2024/2025
-
Wrzesień
- Biblioteka szkolna wita i zaprasza!
W rozpoczętym roku szkolnym z radością witam nowych uczniów, zachęcając do zapoznania się z naszą biblioteką oraz z utęsknieniem oczekuję stałych bywalców. Serdecznie zapraszam do korzystania z naszych zbiorów, lektury gazet i czasopism, a także miłego spędzenia czasu w naszych murach.
- Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytanie. W tym roku odczytany został „Kordian” Juliusza Słowackiego. Uczestnikiem głównych obchodów w Ogrodzie Saskim była uczennica klasy 3F Maria Słowiańska, która podzieliła się wrażeniami i zdjęciami z tego pięknego wydarzenia. Marysia pełni funkcję ,,łączniczki z biblioteką”. Przy tej okazji raz jeszcze zachęcam wszystkich, którzy uczestniczą w różnych akcjach i wydarzeniach kulturalnych i czytelniczych, do zapoznania innych z nimi i podzielenia się na stronie internetowej szkoły, zakładka biblioteka, swoimi wrażeniami.
- Patronem literackim roku 2024 jest między innym Melchior Wańkowicz, jeden z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej. 10 września obchodzimy 50. rocznicę jego śmierci. W bibliotece została przygotowana okolicznościowa wystawa jego książek. Zachęcam do zapoznania się z osobą autora Bitwy o Monte Cassino i jego publikacjami.
- Biblioteka szkolna wita i zaprasza!
2023/2024
-
Maj-Czerwiec- W związku z konkursem Z książką Korczaka jest mi do twarzy, aby zachęcić naszych uczniów do wzięcia w nim udziału, biblioteka szkolna przygotowała wystawkę prezentującą jego książki pozostające w zbiorach biblioteki. Przypominamy, że Janusz Korczak jest absolwentem naszej szkoły.
Celem konkursu było m.in. zachęcenie młodych ludzi do sięgnięcia po książki Janusza Korczaka, zapoznanie z elementami jego biografii, rozwijanie zainteresowań związanych z fotografią, jak również zapoznanie z zabytkami, pomnikami miasta oraz ciekawymi miejscami istotnymi dla tożsamości stolicy. Przedmiotem konkursu było wykonanie 2 zdjęć ukazujących książkę Janusza Korczaka.
- W gablocie przed biblioteką prezentowana była też wystawka Patroni Roku 2024 przedstawiająca sylwetki patronów zarówno literackich, jak i tych działających na innych polach.
- W ostatnich dniach do biblioteki szkolnej zakupiono nowe pozycje z literatury pięknej:
- Służące – Joanna Kuciel-Frydryszak
- Chłopki – Joanna Kuciel-Frydryszak
- Ziemianki – Marta Strzelecka
- Agatha Christie, nieuchwytna kobieta – Lucy Worsley
- Sen o drzewie – Maja Lunde
- Dyktatorzy mody – Iwona Kienzler
- Gdzie śpiewają raki – Delia Owens
- A jeśli jesteśmy złoczyńcami – M. L. Rio
- Kosiarze – Neal Shusterman
- Ten się śmieje, kto ma zęby – Zyta Rudzka (Nagroda Literacka Nike)
Kwiecień
- 17 kwietnia w szkole odbyło się spotkanie dla kandydatów. Biblioteka, jak i inne pomieszczenia również otworzyła szeroko swoje podwoje. Odwiedzających było wielu, zainteresowanie duże. Przyszłych czytelników zapraszamy!
- 23 kwietnia, to od lat obchodzone święto: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka przypomniała o tym stosowną wystawką.
Marzec
- W gablocie bibliotecznej prezentowana była wystawa przedstawiająca patronów literackich roku 2024 ustanowionych przez Sejm i Senat.
- Patroni roku 2024 na Mazowszu. Rok 2024 obfituje w szczególne wydarzenia. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwały dotyczące uhonorowania wielu wybitnych postaci życia literackiego, z dziedziny malarstwa, filozofii i historii. Są nimi: Tadeusz Boy-Żeleński, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Jacek Malczewski. Sejmik ustanowił również 2024 Rokiem 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Luty
- W gablocie bibliotecznej tradycyjnie można było zapoznać się z wierszami zgłoszonymi do Turnieju Jednego Wiersza. I tradycyjnie ta prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem.
- W bibliotece - kolejna odsłona wystawy pod hasłem „Biblioteka szkolna poleca”. Ta forma prezentacji pozwala na pokazanie ciekawych książek o różnorodnej tematyce i pozwala na ich niezwłoczne wypożyczenie.
Styczeń
- 1 stycznia to Dzień Domeny Publicznej. Domena Publiczna to umowna przestrzeń w której funkcjonują utwory (książki, filmy, muzyka…) wobec których wygasła ochrona praw autorskich. Można z nich swobodnie korzystać, rozpowszechniać lub modyfikować.
W 2024 roku do domeny publicznej trafiają dzieła polskich twórców, którzy zmarli w 1953 roku (ochrona praw autorskich trwa w Polsce 70 lat). To dzieła m.in. Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kornela Makuszyńskiego.
Konstanty Ildefons Gałczyński – znakomity poeta, twórca niezapomnianego Teatrzyku Zielona Gęś oraz cyklu Pieśni.
Julian Tuwim – autor ukochanych przez dzieci wierszy (Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski), wspaniały poeta.
Kornel Makuszyński – jeden z najbardziej popularnych pisarzy, także poeta. (Awantura o Basię, O dwóch takich, co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Szatan z siódmej klasy, Przygody Koziołka Matołka ). - Podczas tegorocznego Tygodnia Kultury biblioteka informowała o wydarzeniach i spotkaniach Tygodnia. Do biblioteki zakupiono książki A. Rotfelda, K. Geberta oraz M. Grynberga będących gośćmi spotkań.
- W Dniu Języka Polskiego prezentowana była wystawa „Lektury nie tylko do matury”. Jej staraniem również, we współpracy z polonistami, odbył się kolejny, 19. Turniej Jednego Wiersza.
DZIEWIĘTNASTY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
Styczeń 2024
Uczestnicy
Aniela Borucka I A
Łukasz Grabowski II C
Gaja Jabłońska II D
Jan Kamiński II E
Kazimierz Stankiewicz III C
Michał Bulaszewski III D
Jakub Fudała IV B
Aleksandra Chamarczuk IV E
Nagroda publiczności:
Łukasz Grabowski II C
Wyróżnienia Jury:
Jan Kamiński II E
Kazimierz Stankiewicz III C
Aleksandra Chamarczuk IV E
Skład Jury: Anna Bednarczyk, Renata Karwowska, Iwona Włodarska
Grudzień
- W bibliotece można było oglądać wybrane zielniki wykonane przez uczniów klasy III B. Cieszyły oko starannością wykonania i bogactwem prezentowanych w nich roślin.
- Biblioteka szkolna we współpracy z polonistami zaprosiła do udziału w ogólnoszkolnej akcji Władysławiacy czytają …. W tym roku wybór padł na będącą patronką literacką mijającego roku Wisławę Szymborską. Jej utwory czytano na lekcjach języka polskiego, teksty wierszy były też prezentowane w przestrzeni szkolnej, a w bibliotece można było oglądać wystawę poświęconą jej osobie.
- W atmosferę oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia wprowadziła prezentowana w gablocie bibliotecznej wystawa Adwentowa.
Listopad
- W tym refleksyjno-wspomnieniowym czasie biblioteka tradycyjnie prezentowała wystawę Odeszli w minionym roku przedstawiającą sylwetki znanych osób ze świata kultury.
- Listopad to również od lat czas, w którym uczniowie mogą korzystać z akcji Upoluj książkę. Akcja, prowadzona od 2013 roku, ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Czytać i słuchać oferowanych książek można przez cały miesiąc.
Wrzesień-październik
- Zakończenie i podsumowanie prac związanych z przeprowadzaną w roku poprzednim inwentaryzacją.
- W tym roku biblioteka rozpoczęła pracę w oparciu o program biblioteczny MOL – net+, który zastąpił używany dotychczas program Mol Optivum.
- Wszystkie klasy I na spotkaniach informacyjnych zostały zapoznane z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej. Uczniowie trzymali też władysławiackie zakładki do książki.
- Biblioteka tradycyjnie, jak zawsze w październiku informowała o przypadającym w tym miesiącu Święcie Biblioteki. Tegoroczne hasło Święta brzmiało: Tu kwitnie wyobraźnia.
- W związku z konkursem Z książką Korczaka jest mi do twarzy, aby zachęcić naszych uczniów do wzięcia w nim udziału, biblioteka szkolna przygotowała wystawkę prezentującą jego książki pozostające w zbiorach biblioteki. Przypominamy, że Janusz Korczak jest absolwentem naszej szkoły.
2022/2023
-
ROK SZKOLNY 2022/2023
Maj-Czerwiec
W tym czasie biblioteka była nieczynna w związku z przeprowadzaną inwentaryzacją.
Kwiecień
- 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.Dzień ustanowiony został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one obdarowują ich książką.
Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu. Dla większości ludzi jest to po prostu święto promujące radość obcowania z książką i z czytania.
Tegoroczne obchody Dnia – organizowane już po raz 29. – odbywały się pod hasłem Języki rdzenne! zgodnie z proklamowaną przez ONZ promocją różnorodności językowej i wielojęzyczności. Spośród prawie 7000 istniejących wciąż języków – z których wiele zanika – większość jest używana przez ludy tubylcze, reprezentujące znaczącą część różnorodności kulturowej świata.
Światową Stolicą Książki w tym roku została mianowana Akra (stolica Ghany).
-
Badania Biblioteki Narodowej
Od 1992 roku Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku 15 i więcej lat.Ostatnie badanie dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w wieku 15–18 lat, które wracają do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 r.). 18% było intensywnymi czytelnikami, deklarowało czytanie 7 i więcej książek. Oznacza to duży wzrost z 5% w 2021 roku.
Czytelnictwo starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 roku.
Marzec
Tradycyjnie w bibliotece przygotowane zostały dwie wystawy:
- Turniej Jednego Wiersza – prezentacja wszystkich zgłoszonych do niego wierszy wraz z komunikatem Jury o przyznanej nagrodzie i wyróżnieniach Jury oraz nagrodzie publiczności.
- Zielniki – prezentacja wybranych prac uczniów z klasy III B.
Luty
- Patronami literackimi roku 2023 ustanowionymi przez Sejm RP zostali: Aleksander Fredro i Maurycy Mochnacki, przez Senat: Włodzimierz Przerwa-Tetmajer i Wisława Szymborska. Podkreślono też ważność wydarzeń historycznych, w związku z ich okrągłymi rocznicami – to Powstanie Styczniowe (1863) oraz Powstanie w Getcie Warszawskim (1943).
- Podczas Tygodnia Kultury w Dniu Języka Polskiego prezentowana była towarzysząca mu wystawa przygotowana w bibliotece szkolnej. Poświęcona była, będącej patronką tego roku, Wisławie Szymborskiej, a zatytułowana Szymborska – po prostu czytaj.
- W Dniu Języka Polskiego odbył się również Turniej Jednego Wiersza (osiemnasta edycja), w którego organizację włącza się zawsze biblioteka szkolna – w tym roku była to organizacja i przeprowadzenie turnieju, a wcześniej prezentowanie w bibliotece wierszy z lat poprzednich. W przerwie, podczas liczenia głosów po głosowaniu publiczności zaprezentowany został film z recytacjami wierszy Wisławy Szymborskiej w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły.
OSIEMNASTY TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
Luty 2023
Uczestnicy
Łukasz Grabowski I C
Kazimierz Stankiewicz II c
Jakub Fudała III B
Wiktoria Małażewska III C
Aleksandra Chamarczuk III E
Miłosz Kozikowski IV A
Julia Suchodolska IV B
Marta Kleczyńska IV C
Nagroda publiczności:
Łukasz Grabowski I C
Nagroda Jury:
Wiktoria Małażewska III C
Wyróżnienia Jury:
Łukasz Grabowski I C
Kazimierz Stankiewicz II C
Aleksandra Chamarczuk III E
Marta Kleczyńska IV C
Skład Jury: Elżbieta Błachowicz, Renata Karwowska, Iwona Włodarska
Styczeń
- Z początkiem Nowego Roku do domeny publicznej uwalniane są utwory twórców zmarłych 70 lat wcześniej. Tym samym z ich twórczości można korzystać bez ograniczeń.
W tym roku są to między innymi:
Waldemar Bonsels (1881-1952) – niemiecki pisarz. Był autorem książek o tematyce dziecięcej, podróżniczej i religijnej. Szczególnie popularna okazała się tłumaczona na 40 języków, książka dla dzieci Pszczółka Maja i jej przygody (1912).
Ferenc Molnár (1878-1952) – węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść Chłopcy z Placu Broni. Międzynarodową renomę zyskał również jako dramaturg, autor 42 sztuk teatralnych wystawianych na scenach europejskich i amerykańskich. Jego dramaty, niezmiennie obecne w światowym repertuarze teatralnym XX wieku, osiągały tak duże sukcesy, że ich autora okrzyknięto mianem „Węgierskiego Moliera”.
Maria Montessori (1870-1952) – była włoską lekarką i edukatorką, twórczynią systemu wychowania dzieci zwanego metodą Montessori, autorką wielu prac poświęconych pedagogice naukowej. W Polsce zostało wydanych 11 jej książek.
