We wtorek 30 maja klasa 1F wraz z prof. Wawrzyńcem Koftą uczestniczyła w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w wykładzie profesora Michała Grąta o przeszczepianiu wątroby.
Był to kolejny wykład w ramach Programu Patronackiego WUM. Podczas wykładu zostały przedstawione sposoby przechowywania wyciętego narządu do momentu przeszczepienia – standardowo, czyli przez wytłoczenie krwi i utrzymywanie narządu w sterylnym opakowaniu w specjalistycznym płynie prezerwacyjnym o temperaturze 4°C w celu obniżenia tempa metabolizmu, jak i przez nowatorską metodę pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby, polegającą na wtłoczeniu specjalnego płynu imitującego krew do narządu i odtworzeniu krążenia, co umożliwia komórkom życie w warunkach bardzo podobnych do tych w organizmie. Drugi sposób umożliwia lepszą konserwację wątroby, jeśli to konieczne oraz nawet przeprowadzenie leczenia organu i poddanie go testom w celu zbadania funkcjonowania. W ostatecznym rozrachunku nowa metoda jest skuteczniejsza, lecz jest stosowana tylko w niektórych przypadkach, m. in. gdy dawca wywodził się z grupy ryzyka, ponieważ w typowej sytuacji różnica skuteczności jest zbyt mała by ponosić znacznie wyższe koszty.
Wątroba posiada krążenie wrotne, którego specyfika wymusza umiejscowienie narządu w konkretnym miejscu (co zmusza lekarzy do dokładnego wycięcia starej wątroby, co z kolei stanowi ryzyko dla pacjenta), wątroba jest też bardzo skomplikowanym funkcjonalnie organem sprawującym dziesiątki różnorakich i niezbędnych do przeżycia funkcji.
Profesor Grąt opowiedział również o problemie, jakim jest niedobór narządów do przeszczepienia nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Podsumowując, wykład był niezwykle ciekawy i przedstawił ważny temat, co dało słuchaczom nowe spojrzenie na współczesną medycynę, choć trzeba przyznać, że nie był to temat łatwy.
Tekst: Artur Woźniak, klasa 1F
Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM