Kolejnym wielkim sukcesem w tenisie stołowym mogą pochwalić się nasze gimnazjalne zespoły, które zwyciężyły w stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji z najlepszymi drużynami Dzielnicy Praga Północ (w tym z drużynami ze szkół sportowych).

5 grudnia Mistrzostwo Dzielnicy wywalczyły dziewczęta grające w składzie: Laura Kirilenko, Barbara Maj, Anna Pilaszkiewicz, Oliwia Zawadzka – wszystkie z klasy 3Gb. Dzień później Mistrzostwo Dzielnicy wywalczyli chłopcy grający w składzie: Antoni Facca, Gabriel Grabowski, Piotr Tyszecki, Aleksander Jaros – wszyscy z klasy 3Ga.

Nasze zwycięskie zespoły będą reprezentować szkołę, jak również dzielnicę w zawodach finałowych Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

tekst: Adam Brodnicki

W dniu 5 grudnia klasa 3 C pod opieką pani Elżbiety Błachowicz miała szansę wziąć udział w lekcji, której tytuł zainspirowany został piosenką Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”. Dyskusja dotyczyła dzieł XX wieku, które przedstawiały proces kształtowania się Rzeczypospolitej po I wojnie światowej aż do upadku komunizmu. Traktowała o realiach trudnego życia w komunistycznym państwie i odzwierciedlała nastroje Polaków w tamtym czasie.

100 rocznicę Niepodległości uczniowie z klas II upamiętnili także swoim śpiewem. We wtorek,4 grudnia,  Weronika Grądzka (wokal), Maria Tyszecka (fortepian) oraz Tomasz Łopion (wiolonczela) wzięli udział w koncercie finałowym IV Warszawskiego Konkursu Piosenki Niepodległościowej i Patriotycznej „Raduje się serce”. Weronika wykonała piosenkę „Uwierz Polsko”. Nasi uczniowie okazali się najlepsi nie tylko zdaniem jurorów konkursu, ale także zgromadzonej w auli LXXVI LO publiczności, w tym przedstawicieli najstarszego pokolenia, którzy ze wzruszeniem gratulowali Władysławiakom niezwykłego wykonania pieśni. Po raz kolejny doświadczyliśmy, że muzyka łączy pokolenia i dostarcza wielu pięknych chwil zarówno wykonawcom, jak i słuchaczom. Laureatom gratulujemy. 

tekst i zdjęcie: p. Renata Karwowska 

29 listopada 2018 r. odbyły się warsztaty w BioCentrum Edukacji Narodowej. Uczestniczyła w nich klasa 2 B wraz z wychowawcą p. Wawrzyńcem Koftą. Tematem warsztatów były: „Bakterie – niewidoczni wrogowie i sojusznicy”. 

Zajęcia rozpoczęły się prezentacją, podczas której mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek o bakteriach. Następnie przeszliśmy do doświadczeń - izolowaliśmy plazmidowe DNA bakterii, wykonywaliśmy test płytkowy aktywności amylolitycznej bakterii, a nawet przyrządziliśmy ser twarogowy. Dzięki tym warsztatom poszerzyliśmy swoją wiedzę dotyczącą bakterii, a także utrwaliliśmy już wcześniej zdobytą.

   

tekst: Joanna Mioduszewska, kl. 2 B

zdjęcia: p. Wawrzyniec Kofta

W minioną niedzielę, 25.11.2018 r., nasi wioślarze wzięli udział w rozgrywanych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym nr 2 zawodach na ergometrach wioślarskich pod nazwą – Drużyna Spartakusa dla Niepodległej. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, którzy osiągnęli sukcesy - Antoni Fiedoruk zdobył złoty, a Władysław Wenski - srebrny medal w wyścigu na dystansie 500 m. Po niezwykle emocjonującej walce obaj uzyskali identyczne czasy, a o kolejności ich miejsc na podium zadecydowała nieznacznie mniejsza masa ciała Antoniego. Czwarte miejsce w rywalizacji sztafet 4x500 m wywalczyła nasza sztafeta w składzie: Piotr Olechno, Władysław Wenski, Adam Frej, Krzysztof Taraśkiewicz. Oprócz rywalizacji na ergometrach, uczestnicy imprezy wysłuchali interesującej prelekcji na temat wkładu polskich wioślarzy w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

tekst: p. Adam Brodnicki