W dniach 25-27 września 2019 roku, uczniowie klas III A i III E wraz z wychowawcami: panią Aleksandrą Cerfvol, panią Wiolettą Bednarczyk, panią Agnieszką Dąbrowską i panem Jakubem Żółkosiem odbyli odkrywającą karty historii podróż do Krakowa oraz Auschwitz. W dawnym grodzie polskich królów zwiedziliśmy piękny Rynek Główny, Sukiennice, Bazylikę na Skałce, jak również Bazylikę Mariacką oraz Katedrę Wawelską, a spacerując krakowskimi ulicami, zobaczyliśmy Barbakan, a także mury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W celu poszerzenia naszej wiedzy na temat epoki modernizmu oraz dramatu Stanisława Wyspiańskiego « Wesele» odwiedziliśmy słynną Rydlówkę oraz kaplicę, w której bohaterowie dzieła - Jadwiga i Lucjan zawarli akt małżeństwa. Trzeciego dnia naszej wycieczki poznawaliśmy tragiczną przeszłość naszych przodków- więźniów obozu w Auschwitz. Wizyta w miejscu pamięci uświadomiła nam, jak wielką odpowiedzialnością jest wolność, i jak ważnym jest, by poznawać swą, nawet dramatyczną, historię. Jej znajomość nie pozwoli na to, aby te wydarzenia się powtórzyły.

tekst: Karolina Bartnikowska, kl.  III A

zdjęcia: Jan Bochniarz, kl. III A