Aktualności

12 czerwca klasa 2 B zorganizowała kiermasz babeczek - akcję klasową, mającą na celu wsparcie Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie. Uczniowie przygotowali własnoręcznie domowe słodkości, aby później sprzedawać wypieki na długich przerwach. Kiermasz zyskał spore zainteresowanie, udało nam się zebrać aż 390 zł. Kwota ta trafi do hospicjum na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. 

 

tekst: Karolina Kryś, kl. 2 B


Podziękowanie


DZIEŃ CZEKOLADY

W czwartek, 12 kwietnia klasa 2 Gb przygotowała słodkie atrakcje z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady. Na czwartej i piątej przerwie można było nabyć różne czekoladowe ciasta. Pod niektórymi talerzykami zostały umieszczone złote bileciki, które uprawniały do odbioru nagrody - tabliczki czekolady. Ponadto w  różnych miejscach w szkole ukryte zostały wiadomości zakodowane okolicznościowym szyfrem ‘czekoladka’. Udało nam się zebrać łącznie 350 zł – kwota ta została  przeznaczona na potrzeby Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka przy ul. Jaktorowskiej 6.

tekst: Hanna Wieczorek, kl. 2 Gb


BRANSOLETKI PAH-u

W dniach 8-13 kwietnia 2018 roku wolontariusze z klasy II D rozprowadzali w naszej szkole gumowe bransoletki przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Dochód ze sprzedaży z każdego z czterech różnych kolorów był przeznaczony na inny cel: edukację, walkę z głodem, pomoc wodno-sanitarną bądź pomoc natychmiastową. W akcję bardzo chętnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele, którzy, nabywając bransoletkę, wspierali pomoc dla ludzi, którzy nie mają zapewnionych podstawowych warunków niezbędnych do życia. Udało się sprzedać 160 bransoletek, zbierając tym samym wysoką kwotę 800 złotych. Największa część została przekazana na niesienie pomocy wodno-sanitarnej.

tekst: Anna Jastrzębska, kl. II D

  


Bal na powitanie wiosny w przedszkolu nr 163

W dniu 21 marca 2018 roku grupa uczniów z klasy 2 C w ramach klasowej akcji wolontariatu przeprowadziła bal na powitanie wiosny dla dzieci z warszawskiego Przedszkola nr 163. Trwająca ponad godzinę zabawa zatytułowana „Witaj Pani Wiosno!” składała się z wielu aktywności dla dzieci, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, wspólnego tańca oraz - oczywiście - powitania prawdziwej Pani Wiosny, która wysłuchała również przygotowanych specjalnie dla niej przez dzieci wierszyków i piosenek. Wiosenny charakter imprezy podkreślały też kolorowe elementy stylizacji prowadzących. Już po zakończeniu balu wszyscy, a szczególnie najmłodsi uczestnicy, byli zadowoleni z tak nietypowej formy świętowania nadejścia nowej pory roku. Znalazło to wyraz w podziękowaniach przekazanych klasie przez dyrekcję przedszkola. Warto także zaznaczyć, że w przygotowaniach do balu, obejmujących przede wszystkim wykonanie kwiecistych dekoracji, aktywnie brała udział cała klasa.

tekst: Piotr Mazowiecki, kl. 2 C
zdjęcie: Wojciech Kupiec, kl. 2 C


Podsumowanie Wielkanocnej Akcji Paczka 2018

W ubiegłym tygodniu, 7 marca, zakończyliśmy zbiórkę darów dla Polaków mieszkających  na Kresach współorganizowaną przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Fundację „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie. Zebrane w tym roku produkty trafiły do punktu zbiórki w Aninie, w Liceum Ogólnokształcącym nr XXVI przy ul. Alpejskiej 16, skąd jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży oraz Lidzie). 

Dzięki zaangażowaniu się wszystkich klas, rodziców i nauczycieli naszej szkoły udało się zebrać  ogromną ilość różnych produktów (żywność, słodycze, chemię domową, kosmetyki uniwersalne, podstawowe medykamenty, zabawki, ubrania dziecięce, kalendarze ścienne). Dziękujemy również za 40 ręcznie robionych kartek z życzeniami wielkanocnymi.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

W załączeniu zestawienie zebranych darów. 

tekst: p. Marta Kubik


W ramach klasowej akcji wolontariatu jako uczniowie 3C postanowiliśmy zrobić coś oryginalnego. W 10 osób wybraliśmy się do domu opieki społecznej na Starym Mieście. Na początku wizyty przedstawiliśmy krótkie jasełka, które bardzo spodobały się mieszkańcom ośrodka. Po dużych owacjach rozpoczęło się wspólne kolędowanie, a na koniec zrobiliśmy sesję zdjęciową. Przez całe spotkanie uśmiech nie schodził nam z twarzy. Wydawałoby się, że to my daliśmy swój czas, lecz tak naprawdę otrzymaliśmy dużo więcej - piękny przykład radości z małych rzeczy i doceniania tego, co się posiada. 

W akcji wzięli udział: Stasiek Dawidziuk, Weronika Pawlus, Emilka Niedzieska, Alicja Zakrzewska, Hubert Bochenek, Małgosia Tyminska, Michał Nidecki, Monika Pieniak, Natalka Raczkowska (3A) i Marysia Gancarczyk.

   

tekst: Maria Gancarczyk, kl. 3 C


Akcja klasowa 3 Gb

W poniedziałek 18 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy 3gb zakończyli organizację akcji klasowej. Miesiąc wcześniej zdecydowaliśmy, że wesprzemy fundację Pomagamy Mikołajowi i wyślemy prezenty bożonarodzeniowe potrzebującym dzieciom z okolic Ostrołęki. Wspólnie ustaliliśmy budżet, zebraliśmy pieniądze i wybraliśmy dwa listy napisane przez dzieci. Następnie kupiliśmy prezenty - od lalek, poprzez wymarzony helikopter na pilota, aż po słodycze. W piątek 15 grudnia zapakowaliśmy paczki i napisaliśmy list do dzieci od Świętego Mikołaja. Po poniedziałkowych lekcjach zanieśliśmy paczki do biura fundacji na ulicy Dobrej 5/2 w Warszawie.

tekst: Anna Wróbel, kl. 3 Gb


Akcja klasowa 1 c

Klasa 1 c w dniach 6-8 grudnia 2017 zbierała przedmioty na szlachetną paczkę dla Pana Marka. Klasie udało się zebrać wiele rzeczy (o wartości przeszło 3 300 zł.), które z pewnością przydadzą się Panu Markowi. Właściwie zebraliśmy wszystko, o co prosił: płyty gipsowe, panele, drzwi, ciepłą kurtkę, buty zimowe i sportowe, bluzę polarową, spodnie dresowe, bieliznę, skarpety, kołdrę, poduszkę, pościel, koce, ręczniki, żywność, środki czystości, a nawet karmę dla pieska. Od środy do piątku koleżanki i koledzy z klasy przynosili rzeczy, wszystko zostało zapakowane w 7 dużych kartonów, które odwieźliśmy wspólnie z Tatą Ali oraz Andrzejem i Karolem na miejsce zbiórki. Materiały wielkogabarytowe (o wadze ponad 1 tony) dostarczone zostały już w piątek do magazynu. Pan Marek prosił o rzeczy najbardziej potrzebne, nie wyraził żadnych specjalnych życzeń - udało mi się jednak uzyskać od Pani Julii- wolontariuszki oraz Pana Andrzeja - opiekuna informację, że Pan Marek marzy o maszynce do strzyżenia włosów i to marzenie udało się nam również spełnić.

tekst: Mateusz Wasilewski, kl. 1C


Akcja klasowa 2 A

12 października 4 uczniów klasy 2 A - Michalina Kłyszewska, Dawid Świadkowski, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska - udało się do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Umililiśmy czas małym pacjentom, grając z nimi w gry planszowe i czytając im książki. 14 grudnia udaliśmy się ponownie do tego samego szpitala (w zmienionym składzie: Michalina Kłyszewska, Anna Gocławska, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska, Dawid Świadkowski i Natalia Wilczyńska). Tym razem z dziećmi przygotowywaliśmy przeróżne ozdoby świąteczne - bombki, gwiazdki, łańcuchy. 

tekst: Weronika Tkaczyk, kl. 2A


Finał zbiórki nakrętek w roku szkolnym 2016/2017

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, w ubiegłym roku szkolnym, zebrana ilość nakrętek pozwoliła pomóc Magdalenie, podopiecznej Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom-Rodzina-Człowiek. Bardzo dziękujemy za każdą nakrętkę i liczymy na Wasze wsparcie również w tym roku – pomoc dla Krzysztofa (zakup protez). 

Zebrane nakrętki możecie przynosić i zostawiać w podziemiach szkoły obok siłowni. 

tekst: p. Marta Kubik

Działalność

Wolontariat szkolny jest inicjatywą pedagogów skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne. Opiekę nad wolontariatem szkolnym sprawują nauczyciele wyznaczeni przez Dyrektora VIII Liceum  Ogólnokształcącego.

Każda z klas deleguje dwóch chętnych uczniów pełniących funkcje klasowych koordynatorów wolontariatu. Koordynatorzy klasowi są zobowiązani do czynnego uczestniczenia w pracach wolontariatu. Spotkania koordynatorów nauczycieli z koordynatorami klasowymi odbywają się regularnie w  środy na długiej przerwie o godz. 11.30. Celem spotkań jest omawianie, organizowanie i podsumowywanie akcji wolontariatu. Koordynatorzy klasowi przekazują istotne informacje swoim kolegom i koleżankom w klasie. Każdy uczeń może angażować się we wszystkie formy działalności wolontariatu szkolnego. 

Wolontariat szkolny realizuje swoje cele poprzez akcje stałe:

  • pomoc w nauce uczniom Szkoły Podstawowej nr 73 im. Stefana Batorego przy ul.  Białostockiej 10/18,
  • czytanie bajek i organizowanie zabaw w ramach akcji ‘Poczytaj mi, starszy kolego’ podopiecznym praskich przedszkoli na ul. Jagiellońskiej 28, Markowskiej 18 a, Ratuszowej 21 oraz Ratuszowej 8a
  • i  akcje jednorazowe, m.in.:
  • współpraca z Hospicjum w Wołominie;
  • okazjonalnie wspieranie Domów Dziecka;
  • inne formy działalności wynikające z bieżących potrzeb.

Szkolny wolontariat stara się również co roku 5 grudnia obchodzić Dzień Wolontariusza. Ponadto w ciągu roku szkolnego trwają akcje zbierania makulatury i nakrętek, dzięki którym  zostaje zakupiony sprzęt potrzebny osobom niepełnosprawnym. 

Dodatkowo każda klasa przeprowadza swoją akcję pomocy innym (np. regularna pomoc w schronisku dla zwierząt, pomoc w nauce w ogniskach wychowawczych, zorganizowanie warsztatów artystycznych w szpitalu, przygotowane paczki dla potrzebującej rodziny itp.).

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączania się w prace szkolnego wolontariatu i czerpania satysfakcji z pomagania innym. 

Opiekę nad szkolnym wolontariatem w roku szkolnym 2017/2018 pełnią:

p. Monika Adamowicz

p. Agnieszka Fangrat-Dąbrowska

p. Marta Kubik

Regulamin

Regulamin wolontariatu