W środę 8 listopada 2023 r. klasy: 2B, 2F oraz 3B pod opieką dr W. Kofty i prof. A. Tomalak-Włodarskiej udali się na wykład o neonatologii, który odbył się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w ramach Programu Patronackiego.
Spotkanie poprowadziła dr n. med. Beata Borek-Dzięcioł z Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich WUM. Prowadzącej towarzyszyły 2 studentki WUM-u - Julia Śladowska oraz Małgorzata Kamińska.
W ramach wprowadzenia dr Borek-Dzięcioł przedstawiła nam genezę oraz historię specjalizacji, jaką jest neonatologia. Poznaliśmy ojca neonatologii - Michaela Cohena, Polaka żydowskiego pochodzenia, oraz jego zasługi, do których należy m.in. zaprojektowanie pierwszego inkubatora.
Przed spotkaniem wiedzieliśmy, że neonatologia jest specjalizacją zajmującą się nowo narodzonymi dziećmi, ale dopiero w trakcie wykładu prowadząca wytłumaczyła nam, czym dokładnie jest neonatologia. Jest to dziedzina medycyny oraz specjalizacja szpitalna obejmująca profilaktykę, diagnozę oraz leczenie schorzeń u noworodków lub wcześniaków. Neonatolodzy głównie zajmują się niemowlętami chorymi lub wymagającymi opieki medycznej. Co ciekawe, jest to pierwszy lekarz każdego dziecka, każdego z nas, a niektórzy trafili do niego jeszcze przed narodzinami.
Dr Beata Borek-Dzięcioł przedstawiła nam również genezę Skali Apgar, której nazwa pochodzi od nazwiska jej twórczyni - Prof. Virginii Apgar oraz kamienie milowe w neonatologii, jakimi są m.in. Zaprojektowanie pierwszego inkubatora czy opracowanie surfaktantu, pierwszego leku stworzonego specjalnie dla niemowląt.
Wykład był urozmaicony poprzez doświadczenie z balonikami, które mieliśmy za zadanie napompować. Jak się okazało, dla części osób było to awykonalne (podobno do tej pory starają się napompować swój balonik). Ćwiczenie to obrazowało trud, jaki musi podjąć nowo narodzone dziecko, aby wziąć pierwszy oddech. Płuca są najważniejszym narządem, który musi podjąć pracę po narodzinach, dlatego przykłada się dużą uwagę do tej czynności. Przy porodzie nie ma lekarza neonatologa, ale uczestniczy w nim osoba, która posiada umiejętność resuscytacji noworodków.
Spotkanie z dr n. med. Beatą Borek-Dzięcioł było możliwością poszerzenia wiedzy na temat neonatologii oraz miłą odskocznią od codziennych obowiązków.
Tekst: Maria Strzelczyk, kl. 2F
Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM