25 listopada br. nasza klasa wraz z panem Wawrzyńcem Koftą uczestniczyła w warsztatach na temat białek regulujących przebieg procesów życiowych, czyli enzymów.

Po części teoretycznej, w czasie której dowiedzieliśmy się m.in. o działaniu, budowie i klasyfikacji enzymów, mieliśmy okazję do czynnego udziału w zajęciach i wcielenia się w rolę prawdziwych naukowców pracujących w laboratorium. Na początku uczyliśmy się, jak używać pipet automatycznych służących do przenoszenia niewielkich objętości cieczy. Następnie czekała nas najciekawsza część warsztatów, czyli przeprowadzenie czterech doświadczeń.

Dotykały one różnych problemów natury biologicznej. Przykładowo, jeden z problemów badawczych dotyczył tego, jak wydajnie dana grupa enzymów trawi białko. Podczas prowadzenia doświadczeń liczyła się nasza staranność, cierpliwość oraz umiejętność pracy w grupie. Wszyscy poradzili sobie znakomicie, co skutkowało dobrymi wynikami doświadczeń.

Cała klasa była bardzo zadowolona z warsztatów, podczas których nie tylko poszerzyliśmy naszą wiedzę biologiczną, ale także mogliśmy z bliska poznać pracę w laboratorium.

   

tekst: Elżbieta Kuca, kl. 2 B

zdjęcia: p. Wawrzyniec Kofta