28 listopada 2019 roku (czwartek) w naszej szkole odbyła się II runda Warszawskiej Ligi Debatanckiej. Tego dnia odbyły się cztery debaty. Jako pierwsi debatowali uczniowie liceum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz liceum im. Stefana Banacha (temat: Amerykańskie zaangażowanie w konflikt radziecko - afgański przyniosło więcej szkód  niż korzyści). Zwycięstwo odniósł Jeziorański.

Druga debata rozegrała się pomiędzy reprezentantami naszej szkoły (w składzie: Wiktor Domański, Michał Jełowicki, Michał Zawadzki, Rafał Żółtowski) a liceum im. Powstańców Warszawy (temat: W W 1947 roku nie powinno się tworzyć Państwa Izrael na terenie Palestyny). Debata została niestety przez nas przegrana, ale śmiało można powiedzieć, że walka była wyrównana, o czym zapewnili sami sędziowie.

Następna w kolejności była debata licealistów ze szkoły im. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz z placówki na ulicy Smoczej (teza: W 1971 ONZ nie powinna była uznać Chińskiej Republiki Ludowej). Spotkanie zakończyło się zwycięstwem przedstawicieli Smoczej.

Na samym końcu odbyła się debata treningowa pomiędzy LO im. Stanisława Staszica a drugim składem Władysławiaków (Filip Skalski, Michalina Popko, Michał Kosakowski, Zuzanna Nowicka). Teza brzmiała w następujący sposób: Podczas dekolonizacji Indii Brytyjskich nie powinno się tworzyć osobnych państw Indii i Pakistanu. Jako że była to debata nie licząca się do rankingu WLD, zdecydowano, że głos decydujący należeć będzie do publiczności. Nasza drużyna wygrała przeważającą liczbą głosów (również sędzia przyznał nam zwycięstwo).

Wszystkie debaty były ekscytujące, rozwijające i wyrównane. Gratulujemy wszystkim drużynom!

tekst: Jagna Głowaczewska, kl. I Ag