Władysław Strzemiński (1893-1952) – polski malarz, teoretyk sztuki, publicysta, pedagog z kręgu konstruktywizmu. Był pionierem konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. W latach 1948–1949 stworzył cykl obrazów tzw. solarystycznych. Uchwycił na nich powidoki wywołane spojrzeniem na słońce. Był mężem rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Ich życie i twórczość stały się inspiracją m.in. dla ostatniego filmu fabularnego w karierze Andrzeja Wajdy, również zatytułowanego Powidoki.
(Informacje zaczerpnięte ze strony Kampanii społecznej Legalna Kultura) - Biblioteka szkolna poleca – pod tym tytułem prezentowane są w niej oraz w gablocie na zewnątrz ciekawe pozycje z różnych dziedzin. Wszystkie wybrane ze zbiorów w niej dostępnych.
Grudzień
- To już piąta odsłona akcji Władysławiacy czytają…
W poprzednich latach czytaliśmy Zbigniewa Herberta, Olgę Tokarczuk, Sławomira Mrożka i Stanisława Lema.
W tym roku, ustanowionym „Rokiem Polskiego Romantyzmu” składając ukłon epoce, jej właśnie dedykujemy naszą akcję tytułując ją „Skrzydlate słowa polskiego Romantyzmu”.
Literatura tej epoki może wydawać się dość odległa współczesnemu czytelnikowi, jednak nie taki Romantyzm odległy jakby się zdawało. Ogromna liczba powiedzeń, cytatów, wręcz przysłów zaczerpnięta jest z dzieł literackich tego okresu i wpisała się na stałe w naszą codzienną polszczyznę. Przywołane na wystawie przykłady prezentowane w gablocie przed biblioteką to tak zwane „skrzydlate słowa” czyli wyrażenia, które oderwawszy się od swoich źródeł zaczęły prowadzić żywot samodzielny i na stałe zagościły w naszym języku. Zaczerpnięte zostały z utworów różnych twórców piszących w tym okresie. - W grudniu biblioteka przystroiła się w świąteczną szatę. Biblioteczny kalendarz adwentowy podpowiadał różne działania na każdy dzień.
Listopad
- Ten miesiąc, to czas, w którym wspominamy znane osoby ze świata kultury, które odeszły w minionym roku. To czas na refleksję o przemijaniu.
- Jest to również miesiąc, podczas którego uczestnicy akcji „Upoluj książkę” mogą bezpłatnie korzystać z dostępu do elektronicznej wersji wybranych książek. Nasza szkoła jest jej uczestnikiem już piąty raz.
- W bibliotece prezentowana jest wystawa, która przedstawia niektóre pozycje z prozy obcej dostępne w naszej bibliotece.
Wrzesień – październik
- Początek roku to tradycyjne czynności – przygotowanie biblioteki do otwarcia, zarejestrowanie nowych czytelników (tym razem 6 klas!), spotkania z nimi na lekcjach bibliotecznych połączone z obdarowaniem władysławiackimi zakładkami oraz przekazaniem ich Rodzicom informacji o znaczeniu czytania dla młodych ludzi.
- W październiku poznaliśmy laureatów Literackiej Nagrody NIKE oraz literackiej Nagrody Nobla. Ich książki są już dostępne w naszej bibliotece.
- Tradycyjnie obchodzone było Święto Biblioteki. W tym roku jego hasłem przewodnim było „Czytanie dla pokoju”. W tym duchu przygotowana została niewielka wystawa prezentująca wiersze oraz tytuły prozy ukazującej stanowisko literatury wobec wojny.
- W bibliotece można było oglądać nowości zakupione do biblioteki w ostatnim roku.
- 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Godziny otwarcia
-
Biblioteka Szkolna zaprasza czytelników:
od poniedziałku do czwartku
w godzinach od 740 do 1540
i w piątki
w godzinach 740-1440
O bibliotece
-
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAWSZE PO DRODZE!
Biblioteka szkolna jest pracownią uczniów i nauczycieli, miejscem cichej pracy, czytania, zbierania materiałów z różnych źródeł, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Biblioteka szkolna każdego dnia jest otwarta dla czytelników.
Mamy bogaty i różnorodny księgozbiór.
Można w nim znaleźć lektury, pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, repetytoria z przedmiotów szkolnych, literaturę piękną, fantastykę, a nawet klasykę dziecięcą.
W bibliotece znajdują się dwie czytelnie: w pierwszej stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz miejsca do samodzielnej nauki i lektury czasopism. Druga czytelnia ma miejsca do cichej pracy, z bezpośrednim dostępem do części księgozbioru podręcznego.
