2020 rok był rokiem co najmniej specyficznym. Sytuacja na świecie miała również wpływ na sport i na sportowców, w tym na wioślarzy z naszej szkoły. Przez pandemię nastąpiły obostrzenia treningowe i zmiany terminów, mimo to Polskiemu Związkowi Towarzystw Wioślarskich udało się doprowadzić do skutku najważniejsze wydarzenia sportowe tej dyscypliny. Nasi uczniowie odnosili w nich sukcesy, zarówno reprezentują szkołę, jak i swoje kluby wioślarskie.

 

26.09.2020 r. reprezentacja szkoły w wioślarstwie zmierzyła się w kategorii 8+ licealna w „Wioślarskiej Bitwie Warszawskiej”, która rozgrywała się na odcinku Most Gdański – Most Śląsko-Dąbrowski. O samych zawodach można powiedzieć wiele, ale przede wszystkim warto powiedzieć, że odbywały się one na 100-letnią rocznicę „Cudu nad Wisłą”, a do tego przybyły na nie 3 osady zagraniczne (z Niemiec), dając tym samym rywalizacji charakter międzynarodowy. Kolejnym aspektem zawodów była wysoka rywalizacja. W kategorii liceów startowało 7 ósemek, a nasza Władysławiacka ósemka po trudnych eliminacjach i wymagającym finale sięgnęła po brąz zostawiając w tyle chociażby  osady z liceów: Czackiego, Zamoyskiego, czy Powstańców Warszawy. 

Skład: Maria Szelejewska (sternik), Mikołaj Kot, Antoni Szkup,  Władek Wenski (absolwent szkoły), Michał Kazimierczak, Szymon Mażulis, Paweł Kiełmiński, Jan Stankiewicz, Ksawery Stankiewicz.

Reprezentacja szkoły w wioślarstwie cieszy się sporym zainteresowaniem, przez co nie dla wszystkich zawodników znalazło się miejsce w pierwszym składzie, jednak entuzjazm i zapał do pracy, jaki sobą reprezentują zawodnicy z grupy naboru pozwoli im w następnych latach godnie reprezentować naszą Władysławiacką rodzinę w sportowej rywalizacji między liceami.

Przez zmiany w grafiku zawodów pierwszymi regatami tego roku, w których udział brali uczniowie VIII LO im. Władysława IV były dopiero Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Kruszwicy nazywane również Olimpiadą Młodzieży. Starty odbywały się w dniach 13-16.08.2020 r. i zakończyły się sukcesem dla uczniów w barwach WTW Warszawa. 

W kategorii dwójka bez sternika (2-) w składzie: Mikołaj Kot, Antoni Szkup udało się wywalczyć 5 miejsce w Polsce, co przy tak wymagającej i pełnej rywalizacji konkurencji trzeba uznawać za duże osiągnięcie. 

Poza startami na dwójce bez sternika wystawiono również ósemkę, w której składzie był Antoni Szkup. Zajęła ona 4 pozycję w Polce. 

W sobotę, 17.10.2020 r., odbyły się międzynarodowe regaty Warsaw Head, w normalnych warunkach zawody odbyłyby się one w czerwcu, i ze znacznie większą ilością osad z całej polski oraz z zagranicy. Jednak w obliczu pandemii trzeba było się pogodzić z pewnymi utrudnieniami, co nie umniejsza rangi tych startów. W składzie ósemki WTW Warszawa, w kategorii junior (u18), dwóch uczniów (Antoni Szkup, Mikołaj Kot), zdobyli złoto. W podsumowaniu ogólnym ósemka juniorska WTW zajęła drugą pozycję ze stratą 7 sekund do lidera (będącego w kategorii open)!

Centralne Kontrolne Regaty Jesienne (24-25.10.2020 r.)  to jedne z najważniejszych zawodów wioślarskich w całym roku, mające rangę taką samą jak Mistrzostwa Polski, z tą różnicą, że startują tam tylko dwie kategorie łódek – jedynka (1x) i dwójka bez sternika (2-). Starty te są również oficjalnym zakończeniem sezonu wioślarskiego, a co najważniejsze to właśnie między innymi na podstawie wyników z tych regat powołuje się zawodników do kadry narodowej. Mikołaj i Antoni startowali jako młodszy rocznik, utrzymując się w finale b. W klasyfikacji końcowej, biorąc pod uwagę rocznik 2004 zajęli 3 miejsce ex aequo z osadą z AZS UMK Toruń. Starty zawodnicy uznają za sukces i są zmotywowani do ciężkiej pracy, aby wskoczyć do top3.  

Ostatnimi zawodami wioślarskimi w roku kalendarzowym są mistrzostwa Mazowsza na ergometrze wioślarskim. W roku miały one miejsce 5 grudnia na ul. Wioślarskiej 6, w budynku Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Brali w nim udział Michał Każmierczak (9 miejsce, barwy Władysława IV), Antoni Szkup (3 miejsce, barwy WTW), oraz Mikołaj Kot (2 miejsce, barwy WTW). Na zawody przyjechali zawodnicy czterech warszawskich klubów, liceów, oraz kluby z Chełmży. 

Na koniec warto jeszcze dodać o Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży (3-4.10.2020), gdzie nasi reprezentanci startowali w dwóch różnych kategoriach klubowych oraz w barwach dwóch różnych klubów. W kategorii junior (u18) Michał Kaźmierczak reprezentował MOS2 na czwórce pojedynczej, z którą sięgnął po srebro. W kategorii junior młodszy (u16) WTW Warszawa reprezentowali Mikołaj Kot (złoto – dwójka ze sternikiem, złoto – czwórka pojedyncza) i Antoni Szkup (złoto – dwójka ze sternikiem, złoto – czwórka podwójna, srebro – czwórka pojedyncza) 

   

tekst: Antoni Szkup, kl. II A