2024

10 stycznia 2024 r.

W dniu 10.01.2024. odbył się Dzień Języków Obcych, podczas którego zostały zorganizowane spotkania z zaproszonymi gośćmi, konkursy oraz inne aktywności dla uczniów.

Spotkania z zaproszonymi gośćmi:

 • Guglielmo Balducci z Włoch - uczestnik programu wymiany uczniowskiej i studenckiej AFS
  temat spotkania: kultura Włoch oraz życie w Polsce okiem Włocha
 • Iwan Wyrypajew - rosyjski i polski aktor, reżyser i dramatopisarz
  temat spotkania: praca reżysera teatralnego i inne projekty społeczne oraz wizja dramaturga
 • Rafał Sitarz - podróżnik, fotograf, autor książki Odkupimy wasze bilety, IBM Polska
  temat spotkania: podróż do Indii
 • Eliza Łuczyńska - pracownik ambasady Francji w Polsce, dział edukacji
  temat spotkania: egzaminy na certyfikaty oraz studia we Francji

Konkursy:

 • Konkurs łamańców językowych
  Prezentacja o języku jako systemie komunikacji oraz o najdziwniejszych językach świata.
  Uczniowie lektoratu języka hiszpańskiego, niemieckiego i angielskiego recytowali łamańce w parach, grupach kilku osób lub pojedynczo. Jeden uczeń przedstawił łamańca w języku norweskim, inny po śląsku. Jurorami była publiczność, która głosowała za pomocą aplikacji. Wygrała drużyna z języka niemieckiego.
 • Konkurs poezji rosyjskiej dla uczniów lektoratu języka rosyjskiego
  Wiersze w języku rosyjskim recytowało osiem osób, z których trzy otrzymały nagrody.

Przegląd piosenki obcojęzycznej (aula)

Koncert 16 piosenek, które zaprezentowali uczniowie różnych klas, prowadzony przez dwoje konferansjerów. Zostały zaśpiewane utwory w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim.

Uczniowie zaprezentowali się solo oraz w zespołach i wykazali niezwykłym talentem prezentując utwory na bardzo wysokim poziomie. Niektórzy przygotowali specjalne, tematyczne stroje oraz choreografię (tancerze i baletnica). Całość była bardzo dobrze dopracowana pod względem technicznym i wizualnym.

Nauka tańca country (aula)

Taniec związany z kulturą regionu meksykańskich kowbojów przygotowany i poprowadzony przez panią Henao Garcia. Uczniowie szybko nauczyli się kroków i wszyscy wspólnie zatańczyli cały układ choreograficzny świetnie się przy tym bawiąc.

Kiermasz potraw (korytarz dolny)

Podczas dwóch długich przerw uczniowie zorganizowali stoliki z potrawami z różnych regionów świata. Mieliśmy możliwość degustacji przysmaków brytyjskich, rosyjskich, hiszpańskich, meksykańskich, a nawet japońskich.

Galeria plakatów (korytarz na I piętrze)

Uczniowie z różnych klas stworzyli plakaty z ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc na świecie.

Przysłowia (drzwi do sal lekcyjnych na I i II piętrze)

Zostały zawieszone kartki z ciekawymi przysłowiami w różnych językach, wraz z tłumaczeniami na język polski, na drzwiach od sal lekcyjnych. 

Filmy (podczas lektoratów)

Podczas zajęć lektoratów nauczyciele zorganizowali projekcje filmów anglojęzycznych, francuskojęzycznych, hiszpańskojęzycznych i rosyjskojęzycznych.

Tekst: p. M. Wise

2023

8 lutego 2023 r.

Dnia 08.02.2023 r. w ramach Tygodnia Kultury obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej, zorganizowany przez prof. P. Waleszkiewicz i prof. B. Łukasiewicz. Miejsce 1 zajęła Karolina Wiśniewska z klasy 4C, kolejne Kamil Kocjan (klasa 4D) oraz Marta Kuczyńska (klasa 2E). Przyznano dodatkowo trzy wyróżnienia.

Również na drugiej lekcji uczniowie uczący się języka francuskiego wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Ambre Darpheuil, stażystką FLE z Instytutu Francuskiego. Spotkanie zorganizowała prof. A. Romska. Uczniowie poznali wyrażenia typowe dla języka francuskiego, w których występują nazwy owoców i warzyw. Warsztaty odbyły się w języku ojczystym gościa.

Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie uczący się języka niemieckiego uczestniczyli w przedstawieniu Schneewittchen und die sieben Zwerge (Królewna Śnieżka). Spektakl w języku niemieckim przygotowała prof. B. Kostrzewa ze swoimi uczniami.