Całość księgozbioru podręcznego zgromadzonego w obu czytelniach liczy sobie ponad 1000 vol. Pozycje z tego księgozbioru w razie potrzeby można wypożyczyć do domu, na warunkach ustalonych z nauczycielem bibliotekarzem.
W obu czytelniach są do dyspozycji szachy, gry planszowe oraz puzzle.
Biblioteka dysponuje księgozbiorem wielkości kilkunastu tysięcy woluminów, a także zbiorami multimedialnymi (to audiobooki, filmy fabularne i popularnonaukowe, pozycje dydaktyczne dla nauczycieli.
Nasze zbiory są wciąż uzupełniane bieżącymi zakupami. Są to zarówno lektury jak i inne pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej. Istotnym źródłem wzbogacania naszych zbiorów są również liczne dary przekazywane do biblioteki przez osoby prywatne i różne instytucje.
Książki można wybierać samodzielnie (wolny dostęp) lub poprosić o pomoc nauczyciela bibliotekarza.
Biblioteka szkolna prenumeruje czasopisma (w tym część stanowią czasopisma metodyczne dla nauczycieli). Dodatkowo dysponujemy czasopismami przekazywanymi szkole przez instytucje lub osoby prywatne. W czytelni dostępne są następujące tytuły:
z gazet codziennych: Gazeta Wyborcza
oraz periodyki: Aura, Biuletyn IPN: Pamięć.pl, Charaktery, Świat Nauki,Wiedza i Życie.
Czasopisma mogą być wypożyczane do domu.
Zbiory Biblioteki szkolnej są komputeryzowane od roku 2008. W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęło się wypożyczanie w oparciu o program komputerowy dla bibliotek szkolnych MOL Optivum. Obecnie pracujemy w oparciu o jego nową wersję MOL Net+
CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ
Biblioteka naszej szkoły ma długoletnią tradycję. Gromadzone przez wiele lat zbiory, choć nie zachowały się do dziś w całości, cieszą oko prawdziwymi skarbami. Najstarsze w naszych zbiorach pozycje to między innymi:
- Słownik języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego - tom 3 wydany w roku 1857, tom 5 wydany w roku 1859,
- Album wydany dla uczczenia Mikołaja Kopernika w roku 1873,
- Dzieła Aleksandra Fredry - tomy wydawane od roku 1880,
- Wiele cennych pozycji to wydawnictwa z początku XX wieku (z adnotacją o zezwoleniu cenzury carskiej na druk).
Liczne są także książki wydane w okresie międzywojennym.
Szczególną część zbiorów bibliotecznych (tzw. zbiory specjalne) stanowią:
- publikacje książkowe nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły,
- wycinki prasowe dotyczące szkoły,
- drobne publikacje prasowe uczniów i nauczycieli,
- dokumenty życia społecznego szkoły.
Historia naszej szkoły oraz sylwetki niektórych z jej absolwentów jest przedstawiona w Monografii liczącej sobie 4 tomy. Autorem pierwszych 3 tomów jest Pan Henryk Sowiński, jej wieloletni Dyrektor. Te właśnie tomy zostały nagrodzone Dyplomem Honorowym za Najlepsze varsaviana 2007-2008 przez Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie.
Czwarty tom został opracowany staraniem Koła Wychowanków, po jego śmierci. Ostatnio ukazał się tom 5.
Wiele pozycji w naszych zbiorach opatrzonych jest autografami . Takich pozycji mamy już . Wśród nich są książki z autografami min. Czesława Miłosza, Władysława Bartoszewskiego, Adama Zagajewskiego ,Janusza Tazbira, Barbary Wachowicz, Hanny Krall, Janusza Głowackiego, Wojciecha Tochmana, Szymona Hołowni, Rafała Kosika czy Anny Brzezińskiej. To przede wszystkim pamiątki spotkań tych twórców z uczniami naszej szkoły, głównie podczas corocznego Tygodnia Kultury.
Od 2004 roku biblioteka obchodzi swoje Święto. Jest ono obchodzone w październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. To okazja, aby tym mocniej zwrócić uwagę na jej istnienie i działanie na terenie szkoły. Można w tym czasie obejrzeć prezentacje ostatnio zakupionych nowości, wystawę wybranych cymeliów (czyli szczególnie cennych, najstarszych pozycji z naszego księgozbioru), a także inne wystawy tematyczne. Czasem odbywają się też spotkania z zaproszonymi gośćmi związanymi ze światem książki.
Wciągu roku szkolnego prezentowanych jest kilkanaście wystaw o różnej tematyce.
Pracę biblioteki regulują zapisy w Statucie Szkoły oraz Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły.
oprac. Iwona Włodarska – nauczyciel bibliotekarz