W roku szkolnym 2021/2022 została przeprowadzona I edycja Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej – wzięło w niej dziewiętnaście szkół z województwa mazowieckiego, a ostatecznie – po przeprowadzeniu trzech etapów – wyłonionych zostało jedenastu laureatów. Organizatorem Konkursu jest VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie, a patronat naukowy nad nim objął Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
W czasie finału, który odbył się 11 kwietnia 2022 r. w VIII LO, uczniowie napisali test wiedzy obejmujący pytania z programu stałego i programu zmiennego (w tym roku było to Euro – wspólna waluta), a następnie wysłuchali dwóch wykładów. Wykład pt. „System polityczny RP w świetle integracji europejskiej” wygłosił prof. dr hab. Jacek Wojnicki – Kierownik Katedry Systemów Politycznych WNPiSM UW. Następnie interaktywne warsztaty o Unii Europejskiej poprowadziła dr hab. Marta Witkowska – ekspertka TeamEurope (grupy ekspertów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce) oraz wykładowczyni WNPiSM UW. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną VIII LO i zwiedzić jego wnętrza. Na koniec odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i cennych nagród ufundowanych przez naszych patronów i partnerów, których lista znajduje się w zakładce „Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej”. W finale udział wzięła p. Lidia Janicka – Zastępca Dyrektora w Biurze Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Pierwsza edycja uzyskała Patronaty honorowe Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Prezydenta M. St. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Już na jesieni zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Tekst: p. Marta Rojewska