Na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie z p. Zuzanną Marczuk - Wnuk, absolwentką Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Uczniowie dowiedzieli się, jakie możliwości daje studiowanie języków obcych oraz na czym polega praca w Biurze Tłumaczeń. Gościa zaprosiła do szkoły prof. B. Kostrzewa.

Również na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się w auli wydarzenie taneczne zatytułowane Mariposas en invierno przygotowane przez prof. J.P. Henao-Garcia i uczniów, uczących się języka hiszpańskiego z klas pierwszych. Artyści przenieśli nas w świat światła, cienia, muzyki i ruchu. W drugiej części spotkania widzowie przyłączyli się do grupy tanecznej i bawili się przy dźwiękach muzyki latynoskiej.

Na piątej godzinie lekcyjnej uczniowie uczący się języka niemieckiego uczestniczyli w spotkaniu z dr Anną Jagłowską z Instytutu Germanistyki UW. Była to podróż po zakątkach Niemiec śladami niemieckojęzycznych artystów. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja z prywatnymi zdjęciami zaproszonego przez prof. B. Łukasiewicz gościa.

Również na piątej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty kulinarne Kuchnia Rosyjska, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych pod kierunkiem prof. S. Niekrasowej.

Na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się Konkurs Poezji Tłumaczonej, przygotowany przez prof. A. Chełchowską i prof. W. Bednarczyk. Wyjątkowy talent translatorski zaprezentował Jan Sikorski z klasy 4A, który po raz drugi zdobył I miejsce i nagrodę główną. Jury przyznało 2 miejsce ex aequo uczennicom: Lidii Gałeckiej z klasy 1A oraz Marcie Kleczyńskiej z klasy 4C.

Na przerwie po czwartej godzinie lekcyjnej rozstrzygnięto konkurs plastyczny, dla którego inspiracją był cytat One language sets you in a corridor for live. Two languages open every door along the way. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką. Nagrodę za udział w konkursie otrzymała Natalia Bugajewska z klasy 2E oraz Paula Bielawska z klasy 4B.

Na długiej przerwie grupa angielska klas drugich przygotowała stanowisko Royal Tea Party. Były angielskie ciasta, desery i kanapki. Organizatorzy zadbali również o adekwatne stroje i dekoracje. Dla osób z własnym kubkiem była herbata gratis. Nad wszystkim czuwała prof. E. Luśtyk. Uczniowie uczący się języka hiszpańskiego przygotowali natomiast dwa stanowiska z jedzeniem hiszpańskim i meksykańskim.

W tym dniu odbył się również kiermasz charytatywny, zorganizowany przez prof. M. Kubik. Zebrano kwotę w wysokości 1432,44 zł. Została ona przekazana na leczenie Oskara Chmielewskiego, który choruje na mięsaka. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy przygotowali pyszności i zadbali o świetną atmosferę podczas kiermaszu.

Tekst: p. Beata Łukasiewicz

Zdjęcia: p. Beata Łukasiewicz, Adrian Romaniszyn, kl. 3C

kiermasz
Konkurs r.
plakat
spektakl
Johanna
pani J.
Zuzanna

2022

6 kwietnia 2022 r.

Dnia 6 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole kolejny już Dzień Języków Obcych. Tego dnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursach, przedstawieniu w języku niemieckim oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi.
Na drugiej oraz trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas drugich lektoratu języka niemieckiego, pod opieką prof. Bożeny Kostrzewy wystawili przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” („Rotkäppchen”), oczywiście w języku niemieckim. Spektakl obejrzeli uczniowie uczący się języka niemieckiego oraz inni chętni.
Na drugiej godzinie lekcyjnej grupy lektoratu języka francuskiego z klas pierwszych wzięły udział w lekcji z p. Anais Lafon, Fracuzką, zaproszoną przed prof. Agatę Romską. Uczniowie poznawali potrawy kuchni francuskiej oraz degustowali naleśniki (crepes) i croissanty. W międzyczasie odbył się konkurs (quiz) dotyczący muzyki krajów języków obcych nauczanych w naszej szkole. Zwycięzcami konkursu zostały Aniela Olszewska z klasy 1E oraz Karolina Kazimierczak z klasy 3A.
Na czwartej godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie z p. Karoliną Maliszewską- konsultantem metodycznym wydawnictwa Oxford University Press, zorganizowane przez prof. Martę Kubik. Uczniowie klas trzecich mieli okazję dowiedzieć się o zmianach na maturze z języków obcych w nowej formule w 2023 roku. Na tej samej godzinie prof. Agnieszka Chełchowska przeprowadziła konkurs w tłumaczeniu wiersza z języka polskiego na język angielski. Uczniowie zmierzyli się z bajką „Paweł i Gaweł” autorstwa Aleksandra Fredry. Jury przyznało pierwsze miejsce Janowi Sikorskiemu z klasy 3A. Wszystkie nagrody w konkursach (powerbanki, książki oraz słodkości) ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Następnie klasy trzecie z lektoratu języka niemieckiego uczestniczyły w wykładzie dr Anny Jagłowskiej z Instytutu Germanistyki UW, zaproszonej przez prof. Beatę Łukasiewicz. Wykład dotyczył tożsamości niemieckiej na wybranych przykładach kinematograficznych.
W ciągu całego dnia uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w grze interaktywnej Scavenger Hunt Game, którą przygotowała prof. Ewa Luśtyk. Dla zwycięzców - najszybszej drużyny czekała słodka nagroda.

dj1
dj2
dj3
dj4
dj5
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

plakat dnia języków obcych

Tekst: p. Jakub Żółkoś - koordynator Dnia Języków Obcych 2022

Zdjęcia: p. Jakub Żółkoś i Bolesław Mayzel, kl. II C

2021

3 marca 2021 r.


Tradycją naszej szkoły stało się świętowanie Dnia Języków Obcych podczas Tygodnia Kultury. W tym roku, sytuacja covidowa wymusiła zorganizowanie tego dnia w sposób zdalny.
Pierwszym punktem programu był nagrany wcześniej i udostępniony w formie linku Koncert Piosenki Przetłumaczonej. Stroną techniczną zajął się uczeń klasy III c Franek Knecht. Uczniowie z klasy II d byli gospodarzami koncertu, w którym udział wzięło 9 artystów, 4 solistów, 1 duet i 1 trio. W wyniku głosowania poszczególnym klas pierwsze miejsce zdobyli ex aequo Julia Wierzbowska z kl. II Bg oraz Maciej Wieteska z kl. II d. Drugie miejsce zajęła Laura Waśniewska z kl. II Bg.
Następnie klasy pierwsze miały przyjemność uczestniczyć w anglojęzycznej prezentacji przygotowanej przez naszego gościa, Sylwię Kirilenko, absolwentkę naszej szkoły (zarówno Gimnazjum, jak i Liceum), absolwentkę Lancaster University na kierunku Entrepreneurship and Management. Sylwia zatytułowała swoje wystąpienie „Seize the Day”, koncentrując się na sposobach zaprzyjaźniania się z językami obcymi, zarówno w kraju, jak i poza nim.
W tym samym czasie lektoraty języka francuskiego z klas II uczestniczyły we francuskojęzycznym spotkaniu z dr Sebastianem Ducourtioux z UW, gościem pani Aleksadry Cervfol. Temat wykładu to: „Krótkie historie z wielkiej Historii między Francją a Polską”.
Następnie klasy drugie pogimnazjalne wzięły udział w spotkaniu z panią Ewą Bartołd-Pieniążek, która na co dzień pracuje w CKE, tworząc arkusze egzaminacyjne. Pani Ewa opowiedziała o technikach egzaminacyjnych i sposobach testowania wiedzy, które mogą okazać się przydatne na egzaminie maturalnym.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z dr Małgorzatą Wojtyniak, także pracownikiem UW, która zaproponowała klasom II a, b, c, d temat: „Śródziemnomorska Hiszpania – wprowadzenie do regionu”. Pani Małgorzata została zaproszona do udziału w DJO przez panią Monikę Wise.
Na lekcji 6. odbył się quiz języka angielskiego, przygotowany w formie Kahoot. Do testu przystąpiło 24 uczniów. Zwycięzcą okazał się uczeń klasy Ic Damian Łuczak, drugie miejsce zajął Miłosz Muszyński z kl. II Cg.
Ostatnim wydarzeniem w DJO był Konkurs Tłumaczenia Poezji, do którego zgłosiło się 9 uczniów. Ich zadaniem było przetłumaczenie wiersza Juliana Tuwima pt. „Nauka” na język angielski zaledwie w ciągu 45 minut, co okazało się nie lada wyzwaniem. Jury w składzie: pani Wioletta Bednarczyk, pani Ewa Luśtyk, pani Marta Kubik oraz pani Agnieszka Chełchowska przeprowadziło głosowanie, w wyniku którego pierwsze miejsce ex aequo zdobyli Anastazja Rosanoff z kl. III a oraz Jakub Szerega z klasy II a.
Dla zwycięzców przygotowano cenne nagrody (Powerbanki, długopisy i pióro Parkera) dzięki uprzejmości Pani Dyrektor oraz Rady Rodziców.
Jeszcze raz chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić swój cenny czas i umiejętności, aby, pomimo wielu przeciwności losu, nasz Dzień Języków Obcych mógł się odbyć i sprawić, że choć przez krótką chwilę przypomnieliśmy sobie o normalności…


koordynatorka: p. Agnieszka Chełchowska

   

