjątkowy talent translatorski zaprezentował Jan Sikorski z klasy 4A, który po raz drugi zdobył I miejsce i nagrodę główną. Jury przyznało 2 miejsce ex aequo uczennicom: Lidii Gałeckiej z klasy 1A oraz Marcie Kleczyńskiej z klasy 4C.
Na przerwie po czwartej godzinie lekcyjnej rozstrzygnięto konkurs plastyczny, dla którego inspiracją był cytat One language sets you in a corridor for live. Two languages open every door along the way. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką. Nagrodę za udział w konkursie otrzymała Natalia Bugajewska z klasy 2E oraz Paula Bielawska z klasy 4B.
Na długiej przerwie grupa angielska klas drugich przygotowała stanowisko Royal Tea Party. Były angielskie ciasta, desery i kanapki. Organizatorzy zadbali również o adekwatne stroje i dekoracje. Dla osób z własnym kubkiem była herbata gratis. Nad wszystkim czuwała prof. E. Luśtyk. Uczniowie uczący się języka hiszpańskiego przygotowali natomiast dwa stanowiska z jedzeniem hiszpańskim i meksykańskim.
W tym dniu odbył się również kiermasz charytatywny, zorganizowany przez prof. M. Kubik. Zebrano kwotę w wysokości 1432,44 zł. Została ona przekazana na leczenie Oskara Chmielewskiego, który choruje na mięsaka. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy przygotowali pyszności i zadbali o świetną atmosferę podczas kiermaszu.
Tekst: p. Beata Łukasiewicz
Zdjęcia: p. Beata Łukasiewicz, Adrian Romaniszyn, kl. 3C
2022
-
6 kwietnia 2022 r.
Dnia 6 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole kolejny już Dzień Języków Obcych. Tego dnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursach, przedstawieniu w języku niemieckim oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.
Na drugiej oraz trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas drugich lektoratu języka niemieckiego, pod opieką prof. Bożeny Kostrzewy wystawili przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” („Rotkäppchen”), oczywiście w języku niemieckim. Spektakl obejrzeli uczniowie uczący się języka niemieckiego oraz inni chętni.
Na drugiej godzinie lekcyjnej grupy lektoratu języka francuskiego z klas pierwszych wzięły udział w lekcji z p. Anais Lafon, Fracuzką, zaproszoną przed prof. Agatę Romską. Uczniowie poznawali potrawy kuchni francuskiej oraz degustowali naleśniki (crepes) i croissanty. W międzyczasie odbył się konkurs (quiz) dotyczący muzyki krajów języków obcych nauczanych w naszej szkole. Zwycięzcami konkursu zostały Aniela Olszewska z klasy 1E oraz Karolina Kazimierczak z klasy 3A.
Na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie z p. Karoliną Maliszewską- konsultantem metodycznym wydawnictwa Oxford University Press, zorganizowane przez prof. Martę Kubik. Uczniowie klas trzecich mieli okazję dowiedzieć się o zmianach na maturze z języków obcych w nowej formule w 2023 roku. Na tej samej godzinie prof. Agnieszka Chełchowska przeprowadziła konkurs w tłumaczeniu wiersza z języka polskiego na język angielski. Uczniowie zmierzyli się z bajką „Paweł i Gaweł” autorstwa Aleksandra Fredry. Jury przyznało pierwsze miejsce Janowi Sikorskiemu z klasy 3A. Wszystkie nagrody w konkursach (powerbanki, książki oraz słodkości) ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Następnie klasy trzecie z lektoratu języka niemieckiego uczestniczyły w wykładzie dr Anny Jagłowskiej z Instytutu Germanistyki UW, zaproszonej przez prof. Beatę Łukasiewicz. Wykład dotyczył tożsamości niemieckiej na wybranych przykładach kinematograficznych.
W ciągu całego dnia uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w grze interaktywnej Scavenger Hunt Game, którą przygotowała prof. Ewa Luśtyk. Dla zwycięzców - najszybszej drużyny czekała słodka nagroda.Tekst: p. Jakub Żółkoś - koordynator Dnia Języków Obcych 2022
Zdjęcia: p. Jakub Żółkoś i Bolesław Mayzel, kl. II C
2021
-
3 marca 2021 r.
Tradycją naszej szkoły stało się świętowanie Dnia Języków Obcych podczas Tygodnia Kultury. W tym roku, sytuacja covidowa wymusiła zorganizowanie tego dnia w sposób zdalny.
Pierwszym punktem programu był nagrany wcześniej i udostępniony w formie linku Koncert Piosenki Przetłumaczonej. Stroną techniczną zajął się uczeń klasy III c Franek Knecht. Uczniowie z klasy II d byli gospodarzami koncertu, w którym udział wzięło 9 artystów, 4 solistów, 1 duet i 1 trio. W wyniku głosowania poszczególnym klas pierwsze miejsce zdobyli ex aequo Julia Wierzbowska z kl. II Bg oraz Maciej Wieteska z kl. II d. Drugie miejsce zajęła Laura Waśniewska z kl. II Bg.
