Informacje

Od 31 lat w naszej szkole odbywa się Tydzień Kultury. Na spotkania, które odbywają się po południu, przychodzą uczniowie zainteresowani tematami lub osobami gości zaproszonych. Wśród tych ostatnich byli specjaliści z dziedziny fizyki, astronomii, informatyki, matematyki, biologii, chemii. Zauważyliśmy, że spotkania te cieszą się ogromną popularnością.  Postanowiliśmy więc zorganizować je w inny sposób, mianowicie poświęcić jeden dzień zajęć szkolnych na prezentacje zagadnień z zakresu nauk ścisłych.

Uczniowie sami przygotowują prezentacje i przedstawiają je swoim kolegom. Tematy są bardzo różnorodne, do tej pory pojawiły się między innymi kwestie związane z zastosowaniem fizyki do zagadnień związanych z jazdą na nartach, animacją ruchu falowego, konstrukcją przedmiotów za pomocą drukarki komputerowej. Uczniowie prowadzący prezentajce przybliżają swoim rówieśnikom zagadnienia matematyczne, a także pokazują doświadczenia z biologii i chemii. 

Na Dzień Nauk Ścisłych zapraszamy też naukowców z uniwersytetu, politechniki, autorów książek o problematyce popularnonaukowej. Naszymi gośćmi byli: prof. Łukasz Turski, opowiadający o Gwiezdnych Wojnach, Fundacja zajmująca się postacią noblisty Rotblatta, prof. Andrzej Wysmołek pokazujący ciekawe doświadczenia, prof. Andrzej Żbikowski opowiadający o czarnych dziurach, Waldemar Pompe, doktor matematyki i wykładowca geometrii na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, ceniony na całym świecie geometra, który poprowadził prelekcję pod tytułem  „W jednym punkcie”. Gościła u nas także prof. Dorota Gondek-Rosińska, która wraz z Kipem Thornem, laureatem nagrody Nobla, uczestniczyła w pierwszej detekcji fal grawitacyjnych i z wielką pasją opowiadała o rozwijającej się astronomii tych fal.

Staramy się w ten sposób zainteresować  matematyką, fizyką, informatyką, chemią i biologią uczniów, którzy nie wybrali klas o profilach ścisłych i pokazać im, że te zagadnienia mogą też ich zafascynować. 

2024

plakat reklamowy

9 stycznia, w naszej szkole, odbył się doroczny Dzień Nauk Ścisłych zorganizowany przez nauczycieli, matematyki, fizyki i informatyki. Jego otwarcia, tradycyjnie, podczas uroczystej gali inauguracyjnej, dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Dąbrowska, a galę poprowadzili Klara Satora i Jakub Sońta z klasy 3B.

Wykład inauguracyjny zatytułowany: Jak działa klimat wygłosił prof. dr hab. Szymon P. Malinowski (Instytut Geofizyki, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski). O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiologii opowiadał podczas prelekcji Pan Mateusz Koryciński z Państwowego Instytutu Badawczego - NASK. Pan prof. dr hab. Radosław M. Przeniosło (Instytut Fizyki Doświadczalnej, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski) poprowadził warsztaty i zajęcia laboratoryjne zatytułowane: Fale mechaniczne i dźwięki wokół nas. Warsztaty matematyczne: Korzyści z twierdzenia Pitagorasa poprowadził Pan Łukasz Bożyk (Instytut Informatyki, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Uniwersytet Warszawski). Wykład: Modelowanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych od grypy do epidemii COVID-19 poprowadził  Pan dr inż. Franciszek M. Rakowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski). Pani Joanna Gajewska, Pan Adrian Kordas, Pan Michał Koźbiał i Pan Michał Ołowski z Państwowy Instytut Badawczego - NASK, poprowadzili warsztaty: Pod fałszywym sztandarem cudzej tożsamości - o nowym wymiarze wojny prawdy z kłamstwem, to jest o deepfake. Pan dr Marcin Żółtek poprowadził wykład: Matematyka Finansowa. Wartość pieniądza w czasie. Autorskie warsztaty matematyczne dla klas pierwszych poprowadził uczeń klasy 4C - Adrian Romaniszyn.

Dzięki znamienitym gościom i bardzo bogatemu programowi był to bardzo udany dzień.