2020

Dnia 05.02.2020 r. w ramach Tygodnia Kultury obchodzonego w naszej szkole zorganizowaliśmy również, jak co roku, Dzień Języków Obcych. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się szkolny konkurs „Kuchnie Świata”, w którym uczestniczyli uczniowie różnych klas. Nagrody dla szczęśliwej trójki zwycięzców – I miejsce Paweł Wiśniowski z klasy I Bg, II miejsce Michał Kamiński z klasy I Bg, III miejsce Zuzanna Żbikowska z klasy III A – ufundowała Rada Rodziców. Na trzeciej godzinie lekcyjnej w auli odbył wykład dr Sebastien Ducourtioux zatytułowany „Francja czy Francje? Różnorodność regionów w sercu kraju”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pana prelegenta, który w bardzo zabawny i interesujący sposób opowiadał o różnorodności swojej ojczyzny. Następnie wykład „Vaux-le-Vicomte - pałac na skrzyżowaniu historii i kultury francuskiej” wygłosił prof. dr hab. Maciej Abramowicz z wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzież w aktywny sposób mogła zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi tego niezwykłego miejsca we Francji. W kolejnym spotkaniu zatytułowanym „Three cultural circles”, które odbyło się na auli z p. Stefanem Tompson, uczestniczyło kilka klas. Uczniowie dialogowali z gościem oraz mogli zadać mu nurtujące ich pytania dotyczące wielu kwestii związanych z historią, kulturą oraz obyczajami Wielkiej Brytanii (i nie tylko).

tekst: p. Agnieszka Dąbrowska, koordynator DJ w 2020 r.

2019

Dzień Językowy 

27 LUTEGO 2019 

• Panel dyskusyjny w języku angielskim

Temat: Systemy edukacyjne w wybranych państwach świata.

Zaproszeni goście:

Matt Nogajski- Australia, Koordynator międzynarodowych wymian studenckich

Jukka Halkilahti- I Sekretarz Ambasady Finlandii

Laurence Capelle- Delegat Generalny Walonii-Brukseli w Warszawie

 

• Interaktywny Konkurs Kahoot z nagrodami od Rady Rodziców oraz wydawnictw językowych

Temat: Sławne osoby z XXI wieku związane ze światem polityki, muzyki i sportu. (Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy, Rosja)

• Kiermasz potraw regionalnych

Uczniowie z różnych klas przygotowali stoiska z potrawami z Ameryki, Hiszpanii, Francji, Rosji i Niemiec. Cały dochód został przekazany na wolontariat szkolny.

• Warsztaty z tańca salsa dla klas pierwszych

Poprowadził pan Jakub Kowalczyk ze szkoły tańca OYE

•Spotkania w grupach lektoratów języków obcych

Zaproszeni goście:

Karolina Maliszewska - konsultant metodyczny z Oxford University Press

Marcin Siemdaj - Dyrektor Agencji Rozwoju Andaluzji

Anna Chyczewska - Delegat ze szkoły Carlos V w Sevilli

Irina Rychlicka - wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, pracownik Rosyjskiego Ośrodka Kultury i Nauki w Warszawie

Roselyne Marty - attache ds. języka francuskiego w Instytucie Francuskim w Warszawie


Spotkanie w Ambasadzie Niemiec na temat zasad funkcjonowania placówki dyplomatycznej

• Dekoracje na korytarzach w postaci flag wybranych państw, cytaty w różnych językach obcych oraz plakaty z programem dnia języków obcych.

   

2018

Dzień Języków Obcych 

10 STYCZNIA 2018

Na 1. godznie lekcyjnej grupy uczące się francuskiego z klas 2 LO spotkały się w szkolnej kuchni, gdzie odbył się warsztat wypiekania francuskiego specjału „quiche”. Warsztat poprowadziły R. Świetlicka i A. Cerfvol. Zrobiliśmy wspólnie cztery quiche z różnymi nadzieniami. Następnie zostały one sprzedane na kiermaszu jedzenia.