Następnie klasy pierwsze miały przyjemność uczestniczyć w anglojęzycznej prezentacji przygotowanej przez naszego gościa, Sylwię Kirilenko, absolwentkę naszej szkoły (zarówno Gimnazjum, jak i Liceum), absolwentkę Lancaster University na kierunku Entrepreneurship and Management. Sylwia zatytułowała swoje wystąpienie „Seize the Day”, koncentrując się na sposobach zaprzyjaźniania się z językami obcymi, zarówno w kraju, jak i poza nim.
W tym samym czasie lektoraty języka francuskiego z klas II uczestniczyły we francuskojęzycznym spotkaniu z dr Sebastianem Ducourtioux z UW, gościem pani Aleksadry Cervfol. Temat wykładu to: „Krótkie historie z wielkiej Historii między Francją a Polską”.
Następnie klasy drugie pogimnazjalne wzięły udział w spotkaniu z panią Ewą Bartołd-Pieniążek, która na co dzień pracuje w CKE, tworząc arkusze egzaminacyjne. Pani Ewa opowiedziała o technikach egzaminacyjnych i sposobach testowania wiedzy, które mogą okazać się przydatne na egzaminie maturalnym.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z dr Małgorzatą Wojtyniak, także pracownikiem UW, która zaproponowała klasom II a, b, c, d temat: „Śródziemnomorska Hiszpania – wprowadzenie do regionu”. Pani Małgorzata została zaproszona do udziału w DJO przez panią Monikę Wise.
Na lekcji 6. odbył się quiz języka angielskiego, przygotowany w formie Kahoot. Do testu przystąpiło 24 uczniów. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy Ic Damian Łuczak, drugie miejsce zajął Miłosz Muszyński z kl. II Cg.
Ostatnim wydarzeniem w DJO był Konkurs Tłumaczenia Poezji, do którego zgłosiło się 9 uczniów. Ich zadaniem było przetłumaczenie wiersza Juliana Tuwima pt. „Nauka” na język angielski zaledwie w ciągu 45 minut, co okazało się nie lada wyzwaniem. Jury w składzie: pani Wioletta Bednarczyk, pani Ewa Luśtyk, pani Marta Kubik oraz pani Agnieszka Chełchowska przeprowadziło głosowanie, w wyniku którego pierwsze miejsce ex aequo zdobyli Anastazja Rosanoff z kl. III a oraz Jakub Szerega z klasy II a.
Dla zwycięzców przygotowano cenne nagrody (Powerbanki, długopisy i pióro Parkera) dzięki uprzejmości Pani Dyrektor oraz Rady Rodziców.
Jeszcze raz chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić swój cenny czas i umiejętności, aby, pomimo wielu przeciwności losu, nasz Dzień Języków Obcych mógł się odbyć i sprawić, że choć przez krótką chwilę przypomnieliśmy sobie o normalności…
koordynatorka: p. Agnieszka Chełchowska 2020
-
5 lutego 2020 r.
W ramach Tygodnia Kultury obchodzonego w naszej szkole zorganizowaliśmy również, jak co roku, Dzień Języków Obcych. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się szkolny konkurs „Kuchnie Świata”, w którym uczestniczyli uczniowie różnych klas. Nagrody dla szczęśliwej trójki zwycięzców – I miejsce Paweł Wiśniowski z klasy I Bg, II miejsce Michał Kamiński z klasy I Bg, III miejsce Zuzanna Żbikowska z klasy III A – ufundowała Rada Rodziców. Na trzeciej godzinie lekcyjnej w auli odbył wykład dr Sebastien Ducourtioux zatytułowany „Francja czy Francje? Różnorodność regionów w sercu kraju”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pana prelegenta, który w bardzo zabawny i interesujący sposób opowiadał o różnorodności swojej ojczyzny. Następnie wykład „Vaux-le-Vicomte - pałac na skrzyżowaniu historii i kultury francuskiej” wygłosił prof. dr hab. Maciej Abramowicz z wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież w aktywny sposób mogła zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi tego niezwykłego miejsca we Francji. W kolejnym spotkaniu zatytułowanym „Three cultural circles”, które odbyło się na auli z p. Stefanem Tompson, uczestniczyło kilka klas. Uczniowie dialogowali z gościem oraz mogli zadać mu nurtujące ich pytania dotyczące wielu kwestii związanych z historią, kulturą oraz obyczajami Wielkiej Brytanii (i nie tylko).
tekst: p. Agnieszka Dąbrowska, koordynator DJ w 2020 r.