W czwartek wieczorem, 30 września 2021 roku, klasa  III Ag wróciła z czterodniowej wycieczki szkolnej z motywem przewodnim - "Młodopolskim szlakiem", którą odbyła razem z prof. Ewą Gonçalves Pinto oraz prof. Martą Rojewską. 

Wyruszyliśmy w poniedziałek o 6:30, by pokonawszy dystans kilkuset kilometrów, wejść około godziny 12 na teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Pierwszą i drugą noc spędziliśmy w pensjonacie w Poroninie. We wtorek w Zakopanem zwiedziliśmy miejsca, do jakich sami byśmy mogli nie trafić, przyjechawszy prywatnie latem w góry. Odwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku (na którym pochowano m.in. pisarza Kornela Makuszyńskiego, narciarza i kuriera AK Bronisława Marusarza czy też poetę Kazimierza Przerwę-Tetmajera) oraz kościół Matki Bożej Częstochowskiej, muzeum - dom Jana Kasprowicza, muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, posłuchaliśmy historii architektonicznego stylu zakopiańskiego przy budynkach tak zbudowanych. We wtorek wieczorem po kolacji integrowaliśmy się przy ognisku i tańcu na świeżym powietrzu.

2
1
3
Previous Next Play Pause
1 2 3

W środę, przyjechawszy około godz. 11 do Krakowa, zwiedziliśmy kościół Mariacki z wreszcie otwartym, wyremontowanym po 6 latach, sławnym ołtarzem Wita Stwosza, dziedziniec Collegium Maius, kościół oo. franciszkanów, podążaliśmy śladami Stanisława Wyspiańskiego aż do Rydlówki - dworu na przedmieściach Królewskiego Miasta w dzielnicy Bronowice, w którym odbyło się wesele, na podstawie którego dramaturg napisał swoje wiekopomne dzieło. Następnego dnia odwiedziliśmy muzeum poświęcone pamięci Oskara Schindlera i społeczności żydowskiej zamieszkującej Kraków przed wojną, a także zwiedziliśmy Kazimierz - niedaleką Staremu Miastu dzielnicę pamiętającą wiek XV w jej zarówno chrześcijańskiej, jak i żydowskiej odsłonie. Byliśmy także w kościele na Skałce w mauzoleum wielkich Polaków pochowanych tamże. Zjadłszy obiad w tej urokliwej części stolicy Małopolski, około 14:30 ruszyliśmy do Warszawy zadowoleni i radośni ze spędzonego czasu w świetnym gronie klasy i wychowawców na ostatniej naszej zielonej szkole w liceum.

tekst: Erwin Rabarijoely, kl. III Ag

zdjęcia: Stefan Korzeb, kl. III Ag, p. Marta Rojewska