Na 2. godzinie lekcyjnej w auli szkolnej odbyło się spotkanie z Brytyjczykiem, p. Shironnem Peiris pt. „Gry komputerowe, uniwersalny język naszych czasów”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. 2GA, 2GB, 3GB oraz lektorat j. francuskiego i hiszpańskiego z klas 1LO. Spotkanie odbyło się w języku angielskim i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie brali chętnie udział w dyskusji na temat gier, pojawiały się także pytania dot. życia cudzoziemca w Polsce.

Na 3. godzinie lekcyjnej odbyły się cztery spotkania dla lektoratów klas 2 i 3 LO. Klasy były podzielone na grupy wg ich drugiego języka obcego. Uczestniczyły w następujących spotkaniach:

 • lektorat j. niemieckiego – spotkanie pt. „Co ja mam wspólnego z tą Polską?  Niemiec w Warszawie”  z p. Andreasem Volkiem
 • lektorat j. francuskiego i j. włoskiego – spotkanie pt. „Zrozumieć francuski i Francuzów” z dr Sébastienem Ducourtioux
 • lektorat j. hiszpańskiego – spotkanie pt. „Erazums w Madrycie” z p. Katarzyną Sokołowską
 • lektorat j. rosyjskiego – warsztat „Iwan da Masza” z dr Justyną Deczewską. W tym spotkaniu brał również udział lektorat j. rosyjskiego z klasy 1 LO. Na warsztacie były obecne w charakterze obserwatorów nauczycielki j. rosyjskiego z warszawskich szkół (w ramach programu współpracy UW ze szkołami średnimi)

Wszystkie w/w spotkania połączone były z ożywioną dyskusją z gośćmi, a warsztat z j. rosyjskiego miał formę ciekawej, interaktywnej lekcji.

Na 4. godzinie lekcyjnej młodzież z klas 1LO oraz 2 i 3 Gimnazjum zebrała się w auli na wykładzie dr Wojciecha Sosnowskiego pt. „Austriackie gadanie na tureckim kazaniu przy pierogach ruskich czyli rzecz o narodach i kulturach we frazeologii”. Ta interdyscyplinarna prezentacja  doskonale wpisała się w tematykę Dnia Językowego, ponieważ mówiła nie tylko o tym jak użytkownicy  j. polskiego postrzegają  inne narody, ale również o tym, jak Polacy postrzegani są przez cudzoziemców i jak odzwierciedla się to we frazeologii. Dr Sosnowski cytował frazeologizmy i powiedzenia z różnych stron Europy. Po wykładzie był również czas na pytania od słuchaczy.

Bezpośrednio potem odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie wiedzy „Zabytki stolic europejskich”.  Nagrody ufundowały Rada Rodziców przy VIII LO, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela oraz Wydawnictwo Pearson. Do konkursu przystąpiło czterdziestu uczniów z Gimnazjum i LO. Eliminacje odbyły się 5 stycznia 2018. Komisja, pod przewodnictwem Wioletty Bednarczyk, wyłoniła czterech zwycięzców. Miejsce I zajęła Michalina Kłyszewska z 2A, miejsce II ex aequo Weronika Hamulczuk kl. 2B oraz Karol Błoński 1D, miejsce III Bartłomiej Pełka kl. 3 GA. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (sprzęt elektroniczny oraz liczne pozycje książkowe – komiksy i powieści autorów belgijskich, przewodniki po Brukseli oraz gramatykę języka angielskiego i lektury uproszczone w j. angielskim).

Na ostatniej długiej przerwie odbył się kiermasz kulinarny specjałów z różnych zakątków Europy. Mieliśmy okazję spróbować kuchni francuskiej, włoskiej, rosyjskiej, irlandzkiej, hiszpańskiej. Wszystkie stoiska były pięknie przystrojone, a jedzenie znakomite. Na kiermaszu znalazło się także stoisko promocyjne Brukseli i Walonii, na którym można było pobrać darmowe ulotki, plany miasta i broszury. Kiermasz przyniósł dochód w wysokości 863,78 zł, która to kwota została przekazana na szkolny wolontariat.

Spotkanie z p. Karoliną Maliszewską z wydawnictwa Oxford z powodów organizacyjnych zostało przeniesione na 14 lutego. Klasy 2GA i 2GB będą miały okazję wysłuchać wykładu pt. „Oxford’s best” w j. angielskim.

tekst: p. Aleksandra Cerfvol