_DSC6113
_DSC6305
_DSC6132
_DSC6126
_DSC6237
_DSC6257
_DSC6286
_DSC6308
_DSC6335
_DSC6315
_DSC6390
_DSC6158
_DSC6322
_DSC6329
_DSC6348
_DSC6349
_DSC6357
_DSC6367
_DSC6374
_DSC6376

2023

Dzień Bezpiecznego Internetu

W tegorocznym kalendarzu Władkowego Tygodnia Kultury Dzień Nauk Ścisłych przypada we wtorek, 7 lutego, dokładnie w Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to doskonała okazja do wspólnego świętowania i szerzenia wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Akcentowanie tego dnia na całym świecie ma na celu inicjowanie i upowszechnianie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Organizatorzy akcji w Polsce przygotowali dla wszystkich zainteresowanych wiele wydarzeń towarzyszących takich jak Gala DBI, webinaria, kreatywne lekcje DBI oraz materiały edukacyjne.

Gala DBI organizowana jest hybrydowo dokładnie 7 lutego 2023 roku, dostępna dla każdego z ciekawym programem wykładów. Prelegenci od godziny 11:00 mówić będą między innymi o sztucznej inteligencji w Internecie oraz twórczej profilaktyce cyberzagrożeń. Bezpłatny udział w Gali zapewni transmisja online na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet.

Zainteresowani tematem będą mogli również skorzystać aż do końca marca 2023 roku z przygotowanej serii popołudniowych webinariów prezentujących konkretne narzędzia i tematy, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w Internecie. Cyberprzemoc w szkole, Bezpieczeństwo w sieci – systemowa rola szkoły – webinar dla dyrektorów szkół, Jak troszczyć się o swój dobrostan z wykorzystaniem uważności to tylko niektóre propozycje. Szczegóły dostępne na stronie Webinary DBI | SaferInternet.

Innym ciekawym elementem wspierającym tegoroczne obchody i edukację o bezpieczeństwie w Internecie są przygotowane lekcje DBI online do wykorzystania podczas zajęć szkolnych, lekcji wychowawczych i innych form aktywności dostępne na stronie Lekcje DBI | SaferInternet. Dzięki opracowanym lekcjom można dowiemy się jak radzić sobie z dezinformacją w sieci, czym jest aktywizm online lub też cyfrowy ślad.

Zachęcam do wspólnego świętowania i edukacji na rzecz bezpiecznego środowiska online!

Autor tekstu: Rafał Chaciński, klasa II C

Źródło grafiki: https://www.saferinternet.pl//foto//DBI%202019/DBI2022/DBI2023/materialy2023/_2600x1500DBI2023_Plakat_szablon.png

2022

2021

2020

W dniu 4 lutego odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Nauk Ścisłych, podczas którego młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach i wykładach, wygłoszonych przez znanych naukowców i popularyzatorów nauki. Zajęcia z jednej strony zmieniały spojrzenie na pozornie szkolne zagadnienia - czyli jakie niespodzianki, nieznane na płaszczyźnie, występują w geometrii przestrzeni? - a z drugiej dotykały współczesnych problemów naukowych, np. astrofizyki fal grawitacyjnych. Uczniowie wysłuchali także wykładów dotyczących biologii komórki, historii fizyki czy kryptografii. Dziękujemy serdecznie wszystkim wykładowcom za rozwijanie zainteresowań młodych Władysławiaków!


   

Prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski chętnie podzielił się z nami wiedzą na temat "Newton, Einstein i co dalej?"

   

Prof. dr hab. Krzysztof Dołowy  zainteresował nas wykładem "Przyczajony tygrys i ukryty smok- czyli historia mitochondriów".

      

Prof. dr hab. Radosław Przeniosło podczas spotkania z uczniami opowiadał o ” Drganiach wokół nas”

Dr hab. Dorota Rosińska przeniosła nas w świat fal grawitacyjnych, a pani profesor Dorota Gondek-Rosińska  brała udział w pracach Międzynarodowego Zespołu, którego badania potwierdzają istnienie fal grawitacyjnych. To moment przełomowy dla nauki. Fale grawitacyjne są konsekwencją ogólnej teorii względności Albert Einsteina. Naukowcy udowodnili, że zaobserwowane fale grawitacyjne powstały w końcowej fazie procesu połączenia się dwóch czarnych dziur o masach 14 i 8 mas Słońca, w wyniku którego powstała większa wirująca czarna dziura o masie 21 mas Słońca. Po wykładzie Pani Profesor jeszcze długo rozmawiała z uczniami.

   

Dr Joanna Jaszuńska rozwinęła naszą wyobraźnię wykładem „Przestrzenne niespodzianki”.

2019

Zgodnie z tradycją szkoły 26 marca 2019 roku odbył się Dzień Nauk Ścisłych. Co prawda świętować zaczęliśmy wcześniej, bo już w poniedziałek tj. 25.03.2019 odbył się wykład pt. „Szyfruj porażki” poprowadzony przez ucznia klasy 2 c – Mateusza Wasilewskiego dla uczniów klasy 2 a. Kolejną atrakcją był konkurs- Szkolne Mistrzostwa Łamigłówkowe, które przeprowadził profesor Jakub Pawlikowski.

We wtorek było już prawdziwe święto. Od rana kolejno odbyły się następujące wykłady:

„Szczepienia i szczepionki w świetle wzajemnych oddziaływań gospodarz- czynnik chorobotwórczy” prof. Włodzimierz Gut dla klas 3 Ga,3 Gb,1 a, 1 b, 2 a, 2 b, 2 c, 2 d

„Kolorowa płaszczyzna zespolona” dr Marta Szumańska dla klas 1 cde, 2 acde

„Rekurencje i ciągi Fibonacciego” prof. dr hab. Andrzej Fryszkowski dla klas 1 bcde, 2 cde

„Wykład z astronomii” prof. Krzysztof Meissner  dla klas 1 cd, 2 cd, 3 Ga

„Z jakiej odległości widać góry?” prof. Wojciech Guzicki dla SP klasy VII, VIII

„Dyskretne matematyczne szufladki” mgr inż. Michał Zwierzyński warsztaty dla klas 1 ae, 2 c

„Skazani na zwycięstwo” uczeń klasy 2c Andrzej Sijka dla SP klasy VII, VIII

„Geometria mas” mgr Jakub Pawlikowski dla klas 2 cde

„Energia słoneczna” uczeń klasy 2c Mateusz Czajka dla klas 2 cd

Na zakończenie tego święta klasy 1 c, 2 cde wyszły w piątek tj. 29.03.19 na wykład na MIMUW poprowadzony przez dr Andrzeja Nagórko pt. „Gry kombinatoryczne”. 

W dniu nauk ścisłych poza wykładami naukowymi odbyła się prezentacja gokarta wykonanego przez grupę miłośników motoryzacji z klasy 2D (Jan Jędrzejewski, Gabriel Kurowski, Aleksander Małkowski, Michał Gromadzki, Franciszek Mysłek, Natan Gloeh). Uczniowie i Nauczyciele mieli okazję dowiedzieć się informacji i ciekawostek dot. gokarta a także przetestować go na szkolnym parkingu. 

Mimo natłoku wydarzeń uczniowie bardzo chwalili sobie możliwość spotkania z tak znakomitymi osobami i wysłuchania wykładów.

   

2018


,,Porozmawiajmy o matematyce” - wykład dra hab. Wojciecha Guzickiego - matematyka,
wieloletniego wykładowcy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego

 
    „ O nieskończoności" - wykład inauguracyjny - dr Stanisław Bajtlik - astrofizyk,
Centrum Astronomiczne  im. M.  Kopernika PAN w Warszawie


"Liczby i tajemnice" – wykład - dr Barbara Roszkowska-Lech - starszy wykładowca Zakładu Algebry i  Kombinatoryki
Politechniki Warszawskiej


„Co matematyka ma wspólnego z przewidywaniem przyszłości?” - wykład - p. Mateusz Dębowski - doktorant,
Zakładu Biomatematyki i Teorii Gier na Uniwersytecie Warszawskim


„Czy liczby zespolone mogą przydać się w gimnazjum?” - p.Tomasz Gródek - nauczyciel matematyki,
prowadzący kółka olimpijskie na poziomie gimnazjalnym i licealnym


,,Święta Alchemia - kobiety a rewolucja  naukowa" - wykład - p. Anna Brzezińska, polska pisarka fantasy,
absolwentka Instytutu Historii KUL
oraz absolwentka i doktorantka mediewistyki Central European University w Budapeszcie


"Szyfrowanie" - prezentacja przygotowana przez  uczniów klasy 2 Ga:
Tymoteusza Kucharka, Marka Zbysińskiego, Jakuba Malczewskiego

 
"Figury jednobieżne" - prezentacja przygotowana przez uczennice klasy 2 Ga:
Kaję Srokosz, Zofię Księżak, Wiktorię Rozkosz

 
"Zastosowanie matematyki w informatyce-pogadanka" - p. Piotr Styczyński, absolwent VIII LO, student UW